trwa ładowanie paska...
22-08-2019, 20:05:32 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Awaryjna szama do auta  (Przeczytany 7281 razy)
borzar
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #30 : 20-01-2019, 08:30:20 »

No i tu niestety zdania są podzielone i jest to jeden z wielu przypadków gdzie nauka nie ma 100% pewności.

To nie jest dylemat grawitacji kwantowej czy fizyki strun. Akurat jeśli chodzi o termodynamikę, stany przejścia fazowego i tego typu podobne podstawy to akurat tutaj fizyka/nauka nie ma dylematów.
Dodając energię do układu wzbudzasz cząsteczki do ruchu i tak ciało stałe przechodzi w płyn, a płyn w gaz (tak w bardzo, bardzo dużym uproszczeniu). Zatem dodanie energi do cząsteczek zimnej wody na pewno nie spowoduje przejścia stanu skupienia z płynu w ciało stałe.
Przykro mi ale nie masz racji. Spytaj dowolnego nauczyła od fizyki.
Ciśnienie ma jednak tutaj znaczenie.  Może tym razem coś po polsku: https://youtu.be/HHN5Y0sVq7A.
Około 15 sekundy filmu pokazuje się wykres pokazujące zależność temperatury od ciśnienia i pokazuje stany skupienia wody. 
W ogóle cały filmik ciekawy bo pokazuje w druga stronę - jak w domu możesz uzyskać gotującą się wodę w temp niewiele powyżej 50 stopni celcjusza. 
Koso
Opinii: (1)
Ekspert

Miejsce pobytu: Toruń

Ignoruj
« Odpowiedz #31 : 20-01-2019, 14:55:15 »

Kolego nie będę się tu wymądrzał bo jeśli twierdzisz, że większość mechanizmów tak prostych jak zamarzanie wody w 100% poznaliśmy to niestety nie wydaje mi się i nie tylko mi. I bazuje tu na wiedzy profesorów fizyki a nie nauczycieli. Sam nim nie jestem więc nie wywale 24h wykładu na temat wiązań wodorowych i ich wpływu na zmianę stanu skupienia. Po za tym wciąż czeka Nobel za CAŁKOWITE wyjaśnienie zjawiska jazdy na rowerze.

"Życie jest łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy godzić się z tym,co jest nie do przyjęcia obywać się bez tego co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia"
borzar
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #32 : 20-01-2019, 15:15:12 »

Kolego nie będę się tu wymądrzał bo jeśli twierdzisz, że większość mechanizmów tak prostych jak zamarzanie wody w 100% poznaliśmy to niestety nie wydaje mi się i nie tylko mi. I bazuje tu na wiedzy profesorów fizyki a nie nauczycieli. Sam nim nie jestem więc nie wywale 24h wykładu na temat wiązań wodorowych i ich wpływu na zmianę stanu skupienia.

hej Koso, wyluzuj! Na prawdę nie warto tak nerwowo i sarkastycznie.
Czasami obok starych dziadów czytają to forum tez młodziaki, i jak któryś zapamięta to co napisałeś, że po dodaniu energii zamarznie woda to dostanie zasłużona pałę od swojego nauczyciela z Fizyki.
Zimna woda zamarza w butelce nie dlatego ze dostarczyłeś energię, tylko dlatego ze pojawiły się „punkty zamarzania” - to pokazywał pierwszy filmik który podlinkowałem. Ja tylko chciałem wyjaśnić dlaczego tak się dzieje, bez żadnych złośliwości, bo akurat w tej sprawie się mylisz. Ale spox, od tego jest forum żeby poprawić jak ktoś nie ma racji.

P.S. A skąd wiesz, może jestem Profesorem Fizyki? Bo na temat wiązań i fizyki kwantowej to mogę dłużej niż 24h
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #33 : 20-01-2019, 19:33:58 »

Ja jestem wiecznie wyluzowany. Dalej niestety podtrzymuje swoje zdanie że ciężko nie mieć racji w temacie którego dobrze nie znamy. A nauczyciele fizyki... gdybym wiedział to co dzisiaj wiem to bym poprawiał swojego pana od Fizyki bo niestety pewnie jak dobrze wiesz na etapie edukacji w szkole wiele wiedzy jest baaaardzo upraszczanych i przyjmowanych za pewnik a na etapie akademickim nagle się okazuje, że to czego nas uczyli to nie prawda. I nie mówię tu tylko o fizyce bo z większością ścisłych przedmiotów tak jest. Ja wyszedłem ze szkoły całkiem nie dawno z wiedzą, że prąd płynie od plusa do minusa a dzisiaj mówi się, że jest raczej odwrotnie (zależy oczywiście jeszcze gdzie).
« Ostatnia zmiana: 20-01-2019, 19:48:51 wysłane przez Koso » Zapisane

"Życie jest łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy godzić się z tym,co jest nie do przyjęcia obywać się bez tego co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia"
redtwo.m
Opinii: (15)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #34 : 20-01-2019, 20:24:10 »

Wracajmy jednak do tematu, co ?  Właśnie upiekłem pierwszy raz w życiu zwibacki/suchary z Heer - jak na pierwszy raz wyszły zjadliwe. Niemcy na nich przeżyli w okopach to do samochodu na jakiś czas się nadadzą. Kwestia przechowania w jakimś szczelnym pudełku.

https://youtu.be/lh48CGA5N7U
« Ostatnia zmiana: 21-01-2019, 08:54:01 wysłane przez redtwo.m » Zapisane
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #35 : 21-01-2019, 14:04:20 »

Obawiam się, że za dłuższy czas nie będziesz ich wstanie ugryźć. Dobra sprawa ale na krótko od upieczenia ale po dłuższym poleżeniu w moim wypadku nie dało się tego jeść. Smutny

redtwo.m
Opinii: (15)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #36 : 21-01-2019, 16:36:06 »

Obawiam się, że za dłuższy czas nie będziesz ich wstanie ugryźć. Dobra sprawa ale na krótko od upieczenia ale po dłuższym poleżeniu w moim wypadku nie dało się tego jeść. Smutny

Będę namaczał w alkoholu
Koso
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #37 : 21-01-2019, 16:55:23 »

W sumie do auta jak znalazł.

Strony: Pierwsza « 1 2 3 +   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: