trwa ładowanie paska...
22-09-2019, 20:25:42 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:
 
   Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...  (Przeczytany 18673 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
PiterM
Opinii: (1)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 79WWW

Ignoruj
« : 02-01-2014, 16:08:56 »

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-01.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Mystery Ranch od dawna chodził mi po głowie, a to głównie za sprawą ich systemu otwierania plecaka, zwanego Tri-Zip. Jest to nic innego jak specyficznie wszyty potrójny ekspres w kształcie litery „Y”, który pozwala na łatwy i bardzo szybki dostęp do każdego miejsca plecaka. Plecaki Mystery Ranch zawsze wydawały mi się "ciężko zbudowane", obciążone niekorzystnym stosunkiem masy własnej do pojemności. A jednak, gdy zacząłem analizować temat, okazało się, iż Mystery Ranch mieszczą się gdzieś po środku grupy plecaków militarnych jeśli chodzi o stosunek masy własnej do litrażu. Natomiast otrzymujemy sprzęt ponadprzeciętnej jakości, wykonany niezwykle dokłanie, z dbałością o detale i z najlepszych materiałów. Modele cywilno-turystyczne, niewiele ustępują pancernością wojskowym, a są już zdecydowanie lżejsze. No i ten niezwykly design... długo opierałem się magii Tri-Zip'ów, ale po kilku zajawkach kolegi cubixa przyszła pora zmierzyć się z legendą MR.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-25.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


ASAP (www.mysteryranch.com/military/assault-patrol-packs/asap-pack) to nieduży plecak jednodniowy (1-day-pack) z "dużym" systemem nośnym - czyli 18 litrów plus pełnoprawny system nośny Futura, stosowany w plecakach nawet trzy razy większych. Wór plecaka składa się z pojedynczej komory i wykonany jest z grubej i w zasadzie niezniszczalnej w normalnym użytkowaniu cordury o gramaturze 500D. Komora plecaka zapinana jest potrójnym gumowanym, uszczelnionym zamkiem błyskawicznym YYK w układzie "Y". Wbrew pozorom boczne zapięcia nie stykają się z pionowym w jednym punkcie, ale zachodzą na niego, co zdecydowanie podnosi wytrzymałość tego połączenia i bezpieczeństwo plecaka - schowany pionowy zamek nie pozwala na odpięcie plecaka jedną ręką, a gdy poziome złączymy razem np. szyfrowym karabińczykiem lub nawet zwykłym grimlock'iem, to plecak będzie zamknięty i niedostępny - ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, o którym warto pamiętać w zatłoczonych miejscach. Ekspresy są jak pisałem uszczelnione, a zamki chodzą po nich z wyczuwalnym stałym oporem, ale bezproblemowo - zapobiega to samoczynnemu otwieraniu się zamków podczas ruchów plecaka (np. podczas biegu).

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-04.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-03.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


A dla czego Tri-Zip jest tak wygodnym systemem? Otóż po otworzeniu dwóch poziomych zamków dostajemy dostęp od góry komory jak w klasycznym plecaku. Natomiast po odpięciu pionowego zamka plecak "otwiera się" całkowicie dając łatwy i szybki dostęp do całego wnętrza - od góry, do dołu komory. Dzięki temu plecak łatwo jest zapakować, a podczas wyprawy zdecydowanie łatwiej odnaleźć potrzebny ekwipunek, niż miałoby to miejsce w typowym pakowanym od góry plecaku. Oczywiście trzeba mieć zawsze na uwadze, iż integralność komory plecaka zależy w pełni od wytrzymałości najsłabszego ogniwa, czyli ekspresów, a szczególnie tego pionowego. Ale skoro system ten wytrzymuje nawet w plecakach o pojemności rzędu 100 litrów, i nie słychać o problemach z ekspresami, to myślę, że w przypadku naszego ASAP'a nie ma powodu aby pochylać się głębiej nad tym tematem - plecak na pewno wytrzyma więcej, niż zdołamy tam napchać. A w razie na prawdę ciężkiego ładunku zawsze możemy dopiąć dodatkowe poziome pasy kompresyjne i zacisnąć, odciążając tym samym ekspres główny. Natomiast dostęp do wnętrza w plecakach Tri-Zip jest po prostu genialny i nie znam póki co nic lepszego.  Plecak został w pełni obszyty taśmami PALS zarówno na bokach, jak i na tyle, a także częściowo na spodzie. Daje to ogromne możliwości rozbudowy, dopinania kieszeni, czy osprzętu takiego jak kijki, toporek, nóż, czekan, raki itp.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-21.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Przejdźmy teraz do wnętrza - na bocznych klapach znajdziemy dwie obszerne, ładowane od góry kieszenie. Pozwala to na niezłą organizację wnętrza - ja wykorzystuję jedną z nich na zrolowany cienki sweter merino (TAD Gear Equilibrium), zaś drugą zazwyczaj na jakąś membranę zewnętrzną (tu widać TAD Spectre). W środek wrzucam resztę szpeju, na środku pod pionowym zamkiem umieszczam butelkę 1 ltr z wodą, ewentualnie (zimą) termiczną butelkę TAD lub po prostu termos. Zamykam pionowy zamek kompresując zawartość i zasadniczo komora główna zapakowana. Na wierzch wkładam luzem tzw. admin pouch (czyli kieszeń ze wszelkimi drobiazgami, bateriami, ładowarką od telefonu, dokumentami itp.) i można zapinać klapę.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-22.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-23.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Wewnątrz komory głównej znajdują się jeszcze trzy ważne elementy - po pierwsze trzy rzędy taśm PALS do mocowania kieszeni wewnętrznych - można tam dopiąć np. wspomniany admin-pouch. W przypadku klasycznego plecaka, gdzie wszystko wyciąga się przez górę, takie wewnętrzne kieszenie przeszkadzałyby w wyjmowaniu szpeju. Tu nie ma tego problemu. Druga sprawa to płaska "kieszeń" na plecach z wewntrznym velcro - służy do wkładania organizera wewnętrznych kieszeni z mocowaniem na velcro właśnie (system SpadeLock). W plecaku tej wielkości to chyba lekki przerost formy, ale jeśli ktoś się przyzwyczaił do tego systemu (np. chce łatwo przepinać całe kieszenie między dużym i małym plecakiem) to może i tu go zastosować - ja zazwyczaj wsuwam tam mapę. Trzecia rzecz to trzy małe pętle na górze komory (na plecach i klapach bocznych) - służą do zawieszenia bukłaka, który może albo wypełniać komorę na środku, albo jedną z długich wewnętrznych bocznych kieszeni.  Z bukłaka wychodzi się rurką przez mały tylny suwak i mocuje oczywiście na szelce. I gotowe. W każdym razie ja zdecydowałem się na butelkę a nie bukłak, ale można wedle upodobań - miejsce jest.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-24.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Komorę od góry zamyka klapa, która wyposażona jest w wysoką, dużą kieszeń. Jest ona na tyle duża, że mieści się w niej bez problemu aparat (zazwyczaj albo Fuji X100, albo Olympus XZ-1) do tego ładowarka do telefonu, latarka SureFire L1, zegarek G-Shock, scyzoryk. Kieszeń oddzielona jest od komory siateczką, a na górze ma małą płaską sub-kieszonkę np. na nieduży portfel lub klucze. Ta kieszeń to zdecydowanie jedna z największych zalet plecaka ASAP - wreszcie mogę mieć aparat zawsze pod ręką w niedużym plecaku - wcześniej musiałem go zawsze wrzucać do komory głównej, gdyż wszelkie płaskie kieszenie na klapie wykluczały noszenie aparatu. Za kieszenią znajduje się jeszcze krótki zamek błyskawiczny do wyprowadzenia rury od bukłaka, ale także dający szybki dostęp do góry kieszeni. Nie jest może specjalnie wygodny aby coś wyjąć, ale aby wrzucić jakiś drobiazg do plecaka - jak najbardziej.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-20.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Teraz pora na system nośny. Jak wspomniałem na samym początku plecak wyposażono w dojrzały system nośny Futura, co pozwala na dopasowanie górnego punku zaczepienia szelek do długości pleców. Jest to regulacja, która najbardziej odpowiada za komfort noszenia, i która powinna znajdować się w każdym dobrym plecaku. Niestety, w praktyce w plecakach klasy ok. 20 litrów jest to prawie niespotykane... a szkoda, i tu wielki plus dla Mystery Ranch za zastosowane rozwiązanie. Regulacja odbywa się bardzo łatwo - z szelek wyjmuje się kompozytową wkładkę (tzw. Spade, stanowiącą też usztywnienie pleców), wpycha między szelki a plecak rozdzielając mocowanie velcro, i reguluje dowolnie wysokość zawieszenia szelek. Potem przekładamy usztywniacz na powrót w szelki, i gotowe. Co więcej zamawiając plecak od razu podajemy też rozmiar szelek (S, M, L, XL) aby już wstępnie jak najlepiej dopasować ich długość i rozstaw do sylwetki. Przy moim wzroście (186cm) zalecane są szelki w rozmiarze M (na stronie MR wszystko jest jasno opisane w tym zakresie). Zarówno szelki, jak i plecy, wykonane są od strony "styku z tragarzem" z miękkiej, podbitej sprężystą gąbką siateczki - plecak nosi się miękko i wygodnie. Szelki od zewnątrz wykonane są z cordury i posiadają oczywiście łatwą regulację dopięcia do pleców oraz dociągnięcia do nich góry plecaka. Po środku mamy jeszcze wypinany i regulowany pas piersiowy.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-08.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-11.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Plecak ASAP posiada także biodrowy pas stabilizujący - piszę wyraźnie "stabilizujący" a nie "nośny", gdyż jest to po prostu taśma ok. 1.5 cala szerokości, która nie może być porównana z szerokim miękkim pasem biodrowym z większych plecaków. Przy plecaku o pojemności 18 litrów jest to zazwyczaj rozwiązanie wystarczające, ale chętnie widziałbym możliwość opcjonalnego podpięcia dużego pasa biodrowego - niestety, takiej opcji nie ma. Dobrym natomiast rozwiązaniem jest możliwość zwinięcia i schowania taśmy biodrowej w małe boczne kieszonki do tego właśnie przeznaczone - widać to dobrze na zdjęciu poniżej.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-10.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Generalnie rzecz ujmując, dzięki pełnoprawnemu, rozbudowanemu systemowi nośnemu, plecak ASAP umożliwia wygodne przenoszenie sporej jak na swoje rozmiary masy załadunku bez dużego zmęczenia barków. Niewiele firm proponuje tak dobre rozwiązania w zakresie systemu nośnego w małych plecakach jak MR, z taką ilością regulacji i customizacji - moim zdaniem należą się tu duże brawa - choć możliwość dopięcia opcjonalnego pasa biodrowego (pasa, nie taśmy) byłaby mile widziana, i wtedy powiedziałbym: super! A tak powiem, że jest po prostu bardzo dobrze.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-06.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Kolejny aspekt to wentylacja pleców – ponieważ plecak użytkowałem na razie w warunkach jesienno-zimowych, więc nie miałem szansy na sprawdzenie tego aspektu w praktyce. Natomiat przez całe lato używałem plecaka MR Spartan (16 ltr), który ma system nośny rozwiązany w zasadzie identycznie jak ASAP (także Futura Yoke i siateczka na plecach). System nośny przylega do pleców  całą powierzchnią, co z jednej strony bardzo równomiernie rozkłada ciężar, ale z drugiej niestety nie daje plecom oddechu. Nie ma tam żadnych „kanałów wentylacyjnych”, odsuniętej siatki itp. Jest to oczywiście wymuszone przez militarny rodowód plecaka, który ma być jak najbliżej pleców, ma rozkładać równomiernie ciężar, a także na umożliwiać dopinanie plecaka do kamizelki balistycznej z wkładkami przeciwodłamkowymi (oczywiście po zdjęciu szelek). ASAP warunki te spełnia, i to odbija się na nazwijmy to „cywilnym komforcie termicznym”, choć osobiście nie miałem z tym większego problemu – sprawę załatwia odpowiednia odzież odprowadzająca pot i ciepło i utrzymująca komfort termiczny pleców. Zresztą – mówimy o plecaku o pojemności jedynie 18 litrów. W każdym razie temat uzupełnię, ale dopiero w sezonie letnim.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-09.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Teraz sprawa najważniejsza, czyli jak ASAP sprawuje się w noszeniu i użytkowaniu. Dopasowanie plecaka do pleców idzie szybko i sprawnie. Po pierwszym założeniu musiałem lekko wysunąć szelki do góry, po kolejnej przymiarce wysunąłem jeszcze o 3cm – i okazało się, że leży idealnie. Podociągałem go paskami do pleców zapiąłem pas piersiowy, dociągnąłem na biodrach taśmą i plecak stał się po prostu „częścią mnie”. Żadnych ruchów na boki na plecach, zero punktowych ucisków - po prostu to, o co chodzi. Po dopasowaniu schowałem taśmę biodrową i aktualnie użytkuję plecak bez niej - wyciągnę ją dopiero na wyjeździe narciarskim, gdzie taka dodatkowa stabilizacja zawsze bardzo pomaga. Do tej pory mój ASAP był na kilku leśnych wypadch za miasto, a więc raczej użytkowanie spacerowe niż całodzienne wycieczki. Podczas tych wypraw kilka razy pracowałem w lesie dużym nożem, oraz niewielkim toporkiem, i plecak na plecach nie stanowił żadnego problemu i nie przeszkadzał podczas prac leśnych.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-07.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Typowy załadunek mojego ASAPa na rodzinny spacer to dodatkowe ubrania dla dzieci, picie w termosie dla nich, w piersiówce dla mnie, aparat fotograficzny i jakieś drobiazgi. Czasem jeszcze kanapki, czekolada. Ot, i tyle. Plecak z taką zawartością jest lekki, więc w zasadzie nie odczuwa się go na plecach. Póki co najcięża wersja załadunku razem z plecakiem ważyła ok. 8kg i plecak też sprawdził się wyśmienicie. Co ważne (dla mnie) do ASAPa spokojnie (i łatwo) można załadować dużą lustrzankę z teleobiektywem klasy 70-200, a więc plecak sprawdzi się też na stosunkowo lekkie foto-wyprawy do lasu, na podglądanie dzikiej przyrody.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-29.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Bardzo ciekawym uzupełnieniem plecaka ASAP jest dopinana zewnętrzna kieszeń, przez Mystary Ranch nazwana Stick-it. Co to takiego? Chyba każdy, kto miał do czynienia z plecakami TAD Gear, zwrócił uwagę na dopięty z tyłu plecaka tzw. ogon bobra, czyli luźną klapę, pod którą można nosić różne rzeczy - od kurtki, przez kask, narty, aż po np. karabin wyborowy. Mystery Ranch poszedł jednak nieco dalej, zmienił krój klapy i uzupełnił ją o dwie wkładki usztywniające z tworzywa sztucznego, dzięki czemu uzyskuje ona formę 3D, osłaniającą noszony sprzęt także z boków i zabezpieczając w ten sposób przed wypadnięciem. Jak widać na zdjęciach Stick-it mieści bez problemu polar upchany w nieprzemakalny work o pojemnoci 5 litrów, jest więc dobrym uzupełnieniem pojemności plecaka. Natomiast odpinając boki klapy Stick-it od plecaka i spinając pasy razem dostajemy system do wygodnego przenoszenia broni lub np. nart. Jak widać Stick-it jest dopracowany i przemyślany. Wg mnie to obowiązkowe wyposażenie plecaka ASAP na dłuższe wyprawy i będę zabierał tą "kieszeń" na wszelkie wyjazdy i dłuższe wycieczki. Czy jest to lepsze rozwiązanie niż w TAD? Raczej powiedziałbym, że jest po prostu inne – klapa TAD Gear nie na formy 3D i nie zabezpiecza tak dobrze boków, ale ma możliwość mocnego odsunięcia od plecaka, a przez to załadowanie relatwnie dużych ładunków, np. 4 butelki wody mineralnej 1.5 ltr (ale koniecznie dobrze związanych razem) co byłoby trudne w plecaku ASAP. Co jest lepsze? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-14.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-16.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-17.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-15.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-18.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Jeszcze słowo o konkurencyjnych modelach... dwa plecaki o podobnych parametrach jakie miałem do tej pory to MR Spartan (16 litrów) oraz TAD Gear LiteSpeed (21 litrów). Ten pierwszy, choć bardzo udany, to jest jednak wyraźnie mniej pojemny niż ASAP w sensie praktycznym. Spartan to już typowe EDC, szybko otwieralny plecak z rolowaną górą. Inna koncepcja, ale też bardzo udany model. Wbrew pozorom dużo bliższym konkurentem plecaka ASAP jest wspomniany LiteSpeed TAD'a - są o dziwo podobnie pakowne (mimo pozornej przewagi 3 lirów na korzyść TAD Gear). TAD ma więcej kieszeni i kieszonek, co pomaga dobrze zorganizować przestrzeń plecaka. Duża zaleta plecaka TAD Gear to możliwość zamocowania porządnego pasa biodrowego. Poza tym PALS także na klapie "ogon bobra", oraz regulowane pasy dociągające go do plecaka (możliwość odsunięcia, o czym pisałem).  Natomiast wada plecaka LiteSpeed to dużo mniejsze możliwości dopasowania systemu nośnego do długości pleców, mimo wszystko gorszy dostęp do komory (nie ma efektu „rozprężenia” załadunku), większa waga własna (ok. 0.5 kg), oraz zamki ekspresowe nie uszczelniane tak dobrze jak w Mystery Ranch.

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-28.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Podsumowując - Mystery Ranch ASAP to plecak jednodniowy jaki zawsze chciałem mieć - świetnie zaprojektowany i wykonany, o praktycznej pojemności na krótkie wyjścia, bardzo pakowny jak na swoje rozmiary. Oraz co dla mnie ważne, utrzymany w militarnej stylistyce i z militarnym rodowodem... tacticool & zapas mocy! No po prostu lubię takie plecaki i już. Wg mnie wart swojej ceny (w USA kosztuje ok. $250, zależnie od rozmiaru szelek i koloru). Na pewno czeka nas niejedna wspólna wycieczka! Polecam miłośnikom taktycznych plecaków z czystym sumieniem

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-27.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...


Główne zalety:
- system rozpinania Tri-Zip
- pełne uszczelnienie
- świetna konstrukcja klapy i jej kieszeni
- dużo PALS’ów, dużo akcesoriów, Stick-it
- solidny i wygodny system nośny
- świetne wykonanie, pancerna budowa

Główne wady:
- brak możliwości dopięcia poważnego pasa biodrowego
- słaba termika pleców
- spora cena
- kiepska dostępność poza USA

Pozdr,
P
« Ostatnia zmiana: 02-01-2014, 18:13:33 wysłane przez PiterM » Zapisane

PiterM

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex
u99
Opinii: (16)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
wiadomości: 1952


"jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy..."
Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 02-01-2014, 17:44:37 »

Recenzja konkretna i interesująca. Do tego jak zawsze świetne zdjęcia, proszące się wręcz na umieszczenie w katalogu firmowym MR  . Sam plecaczek ciekawy i jak na stosunkowo niewielki, nominalnie, litraż pojemny. Będzie trzeba nad nim pomyśleć w 2014r.  Chichot

ps.
masz chyba Piotrze literówkę w tym zdaniu :
Cytuj
Jest to oczywiście wypuszone przez militarny rodowód plecaka
chodziło pewnie o "wymuszone", no chyba, że tak miało być 
Zapisane

*************************************
pozdrawiam u99
PiterM
Opinii: (1)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 79WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 02-01-2014, 18:14:08 »

Dzięki, już poprawione, oczywiście
Zapisane

PiterM

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex
PiterM
Opinii: (1)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 79WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 02-01-2014, 23:35:07 »

Gwoli uzupełnienia, gdyż dostałem pytanie w temacie zamków i ich wytrzymałośc - jeśli ktoś miałby obiekcje przed zbyt mocnym dopięciem, albo zastanawiał się co zrobić, jeśli jednak uszkodziłby się w terenie główny express...

1. oczywiście można zabrać / założyć taśmy kompresyjne, MR ma je w ofercie, drogie nie są.

2. w plecaku 18 litrów są takie same ekspresy co w "dużych" - skoro nie ma informacji o puszczaniu tych zamków, to pewnie wytrzymują wiele. A na pewno więcej niż te 18 litrów może im zrobić. W dobie internetu byłoby głośno o takich problemach. Ale to jak działają te ekspresy i jak wyglądają, na prawdę wpaja wiarę w ich wytrzymałość. To CHOLERNIE solidne zamki!

3. Przy na prawdę dużym obciążeniu lub po prostu mocnym dopakowaniu na granicy dopięcia, można awaryjnie/prewencyjnie z braku pasków kompresyjnych "zasznurować" przód plecaka paracordem wykorzystując PALSy. W sumie nawet fajna opcja... i tym bardziej przekonuje mnie, że duży MR to będzie Komodo Dragon a nie Dragon Slayer. A tak się to prezentuje na nocnej fotce:

http://guns.com.pl/arch6/mr_asap_fg-30.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...

 
Zapisane

PiterM

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex
javelin
Opinii: (5)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 31
Miejsce pobytu: Olsztyn
wiadomości: 1164
Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 03-01-2014, 17:39:59 »

Ja się tak tylko przyczepię, jako były użytkownik TriZipa Camelbaka:

Cytuj
Natomiast dostęp do wnętrza w plecakach Tri-Zip jest po prostu genialny i nie znam póki co nic lepszego.

Jest to oczywiście tylko moje zdanie, ale ten system był głównym powodem, dla którego pozbyłem się swojego plecaka (mimo najwygodniejszego systemu nośnego jakiego używałem). Dla mnie jest to bzdura. Dostęp wcale nie jest taki fajny, bo to co jest na samym spodzie dalej jest "średniodostępne", bo suwak u samego dołu jest tylko lekko rozchylony. Otwieranie "walizkowe" jest do grzebania w plecaku o niebo lepsze. Obecnie używam nieco zmodyfikowanego SilverFoxa od Wisportu i otwierane plecy są dla mnie również o niebo lepsze niż w TriZipach.
Druga wada 3-zipków - przednią ścianę plecaka masz podzieloną na pół, a to oznacza, że mimo mnóstwa PALSów możesz tam sobie przypiąć tylko małe/wąskie kieszenie po bokach od suwaka. Nic większego (typu np. duży płaski organizer) tam nie założysz. Chyba że chcesz zablokować sobie suwak, który ma być przecież jednym z największych atutów plecaka.

Ale sam plecaczek fajny. Przy tej wielkości, jako plecak do EDCowania to jeszcze zastosowania trizipa jest ok, ale w większych plecakach to dla mnie pomyłka

Powtarzam - to oczywiście tylko moje zdanie.
Zapisane
aniol
Opinii: (4)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
Miejsce pobytu: Warszawa
wiadomości: 2162WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 03-01-2014, 18:16:48 »

Przychylę się do tej opinii - dla mnie potrójny suwak to marketingowy wynalazek - ani to wygodne, ani ergonomiczne, do tego ta dziura na środku...  Z politowaniem Pozostanę przy klasycznych modelach dostępu do komór
Zapisane

Seek & eXplore!
_______________

http://i.imgur.com/ViNX1Eo.png
peekok
Opinii: (24)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
Miejsce pobytu: Gdańsk
wiadomości: 793

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 03-01-2014, 18:36:14 »

No! Koledzy przemówili. Sprzedaj ASAPa i bierz Tarahumarę.
Zapisane
aniol
Opinii: (4)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
Miejsce pobytu: Warszawa
wiadomości: 2162WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 03-01-2014, 19:18:14 »

To już wolalbym chodzic z rolly polly extreme 
Zapisane

Seek & eXplore!
_______________

http://i.imgur.com/ViNX1Eo.png
PiterM
Opinii: (1)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 79WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 03-01-2014, 19:27:43 »

Otwieranie "walizkowe" jest też ok, ale TriZip ma jedną przewagę (wg mnie), a mianowicie po rozpięciu plecak się "rozpręża" na boki, i wszystko jest łatwo dostępne. Przy walizkowym po otwarciu klapy nadal wszystko jest pościskane, bo trzymane przez boki plecaka. Poza tym w MR można upychać jak w typowym plecaku pakowanym od góry, w walizkowym nie ma takiej opcji. Ale to też moje zdanie.

Co do kieszeni bocznych, to są po prostu wygodne ale nie trzeba ich używać. Np. jak na koniec kładę iPada to oczywiście nie wypycham kieszeni tylko wrzucam wszystko do wora a pod ekspres kładę płasko iPada. Wszystko zależy co pakuję i gdzie się wybieram...

Aha, z Tarahumary się czasowo wyleczyłem właśnie przez ten dziwny dostęp
« Ostatnia zmiana: 03-01-2014, 19:29:49 wysłane przez PiterM » Zapisane

PiterM

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex
aniol
Opinii: (4)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
Miejsce pobytu: Warszawa
wiadomości: 2162WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 03-01-2014, 19:32:17 »

Hm IMHO trizip nie daje takiej swobody jak np przy tym walizkowym:

http://www.flashaholics.co.uk/images/maxpedition/pygmy-falcon-inside.jpg
Recka Mystery Ranch ASAP - w poszukiwaniu idealnego plecaka EDC...
Zapisane

Seek & eXplore!
_______________

http://i.imgur.com/ViNX1Eo.png
PiterM
Opinii: (1)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 79WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 03-01-2014, 19:42:16 »

Zobaczymy latem w praktyce wakacyjnej, jak się zaczną większe wycieczki z dziećmi... jakby co TAD LiteSpeed jeszcze wisi na kołku w garażu jako backup
Zapisane

PiterM

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex
aniol
Opinii: (4)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
Miejsce pobytu: Warszawa
wiadomości: 2162WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 03-01-2014, 19:59:46 »

I o to chodzi, żeby mieć w czym wybierać Spoko
Zapisane

Seek & eXplore!
_______________

http://i.imgur.com/ViNX1Eo.png
stefan8934
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 22
Miejsce pobytu: Lublin
wiadomości: 48

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 05-01-2014, 12:43:31 »

Recka wypas zdjęcia itp. najwyższy poziom gratulacje. Plecaczek odrazu mi się spodobał wygląd i ogólnie cały projekt zawalisty. Ale muszę trochę popolaczkować. Plecak wypas, ale cena zupełnie nie adekwatna do tego co się dostaje moim zdaniem. 18 litrów z fajnymi szelkami i ciekawymi zamkami, ale bez dobrej wentylacji pleców w takiej samej cenie lub droższe od najbardziej zaawansowanego plecaka od wisportu Wildcata? To na polskie warunki zdecydowanie za dużo. Pewnie w US dla nich to nie taka straszna cena. Plecaczek wypas pewnie bym kupił ale nie za tą cenę.
Zapisane
Bacao
Opinii: (1)
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

wiadomości: 115
Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 05-01-2014, 13:20:23 »

To na polskie warunki zdecydowanie za dużo. Pewnie w US dla nich to nie taka straszna cena.
Myślę że właśnie dlatego Mystery Ranch nie prowadzi dystrybucji w Polsce.  

A sama recenzja naprawdę dobra, no i zdjęcia bardzo dobre.
« Ostatnia zmiana: 05-01-2014, 13:22:13 wysłane przez Bacao » Zapisane
Wielebny
Opinii: (3)
Ekspert
*****
Offline Offline

Miejsce pobytu: Polska
wiadomości: 1019

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 05-01-2014, 13:32:47 »

Bardo fajna recenzja, Wielebny aprobuje.

Ale ja bym takiego plecaka nie kupił.
Do EDC wystarczy mi spokojnie coś tańszego, o klasycznej budowie.

Natomiast chętnie bym się zaopatrzył w trizipowy plecak o większym litrażu.
Zapisane
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

 
Skocz do: