trwa ładowanie paska...
25-02-2020, 16:53:19 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kusi mnie pani SVEA 123  (Przeczytany 691 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
cosinus
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« : 12-02-2020, 02:11:52 »

Ach te internety, naciągają ludzi do dziwnych rzeczy.

Benzynowy kucharz jestem od dawna. Dobre paliwo na wszystkie pogody, nie ma sytuacji konsumpcji częściowo opróżnionego zbiornika (starczy / nie starczy), i tanie (ziemniaki? zwykły makaron? pełne przyrządzanie surowych rzeczy? proszę bardzo, nie będę nerwowo patrzył na zegarek). Nabijanie kartuszy nie dla mnie. Benzyna wagowo nie jest łatwo pokonywana przez gaz powyżej pełnego dnia wyprawy.

Nigdy nie posiadałem np breżniewki, na juwelu (albo coś CCCP z pompką) kumpla spędziliśmy małą wyprawę (z młodymi, więc trzeba dbać różnie kulinarnie).

Do meritum.
Posiadam Colemana 442, maszynkę pompkową. Nie mam jakiś zarzutów, jedynie po długiej przerwie z wysychaniem tłoka. Jest raczej cicha, nigdy nie ma kuli ognistej pod namiot czy drewniany strop, 15-20 cm żółtego płomienia na start. Uruchamianie (z wyjątkiem wysychającego tłoka) bardzo proste i bez zakraplania. 300-400g zbiornika powoduje, że można wędrować bez zapasu, lejka itd... dobre szerokie nóżki. Zintegrowana, więc żadnych kłopotów z wężykami.

i z YT zaczęła mnie kusić SVEA 123, bezpompkowa, zakraplana. Kultowa jak cholera, fakt (a propos, czy kultowość jest faktem ??, czy tylko odczuciem??). Słup ognia czasem jak u Mojżesza, głośna jak jumbo-jet, wąska platforma, ryzyko niestabilności (mniejsza średnica, plus jak przychodzi do pakowania). Waga nieco mniejsza, choć nie szokująco (mosiądz), mały zbiornik (plus zakraplanie -> zapas). Stabilna podstawa: stówka. Tłumik hałasu "drobne 70 USD". I jeszcze jeden plus, w odróżnieniu od np breżniewki łatwo dostępne oficjalne zestawy naprawcze.

Proszę tacticalsową społeczność o kilka słów polemiki/rozsądku.

« Ostatnia zmiana: 12-02-2020, 02:13:57 wysłane przez cosinus » Zapisane
arend
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: na razie warszawa(no dobra podwarszawa)

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 13-02-2020, 01:19:49 »

Juvel 33/34 chyba bardziej kultowy. Ogocziek PT2 też. Dęba ZM też bo rodzima. A Svea 123 najdostępniejsza.
Znaczy jakbym miał kasę na gadzety to bym kupił dla samego mienia ;P (dlatego mam już 23 sztuki różnych kuchenek benzynowych)
Ale jeżeli potrzeba kuchenki rzeczywiście do gotowania nie rezygnowałbym z Colemana, bo ta Svea teraz to sprzęt szpanersko hobbystyczny

Kurs przeżycia w rosyjskim specnazie jest tak surowy, że kto go przeżyje, już dalej żyć nie chce.

-Hi! I am looking for a job twoju mać!
RBT
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 13-02-2020, 18:56:02 »

Svea jest stabilniejsza od Juwela, choć samo ogrzewane naczynie już nie. Ma też nieco za małe wgłębienie na rozpałkę i przy bardzo niskich temperaturach w wietrznych warunkach czasem trzeba zalewać dwa razy. Poza tym chyba bez wad. Warto mieć, pytanie tylko za jaką cenę?
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 13-02-2020, 21:10:59 »

Svea jest stabilniejsza od Juwela, choć samo ogrzewane naczynie już nie. Ma też nieco za małe wgłębienie na rozpałkę i przy bardzo niskich temperaturach w wietrznych warunkach czasem trzeba zalewać dwa razy. Poza tym chyba bez wad. Warto mieć, pytanie tylko za jaką cenę?

Dwa niemiecko-kapitalne sklepy, polsko-googletransalatorowo-języczne jeden operujący w PL, drugi wysyłający z DE 400-450 zł. Dał byś?
« Ostatnia zmiana: 13-02-2020, 21:12:49 wysłane przez cosinus » Zapisane
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 13-02-2020, 21:11:55 »

Juvel 33/34 chyba bardziej kultowy. Ogocziek PT2 też. Dęba ZM też bo rodzima. A Svea 123 najdostępniejsza.
Znaczy jakbym miał kasę na gadzety to bym kupił dla samego mienia ;P (dlatego mam już 23 sztuki różnych kuchenek benzynowych)
Ale jeżeli potrzeba kuchenki rzeczywiście do gotowania nie rezygnowałbym z Colemana, bo ta Svea teraz to sprzęt szpanersko hobbystyczny

Zastanawia mnie dlaczego od 100 lat nie odeszli od mosiądzu? Bo dobrze wygląda na półce?
Edit: myślę o nowej 123R

Z którą kuchenką sympatyzujesz najbardziej, gdy chodzi o realne używanie i plecak?
« Ostatnia zmiana: 13-02-2020, 21:17:58 wysłane przez cosinus » Zapisane
RBT
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 13-02-2020, 21:40:47 »

...400-450 zł. Dał byś?
Kiedyś dałem połowę tego... Ale myślę że warto, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat (na czystej benzynie). Okresowo wymiany będzie wymagał knot i uszczelki - wlewu paliwa i zaworu bezpieczeństwa. Uszczelka dławnicy jest chyba wieczna.
Mosiądz ma poważne zalety w turystycznym palniku. Nie koroduje i umożliwia szybkie podgrzanie zbiornika. Stalowy Juwel spisuje się w tej materii słabiej.
Ze posiadanych kuchenek (radziecka kostka, Juwel 34, Ogoniok PT2, Szmiel 2 Svea 123, BRS 12) najczęściej używam kostkę, Juwela i Svea. Chyba z sentymentu jednak "sympatyzuję" z kostką. Może będzie wydawać się to mniej dziwne, jeśli napiszę, że używam jej już od roku 1973, kiedy to kupił ją dla mnie, kilkunastoletniego wówczas dzieciaka mój ojciec. Jemu też zawdzięczam wszystkie moje przyrodnicze i turystyczne doznania.
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 22-02-2020, 15:53:56 »

1. Powiedzcie mi jeszcze, czy SVEA 123 jest kompatybilna ze znanymi kubkami kompatybilnymi z nalgene (zdanie wygląda na skomplikowane, ale wiem, że rozumiecie)

Np czy stalowy kubek GSI 0,7 czy z tego segmentu kubki 0,5 da się nałożyć zamiast tego oryginalnego "kapturka" aluminiowego? I to razem do kieszeni "nalgene" poza główną przestrzenią plecaka (tak się przyzwyczaiłem nosić "technologię benzynową").

2. Podrzućcie ciekawy pomysł na butelkę z zapasem. Piersiówka?  Wąski ryjek to łatwo nalać, czy nakapać na rozpałkę.
RBT
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 22-02-2020, 18:49:24 »

Tego nie wiem, bo nie używam Naglene. Ale mogę podać wymiary - średnica zbiornika (w podstawie) 98mm, średnica kubka 93mm.
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 22-02-2020, 19:26:27 »

Dzięki za odp. Oryginalnej Nalgene 1l nie posiadam, a kubek dopiero płynie statkiem z napędem ryżowym.
Zamiennik butelki od helikona ma średnicę 90mm.

Czyli twardej wiedzy na dziś nie posiadamy, ale pomysł może się nie udać, zależy z jakim luzem jest kubek.
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 23-02-2020, 12:51:12 »

Dzięki za odp. Oryginalnej Nalgene 1l nie posiadam, a kubek dopiero płynie statkiem z napędem ryżowym.
Zamiennik butelki od helikona ma średnicę 90mm.

Czyli twardej wiedzy na dziś nie posiadamy, ale pomysł może się nie udać, zależy z jakim luzem jest kubek.

Częściowa odpowiedź, jawohl ... ok 5 minuty pokazuje Snow Peak 700
https://www.youtube.com/watch?v=hduZU77pJ6U

Dane kubka wg laplandera

Materiał: Tytan (uchwyty ze stali nierdzewnej)
Wymiary: Ø10,5 x 12,8 cm
Pojemność: 700 ml
Waga: 136 g
« Ostatnia zmiana: 23-02-2020, 12:53:36 wysłane przez cosinus » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: