trwa ładowanie paska...
16-12-2018, 22:02:32 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Licznik Geigera - ktory wybrać?  (Przeczytany 1534 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
RNL
Kierownik forum
Opinii: (0)
*

« : 15-12-2015, 10:46:39 »

Potrzebuję do pracy takie urządzenie- zaufanie, zaufaniem, ale wolę sprawdzić, czy maszyny nie sieją promieniowaniem nie tam, gdzie trzeba. Poza tym, chciałbym urządzenie z możliwością pomiaru doraźnej aktywności, np. na przedmiotach, zwłokach itd.- czyli kryterium przenośnosci jest bardzo ważne.

Znalazłem w sieci dwie maszyny

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=101706&&utm_source=Ceneo&ref=Ceneo&utm_medium=Price_comparison&utm_campaign=101706_Ceneo

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=1034097&&utm_source=Ceneo&ref=Ceneo&utm_medium=Price_comparison&utm_campaign=1034097_Ceneo

Coś innego może?
Muszę mieć na fakturę, poniżej 2 tysięcy złotych najchętniej, coś certyfikowanego.
IEC909
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 16-12-2015, 11:04:21 »

Potrzebuję do pracy takie urządzenie- zaufanie, zaufaniem, ale wolę sprawdzić, czy maszyny nie sieją promieniowaniem nie tam, gdzie trzeba. Poza tym, chciałbym urządzenie z możliwością pomiaru doraźnej aktywności, np. na przedmiotach, zwłokach itd.- czyli kryterium przenośnosci jest bardzo ważne.
Możesz trochę więcej na temat swoich potrzeb?
Nie wiem, jak w medycynie (bo zgaduję, że w tym kierunku szukasz), ale w przemyśle "zasady gry" są takie:
- wszyscy pracownicy objęci ochroną radiologiczną noszą dozymetry, które raz na miesiąc idą do kontroli,
- wszyscy pracownicy znajdujący się w strefie wykonywania radiogramów posiadają dodatkowo akustyczne ostrzegacze, będące zwykłym czujnikiem reagującym przy ok. 20 µSv/h,
- dokładnego licznika Geigera używa się praktycznie tylko przy kontroli izotopów, natomiast przy prześwietlaniu akceleratorem lub lampą rentgenowską wszystko się przelicza z parametrów przed uruchomieniem urządzenia.

Więc być może Twoje potrzeby zaspokoi całkowicie coś, co znajdziesz pod hasłem "dozymetr" (te elektroniczne zabawki również z grubsza pokazują to, co Cię może interesować) lub nawet zwykły ostrzegacz (indykator)? Pewną wadą tego drugiego jest to, że przy dużych poziomach promieniowania potrafią się "zatkać" - znajomemu zdarzyło się wejść w wiązkę akceleratora przy prześwietlaniu spoiny i ostrzegacz nawet nie zdążył pisnąć... Afera wyszła dopiero po miesięcznej kontroli dozymetrów.

EDIT - taką śmiesznostkę jeszcze znalazłem w ramach rozeznania po aktualnej ofercie:
http://ochrona-radiologiczna.com.pl/index.php/component/content/article?id=64
« Ostatnia zmiana: 16-12-2015, 11:25:45 wysłane przez IEC909 » Zapisane
majaki
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 16-12-2015, 18:20:21 »

Temat trudny. Kiedys probowalem namowic ludzi od radio@ktive by mi zrobili egzemplarz konczylo sie na obiecankach.

Na kicstartecrze czy indiegogo byl projekt. male, fajne , z informacja sieciowa i kom z komorka. Prawdziwa tuba i całkiem sensowna dokładność.

Są jeszcze piskacze amerykańskie ale za chore pieniadze.
sztajmes
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 17-12-2015, 00:29:25 »

Na pewno nie wybieraj tego co ja kupilem.
Strasznie delikatny jest i cholernie brzydki.
Krotko dziala na jednym ladowaniu.
Trzeba go ladowac, nie mozna wsadzic baterii kupionej w GS..

sztajmes

Coraz czesciej sie zastanawiam, kto pilnuje tych, ktorzy pilnuja ......
Nic sie nie martw, jutro bedzie gorzej.
Gdyby historię Ziemi skompresować do jednego roku, człowiek współczesny pojawiłby się 31 grudnia o 11:58
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: