trwa ładowanie paska...
20-02-2019, 10:38:31 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje terenowe EDC prośbę o ocenę  (Przeczytany 1726 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
McBren
Opinii: (0)
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« : 29-01-2019, 17:59:36 »

Postanowiłem sobie do nerki zapakować podręczny zestaw użytkowy do lasu - takie leśne EDC. Nie wszystko jeszcze mam, ale w ciągu 2-3 miesięcy uzupełnię braki. Proszę o ocenę i ewentualne uwagi: to wywalić, a dołożyć coś o czym zapomniałem.

1 Źródło ognia: krzesiwo, zapałki, mega zapałka (4 zapałki połączone w jedną przy pomocy sznurka i wosku, zapalniczka gazowa, szkło powiększające (fresnel).

2 Podpałka: tampony, kora brzozowa, małe świeczki tortowe, kawałek gumy wyciętej z dętki (słyż także do spinania pudełka z podpałką).

3 Woda: zwijany worek na wodę, tabletki do odkażania, filtr do kawy.

4 Sygnalizacja: latarka A6, zapasowa bateria, gwizdek.

5 Nawigacja: kompas, kartki, ołówek, kredka dwustronna, woreczek strunowy.

6 Jedzenie: zestaw do łowienia ryb, łyżka, cukierki lub inne trwałe energetyczne jedzenie.

7 Narzędzia: scyzoryk Vic Outrider, skalpel, łomik.

8 Materiały naprawcze: zestaw do szycia: igła, nici, guziki, agrafki; drut, spinacze, paracord + dratew, folia aluminiowa, taśma samoprzylepna, prezerwatywa, gumki recepturki, trytki.

9 Apteczka: gaza, plaster z metra i plastry w kawałkach, bandaż mały, bandaż większy, tabletki przeciwbólowe i na goraczke, tabletki na biegunkę, gazik leco, nadmanganian potasu.

10 Higiena: antybakteryjne mydło w płynie, sprasowany ręcznik, chusteczki jednorazowe.
tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 29-01-2019, 18:30:31 »

Zestaw jak zestaw i to by było na tyle...
Ocena indywidualnego EDC, jest IMO równoznaczna z tym jakbym zapytał czy majtki, które założyłem pasują do skarpetek. I tak ich nie widać... skarpetek także a tak na prawdę wybór i ocena to moja, i tylko moja sprawa. Tym samym to ty wiesz co jest ci potrzebne, ewentualnie szacujesz potrzebę posiadania w EDC. Możesz też się posiłkować wiedzą, ale (credo) najważniejsza jest wyobraźnia w doborze takiego zestawu. To co dla mnie w nim niepotrzebne, dla ciebie może mieć znaczenie, bo warunki jakie przewidujesz wymagają właśnie posiadania takich przedmiotów. Odwrotnie też to działa.

Pomimo tego co napisałem z pewnością będziesz miał wielu radzaków, a o ocenę nie musisz się martwić wszak doradzanie i krytykowanie jest domeną wielu ludzi  Chichot

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 29-01-2019, 18:53:26 »

które założyłem pasują do skarpetek.
Skarpetki skarpetkę nierówne
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 29-01-2019, 20:29:57 »

1 Źródło ognia: krzesiwo, zapałki, mega zapałka (4 zapałki połączone w jedną przy pomocy sznurka i wosku, zapalniczka gazowa, szkło powiększające (fresnel).
na chuj tyle? Samo krzesiwo czy zapalniczka nie wystarczą?

2 Podpałka: tampony, kora brzozowa, małe świeczki tortowe, kawałek gumy wyciętej z dętki (słyż także do spinania pudełka z podpałką).

tu podobnie, po co dublować podpałki?

Dlaczego zwijany worek?

taka słaba bateria w tej latarce?, to przecież tylko EDC

kompas jest, a kurwimetru i mapy niet? A jak znasz teren to po co kompas?

6 Jedzenie: zestaw do łowienia ryb, łyżka, cukierki lub inne trwałe energetyczne jedzenie.
To ma być EDC czy puszka surviwalowa którą zakopiesz gdzieś na godzinę W?  zestaw do łowienia ryb? A nie lepiej od razu dubeltówkę?

użyłeś kiedyś tego łomika? Do czego?

10 Higiena: antybakteryjne mydło w płynie, sprasowany ręcznik, chusteczki jednorazowe.

dlaczego ręcznik jednorazowy? zużyjesz i nie ma....... a tradycyjny zawsze jest, możesz wyprać i wciąz mieć....
ramor7
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zakopane

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 29-01-2019, 21:17:03 »

dlaczego ręcznik jednorazowy? zużyjesz i nie ma....... a tradycyjny zawsze jest, możesz wyprać i wciąz mieć....

Ja osobiście używam tetrowej pieluchy zamiast ręcznika. Jest cienka, lekka, dobrze wchłania wodę i ma wiele zastosowań. Jak komuś przeszkadza biały kolor, to można zabarwić w naparze herbaty .

Lepiej wejść komuś w drogę niż w dupę.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 29-01-2019, 23:25:58 »

Zirkau - thx za konstruktywną krytykę, same trudno jest znaleźć błędy we własnym toku rozumowania.

na chuj tyle? Samo krzesiwo czy zapalniczka nie wystarczą?
Za dużo miejsca nie zajmują, a podpalanie zapalniczką czy zapałkiam jest łatwiejsze niż krzesiwem, z drugiej strony zapalniczka lubi nie działać gdy jest zimno. Aczkolwiek rozważę redukcję 1.

2 Podpałka: tampony, kora brzozowa, małe świeczki tortowe, kawałek gumy wyciętej z dętki (służy także do spinania pudełka z podpałką).

tu podobnie, po co dublować podpałki?
Jw.

Dlaczego zwijany worek?
Bo zajmuje mało miejsce, ale robi tylko za uzupełnienie. W standardowym ekwipunku jest manierka lub butelka z wodą. 

taka słaba bateria w tej latarce?, to przecież tylko EDC
Bo taką latarkę mam i pasuje idealnie do zewnętrznej kieszeni nerki. Do tego baterie są kompatybilne z tymi w czołówce i GPS-ie.

kompas jest, a kurwimetru i mapy niet? A jak znasz teren to po co kompas?
  Mapa jeżeli jest potrzebne (jestem nie u siebie), jest noszona w kieszeni spodni/kurtki.

To ma być EDC czy puszka surviwalowa którą zakopiesz gdzieś na godzinę W?  zestaw do łowienia ryb? A nie lepiej od razu dubeltówkę?
Zestaw do łowienia ryb wylatuje.

użyłeś kiedyś tego łomika? Do czego?
Tak, razy wyciąłem gwóźdź z drewna, drugi raz zablokowane kółko od kłódki, dwa razy dokręcałem/odkręcałem nakrętkę i kilka razy ściągałem kapsel z butelki.

Zwykły do nerki nie wejdzie

Volo
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 30-01-2019, 06:54:04 »

Zamiast mini świeczek, tealight lepiej się sprawdzi.
Podpałka, tampon wystarczy, do tego jest zabezpieczony bo zafoliowany.
Kredki i inne zupełnie nie potrzebne, jeden ołówek z marketu (darmowy i malutki) wystarczy.
Za ręcznik może robić szmatka z mikrofibry lub frotowa taka 30cmx30cm do EDC wystarczy.
Reszta już jak powiedziane, zestaw jak zestaw, zawsze można coś zmodyfikować, po 2 użyciach EDC sam będziesz weryfikował.

bartukas
Opinii: (10)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 30-01-2019, 08:21:08 »

Mnie zastanawia coś innego:
Postanowiłem sobie do nerki zapakować podręczny zestaw użytkowy do lasu - takie leśne EDC.

Jeśli "podręczny", to musi być łatwo z niego korzystać, a z nerkami jest ten problem, że jak jest wypchana (a na to wskazuje spis zawartości), ni dudu nie da się dostać do potrzebnych rzeczy bez wypakowania połowy zawartości. Rozumiem, jeśli ma to być noszone "w razie W" - ale czemu w takim razie w nerce, a nie w czymś, co leży sobie w plecaku/torbie? IMO do wygodnego przenoszenia i korzystania z zawartości takiego zestawu potrzeba "nerki" wielkości helikonowego foxtrota.

Ktoś już zauważył, że wymienione przedmioty bardziej nadają się na skład puszki surwiwalowej, a skoro wywaliłeś zestaw do wędkowania, to może zastanów się, jak często będziesz korzystał ze skalpela, filtra do kawy, tabletek do odkażania wody, folii aluminiowej, ręcznika jednorazowego etc. Nie przeczę, przydatne rzeczy (tylko po co folia?), ale może lepiej to nosić w czymś w plecaku, a nie "pod ręką"? Jeśli nie idziesz do lasu wyłącznie z nerką, to połowa tych rzeczy powinna być chyba w plecaku.

StaszeK
Opinii: (12)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 30-01-2019, 08:52:29 »

McBren, zerknij do drugiego numeru wydania specjalnego SURVIVAL czasopisma SPECIAL OPS. Jest tam artykuł "Zestaw przetrwania".
philiprvn
Opinii: (4)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 30-01-2019, 09:26:51 »

Przydałaby się jeszcze folia NRC.

Z rzeczy do apteczki zastanowiłbym się nad przebytymi urazami (zwłaszcza kończyn dolnych). Jeden ma podatność na urazy kostki (bandaż elastyczny), w moim przypadku dochodzą urazy kolana (dlatego na czas W zawszę noszę ortezę).

Do tego dochodzą prace obozowe i ryzyko związane z ranami ciętymi. Mila widziane staza (lub coś co można na nią zaadaptować) oraz środek do odkażania (spirytus, woda utleniona lub jodyna w żelu). Do tego jakieś dobre plastry na odciski (są dostępne compeed w płaskim i sztywnym opakowaniu).

Zamiast tabletek na biegunkę wystarczy zwykły węgiel aktywny (a w sytuacjach awaryjnych nawet ten drzewny z ogniska). Nadmanganian potasu może być trudny do dostania.

Zamiast latarki dałbym czołówkę (też zajmuje mało miejsca a jest bardziej uniwersalna).

Kilka ołówków może wynikać z tendencji do ich gubienia (ja tak mam). Kretka przydaje się jak się nanosi znaki na mapę zapakowaną w mapnik (dermatograf).

Przeżyć jest łatwo. Żyć trudno.
Ale trzeba.
gorylekto
Opinii: (14)
Zaawansowany użytkownik

Semper Paratus

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 30-01-2019, 12:55:08 »

Zamiast tabletek na biegunkę wystarczy zwykły węgiel aktywny (a w sytuacjach awaryjnych nawet ten drzewny z ogniska). Nadmanganian potasu może być trudny do dostania.

Tu się nie zgodzę. Jeśli problem jest "prawdziwy" to tylko Stoperan albo Laremid. Węgiel nie załatwia sprawy "od ręki" 

Si vis pacem, para bellum.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 30-01-2019, 17:54:10 »

Jeśli "podręczny", to musi być łatwo z niego korzystać, a z nerkami jest ten problem, że jak jest wypchana (a na to wskazuje spis zawartości), ni dudu nie da się dostać do potrzebnych rzeczy bez wypakowania połowy zawartości. Rozumiem, jeśli ma to być noszone "w razie W" - ale czemu w takim razie w nerce, a nie w czymś, co leży sobie w plecaku/torbie? IMO do wygodnego przenoszenia i korzystania z zawartości takiego zestawu potrzeba "nerki" wielkości helikonowego foxtrota.

Ktoś już zauważył, że wymienione przedmioty bardziej nadają się na skład puszki surwiwalowej, a skoro wywaliłeś zestaw do wędkowania, to może zastanów się, jak często będziesz korzystał ze skalpela, filtra do kawy, tabletek do odkażania wody, folii aluminiowej, ręcznika jednorazowego etc. Nie przeczę, przydatne rzeczy (tylko po co folia?), ale może lepiej to nosić w czymś w plecaku, a nie "pod ręką"? Jeśli nie idziesz do lasu wyłącznie z nerką, to połowa tych rzeczy powinna być chyba w plecaku.

Thx, własnie dlatego wrzuciłem temat, bo nerka była przeładowana, przed wrzuceniem tekstu tutaj, już kilka rzeczy wyrzuciłem. Teraz będe usuwał kolejne.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 30-01-2019, 18:01:11 »

Przydałaby się jeszcze folia NRC.
Też za duża, ale w plecaku czy nadupnik jest dla niej miejsce.

Z rzeczy do apteczki zastanowiłbym się nad przebytymi urazami (zwłaszcza kończyn dolnych). Jeden ma podatność na urazy kostki (bandaż elastyczny), w moim przypadku dochodzą urazy kolana (dlatego na czas W zawszę noszę ortezę).
Kwestia wielkości, elastyczne są większe, a nerka to nie plecak.

Do tego dochodzą prace obozowe i ryzyko związane z ranami ciętymi. Mila widziane staza (lub coś co można na nią zaadaptować) oraz środek do odkażania (spirytus, woda utleniona lub jodyna w żelu). Do tego jakieś dobre plastry na odciski (są dostępne compeed w płaskim i sztywnym opakowaniu).
O stazie były już dyskusje na forum, ona naprawdę nie jest potrzebna cywilom.
 spirytus - Ty tak na poważnie?
 Jest nadmanganian potasu i mydło antybakteryjne w płynie.
 Plastrów na odciski nie potrzebuje , wystarczy mi igła z zestawu do szycia do przebijania pęcherzy.

Węgiel ewentualnie na zatrucie (i do tego trzeba łykać kilka tabletek), już dawno w medycynie nie używa się go do leczenia biegunek.
 Nadmanganian potasu kupowałem normalnie w aptece. Jak ktoś potrzebuje większych ilości i nie obawia się wizyt ABW w domu, to na Allegro sprzedają w kilogramowych opakowaniach.

Zamiast latarki dałbym czołówkę (też zajmuje mało miejsca a jest bardziej uniwersalna).
Za duża, nie wejdzie do dedykowanej kieszeni. Zresztą jeżeli będę zamierzał wędrować w nocy lub nocować w lesie, to znajdzie się ona w kieszeni bluzyk/kurtki.

regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 31-01-2019, 07:27:52 »

Ale po co nerka jak się równocześnie pakujesz w plecak?

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 31-01-2019, 19:09:22 »

Ale po co nerka jak się równocześnie pakujesz w plecak?
Powodów jest kilka:

- mogę iść w teren z samą tylko nerką bez plecaka,
 - nerka zawsze jest zapakowana i wiem co w niej jest, nawet jeżeli rozszerzenia/uzupełnienia nie zapakuję do plecaka, nie będę miał problemu,
 - nie zdejmując plecak z pleców, mam dostęp do rzeczy w nerce,
 - zdejmując plecak na postoju i idąc zrobić podstawowe rzeczy, mogę nie wypakowywać nic lub tylko rzeczy uzupełniające.

Przykładowo rozpalając ognisko, mam przy sobie i krzesiwo i podpałkę. Chcąc zagotować wodę, muszę tylko wyjąć tylko kubek z plecaka. A jeżeli na pasie będę miał zestaw rozszerzony, to będzie też na nim manierka z kubkiem
.
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: