trwa ładowanie paska...
19-10-2019, 05:09:07 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jakie szlaki po Roztoczu ?  (Przeczytany 9445 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Macko
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 03-03-2014, 15:30:37 »

Witam,
W te wakacje (a przy dobrych wiatrach w tę wiosnę) chciałbym wybrać się pieszą wędrówkę po Roztoczu, Chełmszczyźnie i Zamojszczyźnie. W wędrówce tej chcę uwzględnić "szczyty" (widokowe), odkryć i poznać kulturę i sztukę tamtych regionów (Piękne cerkiewki, a może i odbicie śladów Tatarów) oraz poznać historię krainy. I tu właśnie kieruję pytanie. Jaki przewodnik? Może znacie ciekawe miejsca? (jak już wspomniałem będzie to trasa piesza z namiotem i może spaniem na dziko).
regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 03-03-2014, 17:41:51 »

Nie mam teraz czasu niestety się rozpisywać, odezwę się może jutro.

A tak na szybko.
Z przewodników to polecam:

- po Roztoczu: Artur Pawłowski "Roztocze polskie i ukraińskie przewodnik"
http://sklep.roztocze.com/roztocze-polskie-ukrainskie-przewodnik-p-646.html
a tutaj strona autora - warto poprzeglądać, mnóstwo ciekawostek: http://roztocze24.info/

- jeżeli interesuje Cię także Chełmszczyzna, to najlepszym rozwiązaniem jak połączyć ją z Roztoczem jest chyba wędrówka wzdłuż granicy, w tym przypadku polecam kapitalny i kultowy już przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska Egzotyczna tom II" http://sklep.roztocze.com/polska-egzotyczna-ii-przewodnik-p-72.html,

Piękne cerkiewki to właśnie Roztocze Południowe (zwane także Wschodnim), leżace przy granicy z Ukrainą. Tam też jest najbardziej dziko i jest co odkrywać. Tatarów na Roztoczu nie szukaj. Na Lubelszczyźnie byli tylko na północy czyli na Połudnowym Podlasiu. Zupełnie nie ta okolica. 

Muszę kończyć bo dziecko karmię 

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
Macko
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 03-03-2014, 18:08:32 »

Nie mam jakichś koniecznych zapędów do Tatarów, po prostu przykład. Jeśli chodzi o przewodniki to pewnie niebawem się w nie uzbroję i przejrzę. Rozglądając się po internecie znalazłem świetną stronę na temat muzyki z tamtych rejonów http://muzykaroztocza.pl/ (jak już poznawać to kompleksowo). W przytoczonych przewodnikach są opisane szlaki czy sam będę musiał kreślić palcem na mapie ? a może znasz jakiś dziki szlak który byś polecił ?

Przyszło mi do głowy pytanie o to czy idzie tam spać na dziko (ewentualne problemy z leśniczymi)?
« Ostatnia zmiana: 03-03-2014, 18:21:09 wysłane przez Macko » Zapisane
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 04-03-2014, 09:59:18 »

Ze spaniem na dziko nie ma problemów. Tzn jest jak wszędzie, czyli oficjalnie nie można. Bądź grzeczny, nie śmieć,  nie rzucaj się w oczy, nie biwakuj w parku narodowym i na granicy, nie pyskuj leśniczemu a wszystko będzie ok.

Po pierwsze, to ile masz czasu? Jak długi planujesz wyjazd?

Polska Egzotyczna prowadzi Cię za rękę i narzuca trasę.
Roztocze Pawłowskiego opisuje konkretne szlaki (z reguły znakowane) tutaj trzeba siąść nad mapą i sobie samemu te odcinki połączyć w konkretną dłuższą trasę.
« Ostatnia zmiana: 04-03-2014, 10:28:48 wysłane przez regent » Zapisane

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
Zig
Opinii: (3)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 05-03-2014, 14:30:30 »

W świetle obecnej sytuacji na Ukrainie, łażenie w kamuflażu i spanie na dziko w okolicach granicy, moze się przykro skończyć.
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 05-03-2014, 14:52:29 »

Daj spokój, gdzie Roztocze, a gdzie Krym.

regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 07-03-2014, 08:17:38 »

Ej Kolego, żyjesz?

Ponawiam pytanie: ile masz czasu na tą wędrówkę po Roztoczu?

Chętnie coś zasugeruje, ale nie wiem czy rozmawiamy o wypadzie weekendowym czy dwutygodniowym.

martafis
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 08-04-2014, 17:50:49 »

To ja się podepnę pod pytanie kolegi - trafiłam tu właśnie szukając informacji o atrakcjach Roztocza i okolic planując wyjazd majówkowy (zatem 4 dni na miejscu, żeby wykorzystać czas w pełni). Nurtowała mnie zwłaszcza kwestia noclegów na dziko - cieszę się, że nie powinno być z tym problemów Będę wdzięczna za każdą sugestię dot.tras, ulubionych zakątków i polecanych miejsc
pozdrawiam
Marta
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 09-04-2014, 10:31:48 »

Cześć,

Z nocowaniem na dziko to omijaj Roztoczański Park Narodowy.
Reszta Roztocza jest Twoja - oczywiście z rozsądkiem, bez ognisk, w ukryciu przed wzrokiem.

Napisz co Cię interesuje.
Ja osobiście polecam najdzikszy fragment Roztocza czyli Roztocze Południowe (zwane też wschodnim) czyli Południoworoztaczański Park Krajobrazowy. Najmniej znane, najmniej popularne, najdziksze, wtórnie zdziczałe, wymagające umiejętności korzystania z mapy i kompasu. To tereny, które z powodzeniem możemy porównać do Beskidu Niskiego lub Bieszczadów: bukowe lasy, duże wysokości względne, niezłe jary i wąwozy, teren opustoszały po wysiedleniach z akcji Wisla, cerkwie, miejsca po wsiach, kamienne krzyże, bunkry z linii Mołotowa. Punkt startowy to może być albo Bełżec, Lubycza Królewska lub Hrebenne od strony woj. lubelskiego lub Horyniec albo Narol od strony Podkarpacia.

« Ostatnia zmiana: 09-04-2014, 12:13:32 wysłane przez regent » Zapisane

Macko
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 19-04-2014, 22:04:34 »

Witam ponownie,
Bardzo mnie zainteresował Twoja odpowiedź, dzikie roztocze brzmi bardzo ciekawie. Jeśli zaczynałbym w tych miejscowościach to w którą stroną się kierować (ku jakiej miejscowości), lub jaki azymut przyjąć tak aby trafić na starą opuszczoną cerkiew, opustoszałem wsie lub bunkry ? Czy znasz może jakieś ciekawe miejsca ?
Misiek_86
Opinii: (2)
Ekspert

Miejsce pobytu: Zamość

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 22-04-2014, 09:31:35 »

Witam, tradycyjnie polecę takie miejscowości które powinno się odwiedzić: Zamość, Zwierzyniec, Susiec, Józefów, Krasnobród. To miejsca najbardziej znane na Roztoczu gdzie turyści przyjeżdżają.
Macko: Polecił bym wystartować z Narola udając się na Huta-Szumy, Huta Różaniecka, Susiec, Oserdek, Hamernia, Józefów, Górecko Kościelne, Górecko Stare Florianka, Zwierzyniec

Jeżeli ktoś chce mieć namiastki Bieszczad to warto wybrać kierunek Skierbieszowa, Działy Grabowieckie
« Ostatnia zmiana: 22-04-2014, 09:34:48 wysłane przez michal13031986 » Zapisane
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 23-04-2014, 08:48:00 »

...
« Ostatnia zmiana: 16-08-2016, 11:46:04 wysłane przez regent » Zapisane

Palowski
Opinii: (7)
Ekspert

Miejsce pobytu: BB/Krk

wiszę w hamaku

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 23-04-2014, 10:37:54 »

regent, dzięki za bardzo przyjemny opis Roztocza.
wiele wskazuje na to, że skorzystam z twoich wskazówek podczas długiego weekendu majowego (wyjazd do EkoChatki nad morze prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, więc wybieram coś bliższego)

🐴
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 23-04-2014, 11:02:56 »

Roztocze Południowe jest w sam raz na 3-4 dni chodzenia, a pora roku (czyli nie rozrośnięte runo) sprzyja poszukiwaniom wszelkich ciekawostek po dawnych czasach. Jak by co, pytaj.

Misiek_86
Opinii: (2)
Ekspert

Miejsce pobytu: Zamość

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 23-04-2014, 20:32:15 »

regent: to trzeba kiedyś będzie zorganizował zlot tactical na Roztoczu pociągnie się po bunkrach, lasach
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: