trwa ładowanie paska...
13-11-2019, 07:36:52 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Funkcjonalność zwykłej menazki wojskowej np WP  (Przeczytany 4837 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
flaytec1
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« : 16-03-2017, 10:31:44 »

Chciałbym zapytać czy ktoś z was używa takiej typowej menażki jak WH, WP, tego typu

https://www.google.pl/search?q=menazka+wojskowa+wp&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiEs_Cb2trSAhXBFSwKHe4iBUQQsAQIPA&biw=1024&bih=639#imgrc=HU7QhLuy5eSSnM:

Zawsze niezależnie od sportu jaki ktoś uprawia spotykam różne okrągłe menażki,czasem z patelniami,dodatkowymi kubkami ale szczerze mówiąc nie przypominam sobie bym kogoś spotkał kto używa takiej wojskowej a przecież Niemcy cała II wojnę z nią przeszli,używało tego wzoru miliony żołnierzy...

Jak wypada jej funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnym kształtem menażki ? Chodzi mi zarówno o kształt,pojemność jak i łatwość ustawiania nad ogniem w różnych kombinacjach itp.

cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 16-03-2017, 15:41:27 »

Wojskowa(e) zdecydowanie są przeznaczone do noszenia przy sylwetce (w konkretny określony regulaminem sposób). Po drugie żołnierz nie ma wyboru, jak klient sklepu turystycznego.

W cywilu podobna koncepcja niemal nie wystepuje (chyba tylko flaszka piersiówka na jakiś drink, zna ktoś inne nerkowate urządzenia?)

Najlepszy stosunek pojemności do powierzchni obudowy (czyli wagi) mają rzeczy okrągłe. Najlepiej ustawne prostokątne. Nerka jest jeszcze czymś innym.

EDIT: w olbrzymiej większości dni żołnierz nie gotuje, ale spożywa, na pewno nie jest to w tę stronę optymalizowane.
Nawet analizując ewentualne dołączony "kontraktowy" ogień, szwedzki na dyktę, niemiecki na kostki, to sa typowe paliwa doraźne.

Używają tego ludzie, nie umiem się wypowiedzieć jak ilościowo, znam takich.
Akurat u mnie na trwałe jest kubek US army, menażki kontraktowej obecnie nie mam i nie kusi mnie to obecnie.

Ale, pomijając już menażki, dopiero niedawno zacząłem akceptować zróżnicowanie stylu uprawiania outdoor, od kwalifikowanego sportu, przez turystykę wysokościową, po szwendanie, wędrowanie, buszkrafty, symulacje militarne itd..  od pojedynczego liofizatu za 40zł (jedzonego widelcem za stówkę), po jedzenie przez tydzień za tę kwotę (z konieczności lub wyboru, np stylu naturalistycznego). Jednych "stać" na upieprzenie naczyń sadzą, innych nie.

W pełni może byc tak, że w Twoim kręgu sa ludzie spod znaku inne aktywności

Oczywiście mają różną przydatność do szerokich kuchenek, ogniska, zdolność do smażenia, wiele, wiele różnych kryteriów.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2017, 16:05:22 wysłane przez cosinus » Zapisane
hendaye
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 16-03-2017, 19:57:13 »

ja nosiłem przez wiele lat. gotowałem w niej na ognisku, kuchni polowej i na camping gaz. sprawdza się, pokrywka świetnie zastępuje kubek i pomaga przy mieszaniu na butli gazowej.
przerzuciłem się na lekką stalową miskę, bo z wiekiem zacząłem zwracać uwagę na wagę sprzętu i miska wypada zdecydowanie lepiej, zwłaszcza, że za pokrywkę służy lekki talerz plastikowy. zacząłem też dbać o siebie i usunąłem aluminium z kuchni.
przydatność menażki rośnie, gdy nie gotuje się na palniku, ale na ognisku.
tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 16-03-2017, 20:28:50 »

Z tym alu IMO taka sama prawda jak to że od picia z Nalgene urosną facetom cycki 

Ad rem.
Wojskową menażkę WP używałem tylko za młodego na jednym obozie Harcerskim. Potem już tylko maniocha Harcerz, a po latach jak się powyginała kupiłem sobie Termite SILVERSTONE I i używam z lekką modyfikacją do podwieszenia nad ogniskiem. Dla mnie najlepiej się sprawdza.

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
hendaye
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 16-03-2017, 20:37:56 »

Z tym alu IMO taka sama prawda jak to że od picia z Nalgene urosną facetom cycki 
/.../

po prostu mi nie smakowało... stal szlachetna albo tytan są jednak zupełnie neutralne w smaku. już tak mam, kiedyś puściłem w świat świetny nóż tylko dlatego, że stal była kwaśnawa w smaku
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 16-03-2017, 20:45:05 »

E no coś ty, już po dwustu lata jedzenia z aluminium raz w tygodniu jesteś zagrożony.

A cycki miałem zanim nalgene kupiłem

Ad rem.
Wojskową menażkę WP używałem tylko za młodego na jednym obozie Harcerskim. Potem już tylko maniocha Harcerz, a po latach jak się powyginała kupiłem sobie Termite SILVERSTONE I i używam z lekką modyfikacją do podwieszenia nad ogniskiem. Dla mnie najlepiej się sprawdza.

U mnie raczej więcej ognia sztucznego niż ognisk, preferuję okrągłe i szersze niż wyższe. A do kubka amerykańskiego mam zoptymalizowany palniczek gazowy z ebay.
Najnowszy zakup i na długo, nie ma więcej potrzeb, to stalowe ALB 1 l z pokrywką dobrze udająca patelnie (ma uchwyt)
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 16-03-2017, 20:59:07 »

po prostu mi nie smakowało... stal szlachetna albo tytan są jednak zupełnie neutralne w smaku. już tak mam, kiedyś puściłem w świat świetny nóż tylko dlatego, że stal była kwaśnawa w smaku

OKI rozumiem... to tak ja nie lubię kozików z węglówki do żarcia używać. Jakieś to potem metaliczne za bardzo...

Po wielu latach używania okrągłej harcerskiej ten stalowy Silverstone bardzo mnie zadowala...
Poza modyfikacją z podwieszaniem zrobiłem sobie jeszcze okrągłą deskę do krojenia, która wpasowuje się w dno, a do środka zawsze pakuje to co na pierwszy posiłek będzie. 

cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 16-03-2017, 21:01:33 »

Poza modyfikacją z podwieszaniem zrobiłem sobie jeszcze okrągłą deskę do krojenia, która wpasowuje się w dno, a do środka zawsze pakuje to co na pierwszy posiłek będzie. 

Właśnie, z jakiego materiału? Chodzi mi to po głowie. Jak szukałem modelu do zakupu, opcja z fabryczną deseczką zawsze miała istotne inne wady.

Oczywiście deska mniejsza od naczynia nigdy nie będzie ociekaczem do makaronu, ale coś za coś ...
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 16-03-2017, 21:14:21 »

Nie do końca z tym ociekaczem jest tak źle
Środkowe naczynie przykrywa, ale się jebaniutka wygina trochę pod wpływem temperatury
Możliwe że znajdę z czasem coś inego. A tę zrobiłem z małej deski do krojenia, która była w komplecie z Rossmanna.
Coś jak to: http://www.rossmann.pl/Produkt/Ideenwelt-3-czesciowy-komplet-elastycznych-deseczek-kuchennych-1-szt,392837,1944
Tyle że te moje miały inny kształt i jak na deski z tworzywa są grube bo mają jakieś 3 mm.

hendaye
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 17-03-2017, 13:37:52 »

talerz z deca za 20PLN świetnie nadaje się jako pokrywka i deska do krojenia; jest miękki i nie tępi KT.
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 17-03-2017, 13:45:12 »

Podaj może linkę, o którym piszesz, bo może bym dobrał do mojego Silverstona  Niezdecydowany

zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 17-03-2017, 18:18:52 »

Jak wypada jej funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnym kształtem menażki ? Chodzi mi zarówno o kształt,pojemność jak i łatwość ustawiania nad ogniem w różnych kombinacjach itp.

w noszeniu wygrywa. Ale korzystanie z niej - wąsko i głeboko. Jak nie masz długiej łyżki i nie próbowałeś męską dłonią dostać się w głab - to nie znasz życia Chichot

Zdecydowanie wygodniej jeść, gotować w menażkach bardziej okrągłych - typu Harcerz czy kociołek Zebra.

Wojskowa ma tą zaletę - że można powiesić nad ogniskiem i tylko tyl (no jeszcze można doliczyć, że mogą to być najtańsze gary surviwalowe Chichot ). Ewentualnie, jak bierzesz grochówkę z gara, to nie poparzysz sobie rąk, gdy  idziesz szukać miejsca, gdzie możesz usiąść.

Imho, dla mnie wyłącznie dla fanów.
hendaye
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 17-03-2017, 18:55:52 »

Podaj może linkę, o którym piszesz, bo może bym dobrał do mojego Silverstona  Niezdecydowany

nie 20, a 8,99PLN 

https://www.decathlon.pl/talerz-turystyczny-paski-id_8335632.html
flaytec1
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 20-03-2017, 08:59:26 »

Czyli wynika z tego ze wojsko zdecydowało się na nią bo przylega do ciała a miała być blisko ciała a nie w plecaku,i ma zoptymalizowane wymiary a żołnierz rzadko gotuje a korzysta z kuchni polowej -czyli gotowe danie włożone do niej da się zjeść. Można tez zawiesić nad ogniskiem i ugotować w niej herbatę czy zupę.

Gorzej jeśli będziemy chcieli gotować w niej ziemniaki czy zrobić jajecznicę oprócz podgrzewania gotowych dań z słoików czy innych pakietów -wtedy zwykła okrągła nakryta czymś w rodzaju patelni + kubek wygra.Czyli okrągła jeśli będzie noszona w plecaku będzie bardziej uniwersalna jak z tego zrozumiałem.

hendaye
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 20-03-2017, 12:43:14 »

Czyli wynika z tego ze wojsko zdecydowało się na nią bo przylega do ciała a miała być blisko ciała/.../

menażka przed wojną miała być troczona do klapy tornistra, po wojnie też, a potem - przenoszona w chlebaku. żadna znana mi instrukcja, rysunki etc. nie przewidują noszenia menażki "blisko ciała". nie wykluczam, że czegoś nie wiem, będę jednak wdzięczny za źródło.
w menażce można ugotować wszystko, jajecznica czy ziemniaki to żaden problem, QED.
pokrywka menażki miała służyć - i służyła - jako patelnia.
menażka miała też służyć jako pojemnik i dlatego miała kształt taki, jaki miała. pasuje do niej dokładnie połówka dużego chleba.
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: