trwa ładowanie paska...
16-12-2018, 21:20:04 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Plecak na 2-3 dniowe wędrówki z biwakiem, lekki, "odciążający" kręgosłup  (Przeczytany 3208 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
beatles
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Warszawa / kKelce

Ignoruj
« : 24-08-2018, 13:00:58 »

Hej,
zaczynam przygodę z wędrówkami, wypadami do lasu na noc, dwie, myślę że na razie maksymalne 3 noce.
Namiot, karimata/mata samopompująca, śpiwór i potrzebne pierdoły, które pewnie będę kompletował z biegiem czasu.

Szukam plecaka na takie wypady, po lekturze internetu, filmów YT, wiem że celuje w pojemność 40-50l.

Moja specyficzna sytuacja polega na tym, że mam dość spore problemy z kręgosłupem, zdarzają się zesztywnienia, bóle, jestem po operacji odc. lędźwiowego kilka lat temu (usuwanie części dysku).

Właściwie wiem, że jestem zdecydowany na któryś z Wisportów – zipperfox 40 albo raccoon 45.

Szukam potwierdzenia tego, że to  dobry wybór, może któryś będzie lepszy, albo może jest coś lepszego. Początkowo chciałem kupić coś tańszego pokroju Magnum Tajga czy coś Texara, ale uznałem że bez sensu kupować coś na chwilę, chciałbym kompletować graty regularnie ale względnie docelowo. Nie chciałbym jednak wykraczać poza poziom cenowy moich propozycji, no chyba że naprawdę istnieje coś tak dużo lepszego (dla moich pleców), że to będzie naprawdę uzasadnione.

Liczę po cichu, że ktoś może ma podobne doświadczenia z wygodą/bezpieczeństwem noszenia plecaka, na co uwagę zwrócić, może informacje na co w systemie nośnym zwrócić szczególną uwagę.
W moim przypadku ograniczanie wagi i równomierne rozłożenie ciężaru jest jeszcze ważniejsze niż u kogoś zdrowego.

Pzdr i dzięki za dyskusję
Japcun
Zaawansowany użytkownik

http://www.wklejto.pl/662100

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 24-08-2018, 13:42:15 »

Jaki masz wzrost Marcinie?

beatles
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 24-08-2018, 13:46:31 »

Jaki masz wzrost Marcinie?

Jakieś 184 cm, ok 80 kg wagi.
Zapomniałem napisać o tym, ale chyba warto w moim przypadku używać kijów...trekingowych?
łowca
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 24-08-2018, 15:23:54 »

Lepiej Przymierz przed zakupem, Zipperfox  raczej będzie za krótki. Zobacz sobie jeszcze np.  Tatonka Kings Peak 38 - ma "długie plecy" i spokojnie na   wysokiego pasuje, do tego ładny militarny kolor.

s-l1600.jpg
Odp: Plecak na 2-3 dniowe wędrówki z biwakiem, lekki, "odciążający" kręgosłup
* s-l1600.jpg (128.74 KB, 800x800 - wyświetlony 66 razy.)
Wedrowiec
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: Kraina Wilka

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 24-08-2018, 16:26:36 »

Beatles, możesz też tutaj zajrzeć:

https://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,6391.1080.html
https://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,74447.0.html

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
katerhasser
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 24-08-2018, 16:37:43 »

Skoro twój kręgosłup wymaga specjalnej troski, to branie pod uwagę siermiężnych wisportów przy dostępie dobrych, wygodniejszych i lżejszych plecaków turystycznych jest trochę dyskusyjne.
Pochodź po sklepach specjalistycznych i poprzymierzaj możliwie wiele plecaków uznanych firm np. ww. Totanki ale też Deutera, Ospreya (mam od 5 lat model Kestrel 38, z mojego polecenia kilku kolegów kupiło Kestrele o większym litrażu i każdy chwali ergonomię) innych. Daj sobie poradzić sprzedawcom - często sami śmigają z plecakami... ale pamiętaj, że każdy ma swoją percepcję i to ty będziesz nosił dany plecak. W sklepie przymierzając zawsze napakuj jakiegoś szpeju do plecaka, żeby był realnie dociążony 8-10 kg - dopiero wtedy można ocenić jak pracuje pas biodrowy, regulacja szelek, troków itd...
hendaye
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 07-10-2018, 20:57:21 »

koledzy już większość napisali, ale dorzucę od siebie, że im większy plecak, tym lepszy system nośny (oczywiście w rozsądnych granicach, nie mówię o worach 100+), a różnice wagi nie są powalające: celuj w coś o pojemności 70 litrów, w razie czego będziesz mógł dopakować więcej prowiantu (np. bochen chleba) albo puchówkę. 
40 - 50 litrów to za mało na namiot, śpiwór etc. - zwłaszcza, że przy rozsądnym biwakowaniu w górach musisz mieć śpiwór z komfortem do -5, który waży ok. 1,5 kg. Z tak małym plecakiem musiałbyś na zewnątrz przytraczać pewnie co najmniej namiot, co grozi pocięciem namiotu przez pierwsze chaszcze.
rozważ jeszcze raz nadmuchiwaną matę: po noclegu koło jeżyn czy świerków możesz stracić izolację. karrimat grzeje nawet z dziurami.
a tak w ogóle na trzy dni biorę mniej więcej tyle, ile na dwa tygodnie.
beatles
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 10-10-2018, 16:57:45 »

Jako, że plecak kupiłem i zaliczyłem już 2 kilkudniowe wypady, to wypowiem się - będzie dla następnych poszukujących.

Przymierzyłem plecaków od groma, naprawdę większości znanych marek turystycznych. Przymierzyłem też plecaki "taktyczne", rzeczonego ZipperFoxa.

Konkluzja jest taka jak myślałem że będzie - polecanie plecaków na odległość nie ma większego sensu, co plecak to leży inaczej - tych samych marek a inne modele, od kompletnego dna po idealne dopasowanie. Byłem zdecydowany na Ospreya Atmos 50, leżał świetnie, naprawdę genialny system nośny - miał 2 wady, dla mnie ciężkie do przejścia. Brak wygodnych troków na karimatę/inny sprzęt (wiem że można dorabiać, ale wydając 800 zł za plecak to bezczelne), brak dostępu do komory głównej od frontu no i 3 mniejsza wada - jebitna kolorystyka.

Osprey Kestrel - kompletnie mi nie pasował - co pokazuje, że świetny plecak dla jednej osoby nie musi być dobry dla kogo innego. Kestrel za to miał dostęp od frontu i system troczenia, choć ten podstawowy i żałowałem że na plecach nie siadł.

Mierzyłem Deutery, Gregory, pojedyncze innych marek. Byłem też w Decathlonie ale mimo mojej sympatii do budżetowego sprzętu, to niestety ale jeśli o plecaki chodzi, och wykonanie i to jak stabilne są na plecach - nie ma porównania do markowego sprzętu. Troche się miotałem, aż trafiłem na Jacka Wolfskina Highland Trail xt50. Założyłem i wiedziałem że będzie idealny, ma wszystko czego potrzebowałem - regulowany wygodny dla mnie system nośny, dostęp od frontu, system troczenia wystarczający do zamocowania karimaty i innych pierdół, fajną stonowaną stylistykę i kilka elementów które w praniu wyszły, że są bardzo pomocne - jak np uchwyt na butelkę na pasie biodrowym. Mała rzecz a bardzo ułatwiająca życie.

Mierzyłem ZipperFoxa i jeszcze jakiś Wisportu 45 litrowy (racoon?). Fajnie że tactical, military itd., ale na turystykę pieszą to jest pomyłka i przerost formy nad treścią. Ciesze się że wybrałem się do kilku sklepów i dzięki za doradztwo w tym wątku i na PW dla niektórych, bo sporo mnie naprowadziło to nad sposobem doboru.

Aktualnie pracuję nad redukcją wagi tego co noszę W przyszłym roku przerzucam się na tarpa, to wiem na pewno.
O dziwo mój kręgosłup świetnie reaguje na targanie plecaka (pomimo wagi +/- 20kg po 20-25km dziennie). Być może to kwestia spania na karimacie albo naprawdę mocnego dogrzewania w nocy, bo spałem w ciepłej bieliznie termo, pasie na kręgoslup z owczej wełny i polarze (+ śpiwór oczywiście).
« Ostatnia zmiana: 10-10-2018, 17:04:39 wysłane przez beatles » Zapisane
hendaye
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 13-10-2018, 20:26:51 »

/.../ zaliczyłem już 2 kilkudniowe wypady /.../

/.../ +/- 20kg /.../

o żesz... robi wrażenie.
beatles
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 15-10-2018, 17:15:29 »

o żesz... robi wrażenie.

Ironia...czy coś innego i nie kumam?

Waga idiotyczna bo idiotyczne planowanie żarcia (ciężkie i za dużo) + ciężki namiot. Targania namiotu mam dość, stąd w tym roku szwędam się po schroniskach a przy lepsze aurze (przyszły rok już) planuje mocno zaangażować tarpa.
gorylekto
Opinii: (14)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Semper Paratus

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 16-10-2018, 18:41:50 »

20 kg to jest masakra, ile ważył namiot? 10 kg?

Si vis pacem, para bellum.
beatles
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 19-10-2018, 14:38:41 »

Namiot ok 4.
Plus złe planowanie żywieniowe. Przywiozłem kupę żarcia ze sobą, ciężkiego, za dużo wody, trochę zbędnych ubrań.
Dziś jadę na kolejny weekend. Plecak na oko 2x lżejszy
abell86
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 19-10-2018, 15:09:23 »

Mogę Ci polecić KUP wagę kuchenną! Nie łazienkową - KUCHENNĄ!

Koszt 20-30 zł i życie jest łatwiejsze. Serio!

Kiedyś nosiłem ciężkie swetry, bluzy, polary i kupiłem x-lite z Deca - bez porównania.
Siekierę zamieniłem na piłkę Fiskarsa.
Namiot na tarp.
ITD ITD
beatles
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 19-10-2018, 16:22:04 »

Wiem wiem, sporo schodzę z wagi na małych rzeczach. Zredukowałem apteczkę, zarówno zawartość jak i samą paczkę, ciuchy. Na każdej rzeczy niewiele, ale w całości robi się z tego kilogram czy więcej. I tak na wszystkim.

Został mi właściwie wybór tarpa (to na okolice wiosenne) natomiast w bliższym czasie będę rozglądał się za śpiworem i kurtką puchową/primaloft.
« Ostatnia zmiana: 19-10-2018, 16:26:37 wysłane przez beatles » Zapisane
hendaye
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 20-10-2018, 15:10:49 »

z namiotu bym nie rezygnował; jednopowłokowy waży podobnie, jak tarp, a daje o wiele lepszą ochronę. obawiam się, że spanie na wiosnę na ziemi to proszenie się o stado kleszczy.
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: