trwa ładowanie paska...
19-09-2019, 06:17:04 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Gas vs bezyna wzgledem temperatur.  (Przeczytany 2028 razy)
BigMonster
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zamosc/Lublin/UK

Kiedys KAKTUS

Ignoruj
« : 24-09-2016, 12:57:21 »

Witam. Kupilem primusa omnifuel jako ze zalewanie pudrow z mojego msr reactor przestaje mi wystarczac i mam ochote na normalniejsze gotowanie. Jako ze sezon letni sie konczy i niechybnie temperatury spadna probuje sobie ulozyc w glowie kiedy brac gas ktory kocham za wygode, a kiedy bede musial dzwignac butle z pompka i bezyna oczyszczona.

Zdazylo mi sie ze musialem polewac woda puszke bo moj reactor przgasal co nie jest mile jak pare osob czeka na cos cieplego. Wiec jestem ciekawy waszych doswiadczen, do jakich temperatur moge spokojnie bez sztuczek i kombinowania jechac na gazie. Oczywiscie w tym palniku mozna odwrocic puszke do gory nogami zeby dostawal plynny gas co podobno duzo zmienia.
Podkreslam ze pytam o sytuacje kiedy gotujemy normalnie bez grzania puszki w spiworze, wodnych kapieli czy ubranek. Jak wali poziomym sniegiem na gorce to chce moc zestaw odpalic i patrzec jak sie woda gotuje bez czarow nad puszka.
Dzieki za wszelkie dane.

If There Is Any Doubt, Then There Is No Doubt.
Elgatoloco
Ekspert

Miejsce pobytu: Mogadishu

mogadishu yacht club

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 24-09-2016, 15:01:26 »

Jak nie jedziesz na kolo podbiegunowe to daj sobie spokoj z benzyna.

Gazu i denatu uzywalem spokojnie do -10C i do 5000m npm.

Jezeli topisz duzo sniegu to wtedy bym sie benzyna zainteresowal, bo masz wieksza moc.

Klub przyjaciol zielonej kropeczki.
vi3dr0
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: WPN

tactical hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 24-09-2016, 15:37:32 »

Primus ma w ofercie Winter Gas, działający do -20 i jeszcze trochę. Sztuczka polega nie tylko na zmianie mieszanki, ale na innej konstrukcji kartusza.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

DjAbra
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Rz-ów

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 12-10-2016, 06:15:18 »

jak dla mnie rozwiązań jest 2: albo kuchenka na wężyku z wstępnym podgrzewaniem (wtedy kartusz do góry dnem ustawiasz), albo tankujesz kartusze samodzielnie czystym propanem (do MAX 80% oryginalnej wagi netto). jakie właściwości ma propan każdy kto liznął tematu kuchenek wie
Elgatoloco
Ekspert

Miejsce pobytu: Mogadishu

mogadishu yacht club

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 12-10-2016, 10:57:46 »

jak dla mnie rozwiązań jest 2: albo kuchenka na wężyku z wstępnym podgrzewaniem (wtedy kartusz do góry dnem ustawiasz), albo tankujesz kartusze samodzielnie czystym propanem (do MAX 80% oryginalnej wagi netto). jakie właściwości ma propan każdy kto liznął tematu kuchenek wie

Kolega to przeczytal pytanie postujacego?

Klub przyjaciol zielonej kropeczki.
DjAbra
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 12-10-2016, 11:45:23 »

przeczytał.
ten omnifuel nie ma wstępnego podgrzewania. bazuje na ciepłocie korpusu, co w skrajnych temperaturach ujemnych przy gazie może nie wystarczyć. a te specjalne zimowe kartusze to z tego co słyszałem to poza mieszanką "zimową" mają (nie wszystkie) chyba wpuszczoną rurkę coby nie trzeba było ich obracać, ale mogę się mylić - żadnego w łapkach nie miałem, nie praktykuje zimowego biwakowania.
bez czarów nad puszką to na pewno odpali kartusz z czystym propanem, nawet MSR Reactor autora tematu.
c64club
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 12-10-2016, 20:55:44 »

DjAbra dobrze prawi, polać mu propanu!

"Specjalne zimowe kartusze" zawierają butan. I jakiś system wkładek/skrzydełek żeby ta kiepska mieszanka była w stanie odparować. Jakaś parodia Butan i tak wymaga podgrzania do +4*C żeby w ogóle odparował, a do około +10 żeby parował sensownie. Dziwi, że producenci kartuszy za ciężką kasą, wciąż dziadują na gazie. Jeśli mnie, cywila amatora detalistę, propan kosztuje 65 groszy więcej za kilogram niż propan-butan, to producent kartuszy zimowych napełnianych tym gazem wykosiłby konkurencję, bo te kartusze działałyby.

Zwykła flaszka 1l (0,5 kg) napełniona czystym propanem przy -20*C jest w stanie zasilać na stałe palnik ponad 2 kW, bez dogrzewania z zewnątrz. Na Święcie Kosza (zimowy zlot motocykli w styczniu) chłopaki mieli większe palniki i butle 3-5 kg (większa powierzhnia) i bez dogrzewania butli mieli moc paru zapalniczek. Teraz testowałem 200g kartusz z tym palnikiem przy 0*C i byłem w stanie ugotować garnek zupy. Mimo iż puszka pokryła się szronem, moc nie spadła.

Volo
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 12-09-2019, 07:36:29 »

Odkopuję!
Wszystko OK, tylko w kartuszach jest pewien mały problem...produkowane są w formie puszki a Propan ma dużo większą prężność i przy zmianie temperatury puszki poprostu rozsadza. Pojemniki na Propan musza być mocniejsze niż na czysty Butan, dlatego przy kartuszach robi się już problem.

DjAbra
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 12-09-2019, 19:39:06 »

dlatego lałem do tych "puszek" max 80% oryginalnej wagi/pojemności netto. propan-butan sprzedają 11kg w butli, a czysty propan w tej samej butli już tylko 10kg (przez wspomnianą prężność). mi jeszcze nic nie jebło, a i zdarzało się aerozole (227g) propanem tankować. ale odkąd stwierdziłem że zimowe biwaki to nie dla mnie to ładuje tylko propan-butan.
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: