trwa ładowanie paska...
30-09-2020, 23:42:32 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Terenowe przepisy z soczewicy lub fasoli (suchej)  (Przeczytany 4485 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
cosinus
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« : 28-01-2020, 22:49:40 »

Testowaliście jakieś sposoby przyrządzenia soczewicy lub fasoli?
Zostawiam tutaj na boku fasolę gotowaną w puszcze, jakoś podgrzać, wymyślić dodatki i gotowe.

Czy jest jakiś gatunek fasoli, która sucha nie musi być całą noc gotowana? Cały Meksyk to je, i mają się dobrze, musi coś być ...

Soczewica, testowe gotowanie dokonałem, da się to powtórzyć z terenie. Sama jest bezpiecznikiem przed śmiercią głodową, jest pożywna, ale smak nie jest wybitny
Jak zrobić na nasz europejski gust?
Jak gotuje Bliski Wchód?

Suche wersje tych ziaren w moim wyobrażeniu są dobrym depozytem na jakąś chwilę, nie zmuszają do niewygody noszenia puszek i noszeniu brudnych z powrotem.

Nie jestem wege ani coś podobnego, z drugiej strony nie oczekuję "po polsku" dań wysokomięsnych
arend
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: na razie warszawa(no dobra podwarszawa)

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 01-02-2020, 00:30:23 »

Sucha fasola nie musi być namaczana. Można ją zagotować z miejsca. Moczenie nie ma na celu zmiękczania fasoli a wypłukanie z niej związków siarki które powodują bączenie. I tu masz dwie drogi Możesz albo gotować fasolę od razu w jednej wodzie (zachowujesz wtedy całość substancji i odżywczych i mineralnych ale warczysz odwłokiem), albo szybko doprowadzasz do wrzenia, gotujesz 2-3 minuty i odcedzasz a do miękkości gotujesz w drugiej wodzie (tracisz wtedy trochę wartości ale mniej warczysz) .  Tej wady nie ma soczewica. Może być ona gotowana sucha.

A mój przepis na chili terenowe:
Konserwę mięsną lub kiełbasę pokrojoną w kostkę lub posiekane/zmielone lub pokrojony w kostkęboczek mięcho wrzucam do zimnego gara ( ładniej się zrumieni a boczek wytopi a mięso mielone nie zbije w grudki) wraz z tłuszczem do smażenia ( najczęściej w terenie używam gęsiego smalcu ( bo lubię). Jak mięcho zacznie się rumienić wrzucam posiekaną cebulę i czosnek. Jak się zeszkli dodaję opcjonalne warzywa pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce ( opcjonalne znaczy jakie mam znaczy marchew, por, seler pietruszka, kalarepa itp) do podduszonych daję albo przecier albo pastę pomidorową albo pozbawione skórki pomidory, dodaję też kostkę bulionową i wodę. Czekam aż zawrze i dodaję fasolę oraz przyprawy ( chili, majeranek, kminek, cząber i liść laurowy są konieczne dla ułatwienia trawienia strączkowych) dodaję też parę kostek gorzkiej czekolady i gotuję aż fasola da się zjeść a warzywa rozpadną na gęsty sos. Można jeść z jakąkolwiek skrobią (ryż kasza, ziemniaki czy nawet kukurydza) lub pieczywem
Celowo nie daję ilości poszczególnych składników bo można to sobie wedle smaku regulować wedle smaku czy konsysten
cji

Zamiast fasoli można na luz dać soczewicę, groch, soję czy to z czego się robi humus czy falafele a zapomniałem jak się nazywa
« Ostatnia zmiana: 01-02-2020, 00:33:22 wysłane przez arend » Zapisane

Kurs przeżycia w rosyjskim specnazie jest tak surowy, że kto go przeżyje, już dalej żyć nie chce.

-Hi! I am looking for a job twoju mać!
Volo
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 02-02-2020, 16:29:53 »

soczewicę, groch, soję czy to z czego się robi humus czy falafele a zapomniałem jak się nazywa
Ciecierzyca, fajny smak, taki lekko orzechowy. Choć humusu jakoś nie lubię, ale cieciorka w całości OK.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: