trwa ładowanie paska...
23-03-2019, 08:25:32 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Palenie ogniska od góry.... a brak dymu  (Przeczytany 8994 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
McBren
Opinii: (0)
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« : 01-10-2016, 16:46:40 »

Przeczytałam pewien artykuł:
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

i dla survivalowców najważniejsza jest ta część (bo dla prepersów ważna jest całość):
Skąd to się wzięło

Roz­pa­la­nie od góry bywa odkry­wane na nowo w róż­nych miej­scach i w róż­nym cza­sie. Spo­sób ten znali sta­cjo­nu­jący w lasach fiń­scy żoł­nie­rze wojny radziecko-fińskiej (1939 rok) — ogni­ska roz­pa­lane od góry nie dawały dymu, a więc nie zdra­dzały prze­ciw­ni­kowi pozy­cji oddziału. Lecz nie oni pierwsi ani ostatni uży­wali tej metody.

Ktoś próbował tak palić?
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 01-10-2016, 22:14:42 »

często tak rozpalam - ale palenie nie zawsze idzie dobrze.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 01-10-2016, 23:07:37 »

często tak rozpalam - ale palenie nie zawsze idzie dobrze.
Chyba paliwo musi być suche w takim wypadku?

Bo jak rozpalamy od dołu, to co prawda dymi, ale ogień suszy paliwo nad sobą.

Rumcajs8
Opinii: (3)
Ekspert

Counter Revolution Squad

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 02-10-2016, 01:40:11 »

Świetny artykuł.
Palenie ,,od dołu" i zawalenie pieca ,,na całą noc" (umiejętne), ma to do siebie, że schodzisz na dół (dorzucasz do kozy) o 22:06 i daje radę do 4:12 nie wiem, czy przy paleniu od góry tak da się. A weź,,dokładaj często, a mało" w nocy...

Jestem wolny. Mimo wszystko.

Bear popularyzuje idee survivalu jak Lepper popularyzowal idee bycia politykiem...
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 02-10-2016, 09:55:09 »

Chyba paliwo musi być suche w takim wypadku?

Oczywiście że paliwo winno być suche. Jak jest mokro, to dym leci jeszcze z innego powodu, niż tylko niedotlenienie.
Raff
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 03-10-2016, 18:18:36 »

Palenie od góry jest ekonomiczniejsze. Drewno musi być suche..to fakt. Paląc od dołu szybciej uzyskamy wysoka temperaturę, ale szybko trzeba dokładać i dymi. Rozpalam tą techniką w wielu kominkach i ogniskach od dłuższego czasu. Raz nawet pomogłem barmance rozpalić w kominku bo męczyła się niemiłosiernie. Ludzie widząc jak układam drewno patrzyli jak na wariata. Jakie było zdziwienie,gdy rozpaliło się bez problemów i przez kilka godzin nie trzeba było dokładać. Kilka lat temu znalazłem tę stronę

http://www.woodheat.org/top-down-fever.html

http://www.woodheat.org/top-down-steps.html

http://www.woodheat.org/newspaper.html

Palę od góry również w fireboxie, ale tylko gdy drewno jest suche, nie chce szybko dokładać , a mam zamiar długo utrzymać ogień. Drewno układam w pionie. Tak małe piecyki nie maja odpowiedniej wentylacji. W piecykach , które nie maja otworów w dnie nie ma sensu próbować tej metody.
javelin
Opinii: (5)
Ekspert

Miejsce pobytu: Olsztyn

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 07-10-2016, 03:54:37 »

Kurde, od niedawna wynajmuję mieszkanie z kominkiem, nigdy wcześniej z kominka nie korzystałem, jak go używać doszedłem metoda prób i błędów (w końcu prawdzu menszczyzna nie będzie szukał porad w necie) - i właśnie się dowiedziałem, że odkryłem metodę palenia od góry

A tak poważnie, to świetna metoda. Palę zazwyczaj trochę brykietem, trochę drewnem kominkowym i zazwyczaj układam cały spód z brykietu i na nim rozpalam "ognisko". Albo spód z większych kawałów drewna i też na nim dopiero ogień.
PJU
Opinii: (11)
Ekspert

Miejsce pobytu: Z małego miasteczka.

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 13-10-2016, 08:19:53 »

Ś.P. senior z mojego koła łowieckiego (sybirak, który spędził na leczeniu klimatycznym 10 lat) prawie zawsze tak palił ognisko.

5.56x45, 7,62x39, 9x19, 12/76
Danock
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 15-10-2016, 16:58:22 »

Przy takim paleniu zachodzi trochę inny proces fizykochemiczny. Ogień na górze podgrzewa grube drewno na dole i uwalniają się z niego gazy, które podsycają ogień. To one palą się na początku. Dopiero potem pali się samo drewno. W tradycyjnym układzie gazy ulatniają się nie spalając się w większości.
Od niedawna układam tak drewno w kominku. Na dole ścisło polana, na nich ścisło deseczki a na samej górze rozpałka – kora brzozowa i patyki. Pali się dużo dłużej i spala się 100% drewna.
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 15-10-2016, 18:48:22 »

Czesto praktykowane i wygodne to ulozyc drewno w piecu gęsto ale maly ogien rozpalic z boku pryzmy. Podobnie nie dymi ale zdecydowanie latwiej bo skuteczne i duzo rzadziej zawodzi. Przy paleniu od gory bywalo ze sie rozpalka wypaoia zanim drewno pod spodem sie zajmie należycie.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 15-10-2016, 19:22:48 »

Zastanawiam się czy nie lepiej iść w piec rakietowy lub z automatycznym podajnikiem?
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 15-10-2016, 19:35:21 »

Przy takim paleniu zachodzi trochę inny proces fizykochemiczny. Ogień na górze podgrzewa grube drewno na dole i uwalniają się z niego gazy, które podsycają ogień.
   tyle ze w ognisku jesscze inna fizyka jest decydujaca.   

McBren a to zalezy co chcesz uzyskac. Te z podajnikiem dovrze pracuj na niskich temperaturach.
Elgatoloco
Ekspert

Miejsce pobytu: Mogadishu

mogadishu yacht club

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 15-10-2016, 23:07:31 »

Juz powoli zmierzamy w te rejony wiec z nieciepliwoscia czekam na jakies wzory z termodynamiki;)

Klub przyjaciol zielonej kropeczki.
c64club
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 16-10-2016, 16:07:52 »

A nowe drewno do ogniska dokładam przysypując żarem albo wbijając w stary żar. Oczywiście kiedy nie pada. Mokre drewno wolę palić "bokiem".

Z węglem i zwykłym piecem/kotłem domowym tak samo działa. Węgiel też zawiera masę składników, które przy "tradycyjnym" paleniu służą nam do zawalania komina sadzą i zadymiania okolicy zamiast do ogrzewania. Ale spróbuj komuś podrzucić ten pomysł. Reakcja - młody jesteś, co ty się mozesz znać, jakby to było takie proste to już by dawno było popularne, przecież ciepło do góry idzie  Z politowaniem Trudno. U brata spalanie zesło z 5 do 3 ton i skonczyło się marznięcie nad ranem, a kominiarz zagląda tylko dla formalności, nie musi nic robić. Rodzina bratowej nie wierzy i dalej leje cieżkim dymem po dachu.
Na temat tej metody krąży jeszcze jeden mit, jakoby się nie dało palić ciągle. Da się, wystarczy zgarnąć żar do przodu lub do tyłu paleniska (ew. wyrzucić na tacę, w przypadku wysokiego paleniska), wrzucić nowy węglel i zasypać od góry żarem.
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 16:17:34 wysłane przez c64club » Zapisane
Danock
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 16-10-2016, 21:28:56 »

tyle ze w ognisku jesscze inna fizyka jest decydujaca.   

McBren a to zalezy co chcesz uzyskac. Te z podajnikiem dovrze pracuj na niskich temperaturach.

Kwantowa?
Ognisko odwrotne mniej dymi z powodu podsycania płomienia małych patyków przez gazy z jeszcze nie spalonego grubego drewna na dole.
Doskonale sprawdza się też w kominku. 
O to mi chodziło. Pozdrawiam.
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: