trwa ładowanie paska...
12-12-2019, 20:37:49 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piła spalinowa - pytania, odpowiedzi...  (Przeczytany 11689 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
mar_kow
Opinii: (2)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Mazury/Bałkany

Ignoruj
« Odpowiedz #30 : 23-01-2017, 16:47:53 »

Ja znowu mam dwie piły - spalinową Makitę DCS 3501-35 i elektryczną UC 4020A. I obydwie sobie chwalę. Za spalinową dałem coś ok. tys. zł. Paliwo leję zwykłe ze stacji z dodatkiem oleju - posiada katalizator, jak się rozgrzeje to praktycznie spaliny są minimalne. Swego czasu pociąłem sporo suchego twardego drewna i nic się nie działo. Warto kupić kilka łańcuchów i wymieniać na ostre - tylko wióry lecą... Do ostrzenia używam ostrzałki, nie pamiętam firmy ale idzie szybko i skutecznie.
Jeśli chodzi o wydajność to mam wrażenie że elektryczna jest sprawniejsza 1800W - 1,5kW 2KM.
Jeżeli będziesz ciął grube i twarde drewno to wskazana większa moc, do różnego wystarczy.
Nie ma co oszczędzać w tym zakresie i kupować noname, używki też bym nie polecał... Znajomy kupił Stihl'a używkę która się "rozkraczyła" po paru dniach...
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #31 : 23-01-2017, 19:47:44 »

Jeśli chodzi o wydajność to mam wrażenie że elektryczna jest sprawniejsza 1800W - 1,5kW 2KM.

Odczucia masz prawidłowe. Elektryczna winna być sprawniejsza. Moc ma pełną, niezależną od jakości paliwa i czystości filtra powietrza a i mocniejsza jest:

1800=1,8 KW to jakieś 2,4 KM  a to więcej niż twoja spalinówka 1,5kW (2KM)
« Ostatnia zmiana: 23-01-2017, 19:50:15 wysłane przez zirkau » Zapisane
no_idea
Opinii: (6)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #32 : 25-01-2017, 15:33:32 »

sama piła MS180 to 900 zł, kanister kombi 60 zł, łańcuch  do100 zł ....... to nie zaoszczędziłeś. Wyszła normalna cena.

hmmm no to coś mi się pomieszało albo kupowałem z czymś jeszcze o czym nie pamiętam? łańcuch z węglika chyba nie kosztuje 100 zł  no ale kij z tym, promocja na pewno jakaś była bo czekałem na informacje promocyjne ...
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #33 : 25-01-2017, 19:12:50 »

łańcuch z węglika chyba nie kosztuje 100 zł  no ale kij z tym,

zwykle tak, ale w promocji to można mieć za 120/150 zł Chichot .
https://www.olx.pl/oferty/q-stihl-lancuch/
Ale gdy komuś nie zależy, to za 20-50 zł kupuje zwykły łańcuch tnący.

« Ostatnia zmiana: 25-01-2017, 19:15:20 wysłane przez zirkau » Zapisane
tomking
Opinii: (18)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #34 : 25-01-2017, 19:58:54 »

Opłaca się taki za 20-50 kupować? Z tego co wiem to żywotność gorzej niż słaba. Co kilka cięć ostrzyć trzeba  Niezdecydowany

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
mar_kow
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #35 : 25-01-2017, 20:39:49 »

Opłaca się taki za 20-50 kupować? Z tego co wiem to żywotność gorzej niż słaba. Co kilka cięć ostrzyć trzeba  Niezdecydowany

Ja zawsze używam zwykłych, tyle że markowych - zwykle Makity. Żywotność jest długa bo można ostrzyć i wcale nie co kilka cięć. Te z węglikiem są fajne ale w przypadku piasku w belkach też padają i nie da się ich ostrzyć... Wszystko kwestia podejścia... 10m mokrego dębu pociąłem na dwóch łańcuchach - ostatnie belki co prawda już na wydechu bo nie chciało mi się ostrzyć łańcucha. Nie miałem wtedy zapasu - myślę że na 10m cztery łańcuchy pozwolą na komfort cięcia.
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #36 : 25-01-2017, 21:15:42 »

opłaca. Widia fajna, ale nie gdy jest ryzyko jej uszkodzenia. Jak walnie, to tracisz 100zł. Przy tym zwykłym, tylko naostrzysz i jedziesz dalej. Dlatego zwykły, jest wciąż popularny. Tnie też dobrze.
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #37 : 25-01-2017, 21:23:43 »

Ale jak kupować zwykły to jakiej firmy/firm najlepiej?
I tu następne pytanie bo nie wiem czy tak można...
Czy łańcuch do piły spalinowej Stihl 35 cm można kupić firmy Makita 35 cm ?
Nie ma tam niezgodności i siedzi to w standardzie?

mar_kow
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #38 : 25-01-2017, 21:42:26 »

Łańcuchy są standaryzowane: długość prowadnicy, przekrój np. 3/8", grubość oraz ilość zębów. Zazwyczaj trzeba szukać dedykowanych tej samej firmy. Zamienniki są tańsze ale innych firm również droższe. Ja zawsze kupuję dedykowane Makity. Raz z braku łańcucha przełożyłem ze spalinowej prowadnicę z łańcuchem do elektrycznej (35/40cm) ale oczywiście nic się nie stało bo zębatka w Makitach jest taka sama 3/8''. Trzeba tylko uważać na grubość bo może być różna przy różnej długości prowadnicach.
Wdhiz
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #39 : 28-01-2017, 21:58:17 »

To jeszcze BHP dla początkujących pilarzy. Odbicie piły. Sam nie znałem tego zjawiska i mocno się zdziwiłem, gdy o nim usłyszałem. Kumpel sąsiada zdziwił się bardziej, jak przeciął sobie twarz.
http://www.wykop.pl/link/2347516/jak-nie-nalezy-uzywac-pily-mechanicznej/

Są gdzieś w necie poradniki BHP korzystania z piły. Warto zobaczyć - parę rzeczy jest nieoczywistych. Z podstawowych - stać z boku (bokiem?) do ciętego materiału, nie dotykać górną ćwiartką pracującego koła przedniego (odbicie gwarantowane). Jeżeli coś pomyliłem w powyższym, proszę o poprawienie, sprawa raczej poważna. 
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #40 : 28-01-2017, 22:10:16 »

Bardzo dobrze że o tym wspomniałeś, mało kto zwraca uwagę na BHP.
Może jest w necie jakieś kompendium, streszczenie tej wiedzy? Jasne że umiejętności i wyobraźnia to podstawa, ale każdy "fach" ma swoje arkana

Wdhiz
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #41 : 28-01-2017, 22:30:45 »

Mam piłę elektryczną, ale używam jej rzadko, ostatni raz daaawno temu. Tematem się zainteresowałem po informacji o dwulicowości sąsiada Przejrzałem wtedy net i znalazłem fajną stronę z BHP piły ale gdzieś mi uciekła. Podstawy to było stanie z boku a nie w linii cięcia (pozycja jak przy rąbaniu jest zła!), uważanie na odbicie.
Na Wykopie wypowiadał się jakiś organizator prac leśnych w Niemczech. Co roku zmusza pracowników do używania obuwia z noskami ze stali, buntują się, ale dwóch-trzech mu dziękuje pod koniec sezonu
Warto wygrzebać jakieś zalecenia.
takeszi
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Mazowsze

Ignoruj
« Odpowiedz #42 : 29-01-2017, 01:15:41 »

@tomking
małe modele Husq i Stihl nie są najlepsze. Jeśli intensywniej potniesz, to mogą pojawić się problemy. Z Husqvarny można zaczynać od modelu 445, ze Stihla od MS231. Poniżej tych to "jeden czort", zaletą jest jedynie dostęp do części i serwisu. Z używkami duża loteria. Warto sprawdzić ofertę Solo, ewentualnie Shindaiwy, Makity/Dolmara czy Echo, ale tylko pod warunkiem, że masz blisko dealera i serwis. Jeśli będziesz już cokolwiek kupował, to nie daj sobie wcisnąć jakiegoś typowego chinola typu NAC, Grizzly czy podobnego shitu. Jedno jest pewne: kupując obecnie pilarkę, nie będzie to już ta jakość i bezawaryjność co w starszych modelach, ale to akurat dotyczy chyba większości dziedzin.
Układ tnący masz w zasadzie dwóch firm: Stihl i Oregon (godny uwagi tylko z serii Pro-Lite, Power Match) dla Husqvarny i innych popularnych marek robi Oregon tylko z odpowiednim logo. Oczywiście są jeszcze super prowadnice np. GB, Sugihara, Tsumura itd. ale w Polsce nie są powszechnie dostępne i są drogie. Omijaj szerokim łukiem jakieś tanie, marketowe badziewie i będzie OK. Jeśli kupisz pilarkę Stihla, to IMHO warto stosować układ tnący Stihla, który robi dobre łańcuchy i prowadnice. Jeżeli kupisz Husqę to z czasem przejdziesz pewnie na Oregona - jest troszkę tańszy niż Husqvarna. Przy jednym i drugim podstawą jest ostry i dobrze smarowany łańcuch. Do ostrzenia wyposaż się w ręczne pilniki, na początek z tzw. prowadnikami, ułatwiającymi zachowanie odpowiednich kątów ostrzenia (to też ważne) i ćwicz. Pewnie będzie szło słabo, ale z czasem nabierzesz wprawy. 
Do smarowania łańcucha nie używaj przepalonego oleju, choć niejeden będzie ci polecał. Generalnie do tego celu masz sporo dedykowanych olejów, w większości roślinnych, które są w miarę OK. Niektóre jednak po zostawieniu w pilarce szybko się starzeją zatykając filtr, przewody, kanaliki i pogarszając smarowanie, prowadzą do szybszego zużycia zestawu tnącego i pompki paliwa. Godny polecenia, ale drogi, jest olej Stihl Synth Plus lub ew. Forest Plus, z tańszych bardzo dobry jest Prowadol, ewentualnie zwykły silnikowy mineralny
Benzyna: 95, ze sprawdzonej stacji, świeża mieszanka z olejem i będzie OK. Olej do mieszanki: do Stihla HP Ultra ewentualnie HP Super, do Husqvarny olej XP i po temacie. Mieszankę przechowuj w dedykowanym kanistrze, a nie w jakichś bańkach po płynach do spryskiwaczy czy do czego tam jeszcze. Dzięki temu możesz uniknąć kilku problemów.
Jeśli będziesz kupował nową pilarkę S lub H w salonie, to wiele rzeczy pokażą ci podczas tzw. przeglądu zerowego, wykonywanego przy kliencie podczas zakupu.
mar_kow
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #43 : 29-01-2017, 10:28:48 »

@tomking
małe modele Husq i Stihl nie są najlepsze. [...]

Jeśli będziesz kupował nową pilarkę S lub H w salonie, to wiele rzeczy pokażą ci podczas tzw. przeglądu zerowego, wykonywanego przy kliencie podczas zakupu.

Profesjonalne rady... Wszystko zależy do jakich jak intensywnych prac będzie używana piła. Wiadomo że mocniejsza jest lepsza w użyciu ale Kolega @tomking podał swój budżet do wydania. 800zł to za mało na mniejszą a co dopiero o większej mocy... Jeżeli będzie używana do pocięcia 20-30m drewna w roku to w zupełności wystarczy mniejsza. Wtedy też nie ma potrzeby oszczędzania na materiałach eksploatacyjnych. Mam znajomego który na co dzień pracuje w lesie - tnie grube drzewa. Rano jedzie do pracy z kompletem łańcuchów, oleju, paliwa. Tam mały kaliber to by była męczarnia.
No i Kolega wspomniał jako pierwszy o BHP - ważna sprawa. Znajomy ma kilka blizn po odbiciu piły. Na szczęście skaleczenia były niegroźne ale czasami trudno ich uniknąć... Zwłaszcza gdy piła ma dużą moc - odbicia są proporcjonalnie silniejsze... Doświadczenie niestety zdobywa się w praktyce mając na uwadze zasady.
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #44 : 29-01-2017, 12:28:06 »

Panowie Bardzo dziękuję za informacje i uwagi.
To co piszecie jest dla mnie na wagę złota!

Kiedy podałem pierwotnie górną granicę 800 zł na piłę nie miałem pojęcia o konsekwencjach związanych z kupnem najniższych modeli. Teraz zastanawiam się nad MS 211, ale jeszcze nie wiem dokładnie co wybiorę. Możliwe że MS 231, zależy to jednak od budżetu oczywiście i oszacowania prac jakie będę miał w ciągu roku do zrobienia. Już wiem na pewno że wybiorę Stihl'a ze względu na serwis i dostępność części.

Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: