trwa ładowanie paska...
11-12-2019, 12:31:40 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pomiar kcal w opasce - mocno dziwny  (Przeczytany 1367 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Michal_G
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Ignoruj
« : 30-10-2019, 11:20:36 »

Testuję sobie taką budżetową opaskę z pomiarem tętna, ciśnienia krwi itp. Dostałem w ramach programu lojalnościowego na siłowni. Wyniki dość sensowne, poza moim zdaniem koszmarnie zaniżonym pomiarem przepalonych kcal. Zwłaszcza przy jeździe rowerem. 20 minut (tyle zajmuje mi dojazd do pracy), 5.5 km czyli 16.5 km/h, teren miejski, lekko pofałdowany (Kraków). 10-11 kcal pokazuje opaska, przy tętnie w czasie jazdy w zakresie około 90-110 uderzeń na minutę. Coś mało, powinno być co najmniej 10x tyle... 30 minut solidnego treningu (TRX, ławeczka) - pokazuje około 12-14 kcal. Coś z tym można zrobić? Efekt występuje bez względu na to czy opaska jest w danym momencie sparowana z telefonem z włączoną dedykowaną aplikacją i ew. GPS czy też nie.

Moja opaska to najprawdopodobniej https://www.euro.com.pl/opaski-monitorujace-aktywnosc/acme-act101-activity-tracker-czarny.bhtml z serii wyprodukowanej na zamówienie sieci siłowni.

Gdy ODS-y wychodziły w morze i AN-y grzały silniki
w portki ze strachu robiły Niemce i Duńczyki
Volo
Zaawansowany użytkownik

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 30-10-2019, 13:55:01 »

Chłopie, te opaski to, najczęściej mają pomiary oparte na żyroskopie, więc mając rękę na kierownicy mało nią poruszasz i ona może nie wykrywać aktywności.

Michal_G
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 30-10-2019, 20:31:54 »

Volo tyle że na rowerze włączam w opasce specjalny tryb rowerowy właśnie. Poza tym to nie tłumaczy bzdurnych wyników przy ćwiczeniu na ławeczce i TRX...

Volo
Zaawansowany użytkownik

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 01-11-2019, 13:26:22 »

Właśnie tłumaczy, opaska nie wie czy dźwigasz sztangę 20kg czy 100kg, dla niej to tylko ruch ręki w górę. Ten rowerowy tryb u mnie najlepiej działa jak stoję na pedałach i mocno cisnę (ręce wtedy wykonują ruchy przechyłu na bok z kierownicą). Tak samo jak pływasz, wykonujesz ruch, ale co innego pływać w ciepłym basenie a co innego w zimnym morzu, wiadomo zużycia energii mocno różne. Trochę lepiej to wygląda w zegarkach  GPS (mierzą przeciążenia i prędkość po GPS).
Ja generalnie nie odnoszę się do wyniku spalania kcal, to "tylko" mocno orientacyjny algorytm.

corvus
Szef działu
Opinii: (8)

« Odpowiedz #4 : 01-11-2019, 14:49:10 »

No nie, takie urządzenia mają algorytm szacujący utylizację kalorii na podstawie wypadkowej tętna, zadeklarowanej masy ciała, wieku itp.
Kiepsko działa, bo to pewnie chiński szajs. Skąd wiesz, że tętno sprawdza dobrze? Porównywałeś z jakimś wiarygodnym urządzeniem? Dodatkowo, być może poczas aktywności przestaje mierzyć je w ogóle - opaski z optycznym pulsometrem muszą być dośc mocno zaciśnięte na nadgarstku, aby jako tako działały.

.
Michal_G
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 01-11-2019, 15:05:08 »

Tętno i ciśnienie porównywałem z porządnym ciśnieniomierzem (naramiennym, Geratherm - parę osób w rodzinie ma problemy krążeniowe stąd i taki sprzęt pod ręką). Wiem że opaska chińskiej jakości, ale żeby na rowerze mając specjalny tryb rowerowy błąd był około 10 razy? No coś tu za dużo. Tętno w trakcie jazdy mierzy dobrze - jeżdżę z włączonym podglądem tętna i czasami spoglądam, nie trafiłem na jakieś głupoty wskazujące na przerwy w pomiarze.
No cóż, najwyżej zostanie z tego krokomierz (z sensem mierzy przebieg) oraz ciśnieniomierz i pulsometr (też się przyda) a pomiarem przepalonych kcal o kant kulki walnę. Trochę szkoda, chciałem wiedzieć ile więcej mogę zeżreć w dniach kiedy więcej się ruszam, ale jak się nie da to trudno.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: