trwa ładowanie paska...
18-03-2019, 14:51:07 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Staza SICH z "bliskiego wschodu"  (Przeczytany 1421 razy)
Koso
Opinii: (1)
Ekspert

Miejsce pobytu: Toruń

Ignoruj
« : 07-03-2019, 20:47:57 »

Koledzy z Ukrainy popełnili taką stazę: KLIK. W sumie nic nowego ot konkurencja dla CATa no ale właśnie, na alle stoi po 100zł/szt. a w porównaniu do CATa jest z jakiegoś aluminium. Jak wiadomo CATy lubują pękać pomimo zapewnień producenta.(i mówią to oryginałach a nie podróbach!) SOFTy w tym przypadku są lepsze ale tą metalową klamerkę nie wszyscy lubią już nie wspominając o różnicy w cenie i ze względu na cenę nie przyrównujmy jej do prawie automatycznych staz typu SAM XT czy RMT. Moje pytanie brzmi czy ktoś coś więcej słyszał na temat tej ukraińskiej stazy albo ją macał? Dobra/nie dobra? Wschodni chłam czy może jednak atrakcyjna alternatywa dla CATa?

"Życie jest łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy godzić się z tym,co jest nie do przyjęcia obywać się bez tego co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia"
Sahar
Opinii: (16)
Ekspert

Użytkownik kompasu

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 12-03-2019, 16:30:34 »

Jeśli staza ma ratować życie, to chyba warto dopłacić do SOFTa. Tym bardziej, że właśnie pojawił się gen. 4, lżejszy od 3. o jakieś 40 g.
SOFT jest jak Glock.

TactiCool
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 12-03-2019, 17:34:02 »

Absolutnie się zgadzam, że warto dopłacić ale ciekaw jestem czy ten SICH daje radę. Co do opłacalności to sory ale w temacie staz wszyscy walą nas w d***, każdy kto trzymał stazę w garści jakąkolwiek ten wie, że koszt tej stazy jest sporo zawyżony. Z politowaniem

"Życie jest łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy godzić się z tym,co jest nie do przyjęcia obywać się bez tego co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia"
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 13-03-2019, 20:17:34 »

Jeśli staza ma ratować życie, to chyba warto dopłacić do SOFTa.

Zawsze fascynował mnie ten fenomen stazy.  Nadzwyczaj rzadko stosowana.  Skupiają się ludzie na stazie, wymyślają, na kursach RKO,   a nie wiedzą co zrobić jak człowiek jest przytomny, jęczy, krwawi...... - normalnie trzeba by jebnąć łopatą by stracił przytomność, aorta pękła i wtedy będa wszyscy w domu - RKO zgodnie z procedurami, staza ratująca życie.... Chichot

Dokładnie jak przy filtracji wody- ludzie skupiają się na zagrożeniach chemicznych, pierdolą o metalach cieżkich - może zagrożeniach poważnych ale nazdzwyczaj małoprawodpoodbnych a olewaja podstawy dotyczące zanieczyszczeń organicznych... Chichot
tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 13-03-2019, 20:49:08 »

Się dwiema rencyma podpisuję pod tym co napisałeś  Spoko

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
kero
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Gdańsk

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 13-03-2019, 21:03:56 »

Coś w tym jest. Kiedyś, dawno, dawno temu zrobiłem "stazę" z kawałka sznurka i patyka. Kumpel przeżył, jest cały. I wtedy nie nazywało się to staza tylko opaska uciskowa.

Trzy akordy darcie mordy - to jest właśnie punk.
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 14-03-2019, 00:05:36 »

Coś w tym jest. Kiedyś, dawno, dawno temu zrobiłem "stazę" z kawałka sznurka i patyka. Kumpel przeżył, jest cały. I wtedy nie nazywało się to staza tylko opaska uciskowa.
Rozumiem, że kumplowi co najmniej urwało rękę albo przed wypadkiem nałykał sie leków na rozrzedzenie krwi.
A fenomen stazy jest dobry/niedobry. Jeśli ktoś nie ogarnia podstaw to i stazy nie ogarnie. Niemniej staza uzupełniła pewne braki w ratownictwie cywilnym a szczególnie przy zdarzeniach masowych. Oczywiście, że gości którzy do skaleczonego palca wjeżdżają kolanem w ramię i zakładają stazę powinno się tępić ale tak samo powinno się tępić gości którzy do amputowanej kończyny wjeżdżają z jedną rolką bandaża.
Po za tym czasami mi się wydaje, że ci co dużo gadają o stazach nie doczytali nawet do końca wytycznych TC3.

kero
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Gdańsk

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 14-03-2019, 07:54:55 »

Rozumiem, że kumplowi co najmniej urwało rękę albo przed wypadkiem nałykał sie leków na rozrzedzenie krwi.

Prawie urwało. Przywalił motocyklem w drzewo - otwarte złamanie obu kości podudzia, stopa wisiała na mięśniu. Ale to były jeszcze lata '80, i nawet nie wiedziałem że jest coś o nazwie staza.

Trzy akordy darcie mordy - to jest właśnie punk.
ramor7
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zakopane

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 14-03-2019, 08:35:59 »

Jeśli staza ma ratować życie, to chyba warto dopłacić do SOFTa. Tym bardziej, że właśnie pojawił się gen. 4, lżejszy od 3. o jakieś 40 g.
SOFT jest jak Glock.

SOFT jest super, choć CAT też jest ok.

Mnie ciekawi staza THOR .

A tu takie ciekawe porównanie różnych staz:

https://www.youtube.com/watch?v=mgtGFD353p8

Lepiej wejść komuś w drogę niż w dupę.
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 14-03-2019, 13:49:34 »

Staza Thor i staza RMT to bardzo podobne produkty z tym, że jedna jest rozpinana a druga oparta jest na zwykłej regulacji. Jak dla mnie obie miażdzą SOFTa i CATa pod względem łatwości założenia ale cena dla przeciętnego "strzelca sportowego" no i nie są dostępne w Polsce, trzeba ciągnąc zza wody. Po drugie nie spotkałem się jeszcze z badaniami czy faktycznie ten system jest w stanie odpowiednio zatrzymać krążenie ale nie zagłębiałem się w temat, jak ktoś ma więcej info to z chęcią poczytam. Teoretycznie RMT wykorzystują już specjalsi więc CHYBA działa.

zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 14-03-2019, 18:05:49 »

Niemniej staza uzupełniła pewne braki w ratownictwie cywilnym a szczególnie przy zdarzeniach masowych.

1 staza ogarnie 10 osób?

Edyta: teoretycznie uzupełnia braki, choć nie zdarzyło się jeszcze mi przez prawie 20 lat służby dorywczo w ratownictwie użyć jej.
« Ostatnia zmiana: 14-03-2019, 18:22:07 wysłane przez zirkau » Zapisane
past
Opinii: (4)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 15-03-2019, 09:08:41 »

Panowie kombinujecie.

Kiedyś , nie wiem czy do dziś rosjanie stosowali gumową rurke- wężyk zamiast stazy, obecnie są stazy, jeśli kompletujesz apteczkę, wydajesz kilka stówek na jej wyposażenie wydaj raz na kilka lat 100 na stazę. Do apteczki idz na szkolenie. i już. Na 99% jej nie użyjesz , ale na każdych imprezach gdzie jest TCCC jest zakładanie stazy. A lepiej kupić 2 stazy i tej w apteczce nie używać do ćwiczeń (co dla wielu nie jest logiczne   Co? Z politowaniem )

ukraińskie stazy mogą jeszcze sługo nie mieć rekomendacji , ale proponuje popytać na ukraińskich forach. Myślę że przy tej sytuacji w kraju znajdą się tam praktycy.

Pamietajcie to forum dla dużych chłopców    , staza to jeden z wielu naszych bajerów, a siarą jest noszenie czegoś czego nie potrafisz użyć.
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 15-03-2019, 13:39:41 »

1 staza ogarnie 10 osób?
Jak pokazuje doświadczenie z zagranicy prawie tak. Bo jeden gość jest wstanie ogarnąć 10 osób w niektórych przypadkach.
Kiedyś , nie wiem czy do dziś rosjanie stosowali gumową rurke- wężyk zamiast stazy,
To nie jest i nie była staza. To się nadawało co najwyżej do robienia zastrzyków. Po za tym zacisniecie czegoś takiego na umięśnionym udzie przeciętnego robola nie mówiąc o domowych strong manach nie daje żadnych efektów.

Edit.
choć nie zdarzyło się jeszcze mi przez prawie 20 lat służby dorywczo w ratownictwie użyć jej.
Ja bym się cieszył. Teoretycznie od 10 lat noszę maseczkę i rękawiczki w EDC. Rozumiem, że mam je wyrzucić bo skoro tyle lat się nie przydały to w sumei po co mi one? To samo ze stazą, lepiej żeby nigdy się nie przydała ale uważam, że w przypadkach amputacji i silnych krwawień jest to element który trudno zastąpić. Tak wiem kawałek taśmy i kijka ale to jak z szukaniem kamienia w lesie. Dojdziemy do lasu kamienistą drogą ale jak w środku lasu będziemy potrzebować kamienia to na pewno go nie znajdziemy.
« Ostatnia zmiana: 15-03-2019, 13:55:50 wysłane przez Koso » Zapisane

tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 15-03-2019, 15:51:30 »

Tylko że myśląc w takich kategoriach by ogarnąć edc trzeba by mieć przy sobie min. 90l wypełniony plecak  Z politowaniem

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
ramor7
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zakopane

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 15-03-2019, 17:05:55 »

Zawsze fascynował mnie ten fenomen stazy.  Nadzwyczaj rzadko stosowana.  Skupiają się ludzie na stazie, wymyślają, na kursach RKO,   a nie wiedzą co zrobić jak człowiek jest przytomny, jęczy, krwawi...... - normalnie trzeba by jebnąć łopatą by stracił przytomność, aorta pękła i wtedy będa wszyscy w domu - RKO zgodnie z procedurami, staza ratująca życie.... Chichot

To fakt, znakomita większość nie ogarnia pierwszej pomocy. Aczkolwiek lepiej stazę mieć i nie musieć jej użyć niż musieć użyć , a nie mieć.

Lepiej wejść komuś w drogę niż w dupę.
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: