trwa ładowanie paska...
13-11-2019, 05:05:02 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Funkcjonalność zwykłej menazki wojskowej np WP  (Przeczytany 4836 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 20-03-2017, 13:13:22 »

Ale wygodna do robienia jedzenia raczej nie była i nie jest. Kształt wewnątrz nie pozwala na wygodne operowanie. Jedynie w ostateczności i na upartego zrobisz żarcie.
Główne przeznaczenie jako naczynie do odbioru przydziału z kuchni polowej. Kolejne to ergonomia transportowania przy plecaku (tornistrze/zasobniku). Czyli coś za coś

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
cosinus
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 20-03-2017, 13:32:40 »

Jak wypada jej funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnym kształtem menażki ?

Słowa "tradycyjny" też by się przyczepił. Zaznaczam, nie jestem historykiem. Na ile posiadam częściowy pogląd, naczynia "kontraktowe" jak byśmy dziś zwali pojawiły się w XIXw (może epoka napoleońska???).
Wcześniej nie było ani masowych jednolitych armii (szlachcic uznałby za poniżające narzucenie mu naczyń, a oddziały "piechoty" (chłopskie) miały jednolitość nie większą, niż na poziomie lokalnym wystawiającego możnowładcy), ani nie było zdolności produkcji wielkoseryjnej.

O cywilnym wędrowaniu bez potrzeby jeszcze blisko ze sto lat nikomu się nie śniło, zresztą elity końca XIXw wędrowały obsługiwane przez służbę. Więc nie istnieje coś takiego jak "tradycyjna menażka cywilna".

Elgatoloco
Ekspert

Miejsce pobytu: Mogadishu

mogadishu yacht club

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 20-03-2017, 13:59:00 »

Istnieje;) od XV wieku chyba, wedrujacy kaznodziejowie mieli w swoim wyposazeniu tylko kukse i jakas lyzke, po tem to byl blaszany kubek;) ale co gdzie kiedy to nie pytaj, bo mi utkwila ta informacja z jakiegos zrodla ktore czytalem wieki temu.

Klub przyjaciol zielonej kropeczki.
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 20-03-2017, 15:40:03 »

Słowa "tradycyjny" też by się przyczepił. Zaznaczam, nie jestem historykiem.

Na tym powinno się zakończyć Twój wywód Chichot

O cywilnym wędrowaniu bez potrzeby jeszcze blisko ze sto lat nikomu się nie śniło, zresztą elity końca XIXw wędrowały obsługiwane przez służbę. Więc nie istnieje coś takiego jak "tradycyjna menażka cywilna".

Chyba Ci się wieki pomyliły. W XIX turystyka była już popularna.Toż to bogaty okres "przemysłowy". 
Taki telefon jest z XIX w. a słowo tradycyjny jest jednoznaczne czyli nie musi to sięgać to nie wiadomo jak daleko. Z menażką już tak pięknie nie ma, bo ogrom wzorów nie narzucił po prostu jednego słusznego rozwiązania nigdzie na długi okres.
flaytec1
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 20-03-2017, 20:36:15 »

Nie jestem znawcą tematu .Może użyłem złych słów.Miałem w rekach I wojenne carskie oraz wcześniejsze  (ok 1884r) kociołki  i na oko maja o wiele większą pojemność niż ta menażka, na zupę w sam raz nawet dla 2 osób,mięso już jakieś można było w wodzie ugotować,ale gabaryty spore,waga też.Nic nie mogli wymyślić żeby nadawało się i do gotowania i do przyjmowania gotowych racji z kuchni polowej?

Na tej stronie jest kompletne wyposażenie żołnierza od 1066 roku i jak widać rożne miski i naczynia są.Na początku drewniane,potem metalowe,aluminiowe itp ale moim zdaniem żadne nie jest idealne i to mnie trochę dziwi ze nie potrafili zaprojektować sensownego naczynia dość uniwersalnego.
http://www.smartage.pl/wyposazenie-zolnierzy-dawniej-dzis-zdjecia/

Strony: Pierwsza 1 2 +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: