trwa ładowanie paska...
25-06-2018, 10:02:26 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Leśny anorak Arcus od Chmury - ręcznie szyty w Polsce  (Przeczytany 1490 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Afrati
Opinii: (0)
Użytkownik
**

Miejsce pobytu: Poznań

Jesus Christ! They're shooting at us!

Ignoruj
« : 10-03-2018, 12:11:59 »

Cześć! Tekst wczoraj wpadł na nasz profil FB, ale stwierdziłem, że wrzucę tutaj - może kogoś zaciekawi temat customowego ciucha do lasu, który miałem okazję testować przez ostatnie tygodnie. Nie traktujcie proszę tego opisuj jako reklamy - entuzjastyczny wydźwięk wynika głównie z tego, że częściowo uczestniczyłem w procesie tworzenia i bluza spełnia po prostu moje oczekiwania

https://s10.postimg.org/65cz3vred/MG_77622.jpg
Leśny anorak Arcus od Chmury - ręcznie szyty w Polsce

Oferta ubrań dedykowanych dla osób takich jak my – czyli fanów spędzania czasu w lesie, sprowadza się do trzech głównych nurtów: budżetowych ciuchów z popularnego dyskontu sportowego, siermiężnych militarnych klimatów w postaci kontraktowej (lub nie) odzieży wojskowej i pseudo-wojskowej, oraz świetnych jakościowo, jakkolwiek koszmarnie drogich ubrań wprost ze skandynawskich szwalni, gdzie tworzone są przez brodatego Thorbjörna, a w przerwach fiordy jedzą mu z ręki.
W Zabrzu nie ma fiordów. Jest tam za to umiejscowione inne ciekawe miejsce.

Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie Marcin. Razem z Agnieszką i Justyną prowadzą (w Zabrzu, a jakże!) właśnie Chmura Manufaktura – miejsce, które realizuje rozmaite tekstylne fantazje – znaczy szyją rozmaitości na miarę tak, jak ktoś sobie wymyśli.

Marcin to pasjonat klimatów outdoorowych. Przedstawił mi swoją wizję stworzenia stylowego ciuchu, który z jednej strony będzie oferował komfort termiczny na wysokim poziomie, jednocześnie zachowując funkcjonalność i dobrze wyglądając. Miała to być oldschoolowa bluza w stylu kangurki/anoraka, szyta na wymiar z parzonej wełny o gramaturze 500. Wszystkie te określenia docierały do mnie, nie do końca jednak ogarniałem je umysłem, gdyż prosty ze mnie facet i z parzoną wełną do czynienia nigdy nie miałem. Sama idea jednak wielce mnie zainteresowała.
https://s10.postimg.org/su263h3nd/anorak1small.jpg

Po długiej rozmowie na temat moich oczekiwań odnośnie bluzy w teren, mieliśmy wyklarowaną wizję tego, jaką ta bluza powinna być. To znaczy Marcin miał, bo ja wciąż nie do końca byłem sobie w stanie wyobrazić jak będzie się to prezentowało.

No dobrze, ale jak z szyciem ciuchów na wymiar, kiedy mnie i Chmurę dzieli jakieś 350 kilometrów i wszyscy jesteśmy zajętymi ludźmi? Wygospodarowanie całego dnia, żeby pojechać do Zabrza i pozwolić zmierzyć swoje boskie ciało nie wchodziło w grę. Zamiast tego Marcin poprosił mnie o podesłanie linka do pasującej na mnie bluzy od jakiegoś popularnego producenta. Zrobiłem to i z niejakim sceptycyzmem oczekiwałem na to, co przywiezie kurier.

Nie spodziewałem się nigdy, że mogę z taką ekscytacją oczekiwać na bluzę. Ludzie z Chmury konsekwentnie odmawiali podesłania mi jakichkolwiek zdjęć, więc musiałem czekać. Po mniej więcej tygodniu od naszej rozmowy - dotarła. Pierwsze zaskoczenie – rozmiar dobrany jest idealnie. Nie żebym wątpił w zdolności zabrzańskiej ekipy, ale  zamysł był taki, żeby nawet w największe mrozy móc z niej swobodnie korzystać, zakładając pod spód jedną czy nawet dwie warstwy docieplające i jednocześnie nie tracić swobody ruchów. Jednocześnie w cieplejszą pogodę mam mieć możliwość założenia jej na samą koszulkę. Udało się – główny test w postaci kilkunastu kilometrów oraz dwóch dni spędzonych w zimowym lesie pokazał, że z termiczną bielizną i polarem pod spodem jest bardzo wygodnie i ciepło, nawet przy -15°C. Krój jest szeroki w okolicach klatki piersiowej, ale jednocześnie niżej jest dość przylegający (lub jest to zasługa mojego brzuszka, ale takiej ewentualności nie bierzemy pod uwagę).

Tył bluzy jest przedłużany - rozwiązanie dość często spotykane. Poza oczywistą zaletą wynikającą z dogrzewania korzonków, jest jeszcze druga: kiedy człowiek schyla się po drewno, to znajomi w okolicy nie są zmuszeni, żeby oglądać jego „dekolt hydraulika.”. Na dole mamy regulowany ściągaczami shockcord.
https://s10.postimg.org/532slf0w9/anorak8small.jpg

https://s10.postimg.org/f0dtefqhl/anorak3small.jpg

Mankiety rękawów są zawijane. Oferują rozwiązanie znane z kurtek narciarskich – po wywinięciu mamy miejsce na kciuk i dzięki temu spora część dłoni jest ogrzewana. Mała rzecz, a cieszy.
https://s10.postimg.org/wdo3tbgnt/anorak5small.jpg

Kaptur zasługuje na kilka oddzielnych zdań. Jako wzór idealnego kaptura postawiłem przed Marcinem brytyjskiego smocka. Bardzo głęboki kaptur w zamyśle ma chronić głównie przed dokuczliwym wiatrem. Do tego jest szeroki, więc nawet z czapką na głowie jest swobodnie. Oczywiście po pełnym naciągnięciu go na czoło ograniczymy sobie pole widzenia i walniemy łbem w rosnącą nisko gałąź, ale czujemy się jak Ezio z Assassin's Creed, więc i tak na plus. Do biegów przełajowych jednak nie polecam.
W samym kapturze mamy doskonale rozwiązaną osłonę od chłodu i wiatru na twarz. Świetny, mocowany na rzep wrap ogrzewa ogorzałą od wiatru buźkę i jednocześnie daje się go wygodnie wypiąć, kiedy pogoda staje się już przystępniejsza.
https://s10.postimg.org/btj9utlh5/anorak4small.jpg

Kieszenie są dwie. Jedna na wysokości splotu słonecznego, zamykana na zamek błyskawiczny z grubymi zębami, dostępna od góry. Dość pojemna. Sam materiał w środku sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego. Poniżej mamy przelotową kieszeń na wysokości pępka. Rozwiązanie, które polubiłem w moim kontraktowym Peckhamie, aczkolwiek wzbogacone o zamki błyskawiczne, więc jeszcze lepsze. Kieszenie sprawdzają się świetnie, aczkolwiek przekazałem Marcinowi uwagę odnośnie ich umiejscowienia. Górna kieszeń w moim odczuciu powinna być jeszcze wyżej, dzięki czemu mogłaby być pojemniejsza. Wpłynęłoby to również na możliwe powiększenie dolnej kieszeni – już tak mam, że lubię targać masę rzeczy, więc im większa kieszeń, tym lepiej.
https://s10.postimg.org/8moqb78qx/anorak6small.jpg

Nie czuję się ekspertem w dziedzinie szycia jako takiego, w związku z czym ocenić mogę aspekt wizualny z poziomu laika i porównując go z ubraniami dostępnymi w normalnej sprzedaży. No jest dobrze. Solidnie i bardzo estetycznie. Widać napracowanie. Nie będę się zagłębiał w niuanse w temacie ściegów, bo mogłoby to uwidocznić moją rażącą niekompetencję, na co pozwolić sobie nie mogę, licząc na intratny kontrakt sponsorski z producentem Rolady Ustrzyckiej.
https://s10.postimg.org/lquanwg89/anorak9small.jpg

Sam materiał jest szalenie miły w dotyku. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to obawiałem się, że będzie się filcował w miejscu styku z plecakiem. Po prawie dwudziestu kilometrach „na ciężko” nie stwierdziłem takiego problemu. W okolicach łokci pojawiło się kilka farfocli, jednak da się je łatwo skubnąć palcem. Podobny efekt można zauważyć w swetrach z naturalnych materiałów. Izolacja od wiatru stoi na wyższym poziomie niż w polarach o podobnej ciepłocie - mam na myśli popularnego Patriota od Helikonu. Co ważne - wełna, podobnie jak polar - grzeje, kiedy jest mokra.

Po kilku założeniach bluzy na wyjazdy i długie nadwarciańskie spacery z psem, mogłem przekazać Marcinowi wszelkie uwagi. Wiem, że już zebrał na bluzę kilka zamówień i nowe egzemplarze będą pozbawione wad, które wykryłem. Wiem również, że poza podstawową wersją, zbliżoną do tej, która oglądacie na zdjęciach, w ofercie Chmury pojawią się również wersje bardziej rozbudowane – z dodatkowymi kieszonkami na ramionach i wstawkami z cordury w newralgicznych punktach.
Nie będę ukrywał – ten projekt skradł moje serce. Idea świetnie wyglądającej bluzy, która jednocześnie jest bardzo ciepła i funkcjonalna, przemawia do mnie w pełni. Mam w szafie sporo wojskowych ciuchów – wygodnych i wytrzymałych, ale charakteryzują się specyficznym wyglądem, który wiele osób może mierzić. Chmura oferuje nam bardzo wysokiej jakości produkt, szyty ręcznie, stylowy i spełniający wymagania wielu buszkrafterów. A na pewno moje.

A, nazwa! Naturalnym jest, że produkty Chmury będą nosiły nazwy chmur. Żeby było ładniej – łacińskie. I dlatego przedstawiam Państwu Leśną Bluzę od Chmura Manufaktura – model Arcus. Czyli po polsku „wał szkwałowy”. Ładnie, nie?

Pozostaje kwestia ceny. U mnie Arcus niejako wskoczył na miejsce wspomnianego wyżej Patriota od Helikonu - popularnej i ciepłej polarowej bluzy. Nowy Patriot kosztuje aktualnie około 230-240zł. Arcus w wersji takiej jak moja to koszt 279zł. Wersja wzmocniona o cordurowe wstawki, dodatkowe kieszenie i kilka innych modyfikacji będzie o stówę droższa. Oznacza to, że poniżej 300zł macie możliwość kupienia szytej na wymiar bluzy - z uwzględnieniem Waszych preferencji dotyczących choćby długości rękawów, gramatury i obszerności, szytą w Polsce i (moim zdaniem) naprawdę dobrze wyglądającą.

Tekst:
Adam “Afrati” Frątczak

Zdjęcia:
Tytułowe: Maciej Moskwa/ Testigo Documentary
W tekście: Mateusz “Norek”/”Rudeusz” Norkiewicz

ramor7
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zakopane

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 10-03-2018, 18:04:14 »

Bardzo fajny. Chętnie bym sobie takiego zakupił. 

Lepiej wejść komuś w drogę niż w dupę.
jeneral_p
Opinii: (1)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Waldenburg

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 10-03-2018, 18:37:39 »

Ja taką chce!!! W oliwce Spoko
philiprvn
Opinii: (3)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 11-03-2018, 08:59:34 »

Wybór materiału i krój gardy - pierwsze poważne nowości od dłuższego czasu.

Brawa za recenzję (za styl i poziom szczegółowości). Chyba jako jeden z nielicznych autor zmierzył się z typowo męskim pytaniem: za ile?

"Because survival is not sufficient"
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 11-03-2018, 10:27:03 »

mankiety mi się nie podobają. Winny być osłonięte. Rękaw je powinien zasłaniać.  

A powiedz, plecak jak masz, z pasem biodrowym, jak dostęp do kieszeni?

Brawa za recenzję (za styl i poziom szczegółowości). Chyba jako jeden z nielicznych autor zmierzył się z typowo męskim pytaniem: za ile?

chwalisz za szczegółowość a pytasz za ile? Przeca napisał Chichot
« Ostatnia zmiana: 11-03-2018, 10:31:54 wysłane przez zirkau » Zapisane
Harny
Opinii: (2)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Sośnicowice/Gliwice

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 11-03-2018, 10:54:16 »

mankiety mi się nie podobają. Winny być osłonięte. Rękaw je powinien zasłaniać. 
+1
chwalisz za szczegółowość a pytasz za ile? Przeca napisał Chichot

Przeca to była pochwała, że napisał

Na plus kołnierz, mam nadzieję, że na żywo materiał nie błyszczy się tak, jak na zdjęciach, bo przypomina mi ordynarny dres błyszczący. Pracownia miasto obok, można podjechać będzie Dzięki za reckę!

"A z tym pocałunkiem to będzemy musieli się jeszcze trochę wstrszymać" - powiedzial piękny książe złażac ze śpiącej królewny!

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi" -
Afrati
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 11-03-2018, 21:03:44 »

A powiedz, plecak jak masz, z pasem biodrowym, jak dostęp do kieszeni?

Jak mam plecak, to dostęp do górnej kieszeni bez problemu, pas biodrowy trochę podnosi dolną kieszeń. Przy założeniu DODATKOWO nerki Bandicoot - tracę dostęp do dolnej kieszeni. Ale wtedy też zazwyczaj nie mam potrzeby noszenia w niej czegokolwiek. To dobre miejsce na schowanie roboczych rękawic w czasie przygotowania ognia. Albo czapki, przy siedzeniu na ognisku.

mam nadzieję, że na żywo materiał nie błyszczy się tak, jak na zdjęciach, bo przypomina mi ordynarny dres błyszczący. Pracownia miasto obok, można podjechać będzie Dzięki za reckę!

Byłem zmuszony robić zdjęcia w silnym świetle słonecznym, około godziny 14:00.
Przez to właśnie byłem zmuszony zdejmować przy "wywołaniu" RAWa poziomy... Przez to faktycznie pojawiły się dziwne odblaski...

Na żywo dla oka wygląda się tak:
https://s13.postimg.org/5eay5pdnb/MG_7452.jpg

Dzięki za miłe słowa odnośnie mojej recenzji!
Właściciel Chmury już się cieszy z ilości zamówień! I mówił, że ktoś z Tacticala

zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 12-03-2018, 21:28:12 »

Porownywales to moze z anorakiem od Biesa?
Afrati
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 12-03-2018, 22:37:22 »

@zirkau -> nie miałem okazji i nie wiem czy będę miał. Nie znam nikogo, kto jest właścicielem ciuchów od Biesa. A porównywać na podstawie materiałów z sieci nie ma sensu

philiprvn
Opinii: (3)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 13-03-2018, 09:31:31 »

Właściciel Chmury już się cieszy z ilości zamówień! I mówił, że ktoś z Tacticala
Jakieś rabaty dla forumowiczów 

"Because survival is not sufficient"
Japcun
Zaawansowany użytkownik

https://fr.pastebin.ca/2835531

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 13-03-2018, 10:13:58 »

Jakaś naszywka dla zamówień z tacticala.

"jestę buszkraftę" 
bartukas
Opinii: (10)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 13-03-2018, 11:24:19 »

Jak się ma wełna do iskier z ogniska?

(sama bluza super, ale, znając życie, żona nie pozwoli mi w kocu za trzy stówy chodzić )
Afrati
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 13-03-2018, 23:18:11 »

Jak się ma wełna do iskier z ogniska?

(sama bluza super, ale, znając życie, żona nie pozwoli mi w kocu za trzy stówy chodzić )

Nie będę kłamał, że specjalnie na niego iskrami z ognia sypałem, ale po długim wieczorze spędzonym blisko ognia (a było -15°C, więc siłą rzeczy człowiek prawie włazi do ogniska) nie zauważyłem żadnych śladów, podczas gdy zazwyczaj po takiej nocce już na polarze można było obserwować nadtopienia i wypalone dziurki

"Kochanie, siedemnaście złotych! W lumpie!"

Nastul
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 12-04-2018, 19:39:56 »

Witam !

Odpowiem na kilka niezadanych pytań wprost jako producent :

- ogień nie lubi wełny, nawet bardziej niż inne materiały jednak iskry robią mniej widoczne szkody niż na polarze.
- afrati przy testach podwinął ściągacz trochę niezgodnie z naszym zamysłem Chichot  my składamy go w połowie, wtedy nic nie widać

Jeśli macie więcej pytań zapraszam !

Pozdrawia
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: