trwa ładowanie paska...
29-05-2020, 11:04:22 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Uzdatnianie wody - Metoda 1  (Przeczytany 16388 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
lciesielski
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 19-04-2013, 21:14:47 »

Tym razem chciałbym poruszyć prawdopodobnie jeden z najważniejszych tematów związanych nie tylko z survivalem, ale także z ogólnie rozumianym outdoorem. Mam na myśli uzdatnianie wody pitnej. Jak ważna jest woda i jak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu pewnie wie każdy, kto choć raz odczuwał pragnienie. W najbliższym czasie zamieszczę tekst opisujący konkretne ilości płynów potrzebnych ludzkiemu organizmowi do życia, a także rozmaite ciekawostki związane właśnie z wodą i przetrwaniem. Ale wracając do naszego zagadnienia. Co zrobić kiedy pilnie potrzebujemy wody, a nie mamy jej w odpowiedniej ilości? Oczywiście sposobem, który jako pierwszy przychodzi człowiekowi do głowy jest natychmiastowe rozpoczęcie poszukiwań źródła życia, nawet w postaci kałuży. Niestety należy być bardzo ostrożnym podczas spożywania takiej wody (zdrowy rozsądek nakazuje unikania takich źródeł). Jednakże kiedy nie mamy innego wyjścia, należy zminimalizować ryzyko tak jak tylko jest to możliwe w danej sytuacji.

Istnieje kilka skutecznych sposobów odkażania wody. Wszystkie z podanych w tym artykule oraz kolejnych częściach mini cyklu z powodzeniem można wykonać w warunkach terenowych, jednak do niektórych należy się wyposażyć w niezbędne rzeczy zanim wyruszymy zdobywać nieznane obszary naszej planety. Na początku chciałbym wyjaśnić i rozgraniczyć dwa używane przeze mnie terminy: oczyszczanie i odkażanie (dezynfekcja). Pierwszy oznacza usuniecie organicznych i nieorganicznych związków chemicznych oraz wszelkich materialnych zanieczyszczeń wpływających na smak, zapach i wygląd wody. Przez dezynfekcję rozumiem natomiast usunięcie albo lepiej zabicie patogenów, robaków i ogólnie szkodliwych mikroorganizmów każdej postaci. Niestety proces dezynfekcji jest często lekceważony, albo – co gorsze – całkiem pomijany. Trzeba jednak pamiętać, że to nie osad w wodzie jest groźny dla naszego zdrowia czy nawet życia, ale właśnie te niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy. Jeden ze scenariuszy w takich wypadkach przewiduje zatrucie, następnie wymioty i biegunkę, a w konsekwencji śmierć z odwodnienia. Nie uświadamiamy sobie tego, ale w ten właśnie sposób w ciągu doby możemy pozbyć się z organizmu  15-25 litrów płynów! Zakładając, że nie posiadamy zapasów pozwalających uzupełnić powstały niedobór sytuacja robi się niebezpieczna. Radzę więc dwa – nawet trzy lub cztery -  razy pomyśleć zanim napijesz się nieodkażonej wody z „krystalicznie czystego” górskiego strumyka.

Aby skutecznie walczyć z niewidzialnym wrogiem warto go lepiej poznać. Istnieją cztery rodziny organizmów, których radziłbym unikać zawsze i wszędzie jeżeli to w ogóle możliwe (w co wątpię):

- wirusy
- bakterie
- pierwotniaki
- oraz pasożyty

Część z nich może spowodować szybką śmierć, a pozostałe potrafią ten proces bardzo skutecznie spowolnić zapewniając swojej ofierze rozmaite rozrywki. Należy mieć też na uwadze, że najtrudniej jest zneutralizować jaja i larwy pasożytów. W tej części zaprezentuję jedną z najwygodniejszych metod odkażania wody w terenie i nie tylko.

METODA 1 – JODYNA

Zacznę od krótkiego wyjaśnienia czym jest jod. Upraszczając jak tylko to możliwe – otóż jest to chemiczny fluorowiec dostępny w różnych postaciach: tabletki, forma krystaliczna i roztwór (2%, 5-7%, 10%). Jeżeli woda, którą chcemy odkazić jest mętna to powinniśmy w pierwszej kolejności ją oczyścić lub przefiltrować. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na szybkość i skuteczność działania jodyny. Warto wiedzieć – jako ciekawostkę – że jod zabija wszystkie wymienione wyżej mikroorganizmy z wyjątkiem jednego: Cryptosporidium parvum.

Z uwagi jednak na fakt, że atakuje on zwierzęta stadne – teoretycznie ludzie też nimi są – jak krowy, konie, jelenie czy łosie raczej nie musimy się go obawiać (chyba że podróżujemy konno). A teraz kilka słów na temat stosowania jodyny. Jeśli używamy jej w postaci płynnej to na litr wody dodajemy pięć kropli 2% roztworu (maksymalna dawka to dziesięć kropli i nie wolno jej przekraczać). W przypadku roztworu o stężeniu 10% dodajemy osiem kropli – to nie błąd!. Maksymalna dawka to szesnaście kropli na litr.

Następnie należy odczekać cierpliwie około trzydziestu minut, aż woda będzie odkażona. Pamiętajmy jednak, aby przed tym zabiegiem oczyścić wodę z zawiesiny na tyle, na ile to możliwe. Wiem, że się powtarzam, ale to bardzo ważne. Niektóre patogeny mogą znajdować się wewnątrz drobinek zawiesiny, które stanowią dla nich rodzaj płaszcza ochronnego przed środkami dezynfekującymi. W takim wypadku koniecznie powinniśmy wydłużyć czas działania jodyny lub zwiększyć jej dawkę (nie więcej niż dziesięć kropli na litr). Kolejną ważną informacją jest temperatura wody. Nie każdy wie, że ma ona kluczowy wpływ na szybkość działania jodu. Otóż w zimnej wodzie jodyna działa znacznie wolniej. Koniecznie musimy wtedy wydłużyć czas oczekiwania – w przypadku lodowatej wody do minimum dwóch godzin albo dłużej.

Jak nietrudno się domyśleć proces odkażania wody przy użyciu jodyny wpływa na jej smak, a właściwie nadaje jej charakterystyczny posmak. Można go złagodzić dodając do odkażonej (nie wcześniej!) wody środki, tabletki z kwasem askorbinowym (witamina C). A na koniec części pierwszej pytanie: Czy lepiej wybrać jod w płynie czy tabletkach? Osobiście radziłbym zaopatrzyć się w 2% roztwór o czerwonym zabarwieniu (jest też bezbarwny) z apteki. Ma on dłuższy termin przydatności niż tabletki i niższą cenę. I pamiętajcie – nie wolno stosować jodyny dłużej niż 30 dni.

http:///forum/Themes/default/images/warnwarn.gif
Uzdatnianie wody - Metoda 1
 11. Zakaz reklamy na forum tactical.pl. Przez reklamę rozumie się: reklamę produktów, usług, linkowanie do stron im poświęconych, jak również linkowanie do innych forum o zbliżonej do tactical.pl tematyce oraz innych forum. Działanie takie będzie traktowane jako spam. Przez reklamę nie rozumie się postów i linków mających na celu ułatwienie dyskusji poprzez nakierowanie użytkownika na źródło informacji.
« Ostatnia zmiana: 20-04-2013, 20:46:22 wysłane przez mgr_scout » Zapisane
mgr_scout
Opinii: (8)
Ekspert

Tactical Hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 20-04-2013, 19:45:00 »

Wpadłeś do nas zareklamować swojego bloga czy jak?

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
lciesielski
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 20-04-2013, 19:47:07 »

Witam! Nie , zwyczajnie chciałem podzielić się wiedzą. Ot i cała tajemnica.
mgr_scout
Ekspert

Tactical Hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 20-04-2013, 20:14:33 »

Wygląda to niestety nieco inaczej...

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
lciesielski
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 20-04-2013, 20:16:27 »

Jeżeli swoim wpisem złamałem jakikolwiek punkt regulaminu proszę o jego usunięcie.
mgr_scout
Ekspert

Tactical Hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 20-04-2013, 20:47:50 »

Szkoda, że się z nim wcześniej nie zapoznałeś ani nawet przez chwilę się nie zastanowiłeś wpisując wszędzie gdzie tylko możliwe nazwę swojego bloga.

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
lciesielski
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 20-04-2013, 21:00:40 »

Wystarczyła prosta informacja, że nie może być linka pod tekstem. Edytowałbym wpis i go usunął. Nie ma to jak ciepłe przyjęcie i miła atmosfera
mgr_scout
Ekspert

Tactical Hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 20-04-2013, 21:04:02 »

Nie mam na mysli tylko linka pod tekstem. A co do przyjęcia, to każdego mile powitamy o ile zapozna się z regulaminem, przestrzega go i kulturalnie się zapyta czy może się reklamować. Skoro nie szanujesz nas to dlaczego oczekujesz ciepłego przywitania? Niech Cię nie dziwi zatem kubeł zimnej wody.

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
super
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: Częstochowa

szczęśliwy tato

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 21-04-2013, 21:45:41 »

Dziwna sprawa ale pijąc wodę z kanałów portowych przez 9 dni nie bałem że żadnych z tych organizmów...bałem się natomiast chemii której ani tabletka ani jod nie usunie. To jest moim zdaniem kluczowe.

Szkolenia survivalowe i taktyczne www.survivaltech.pl

Szyję różne taktyczne rzeczy na zamówienie www.supertac.pl
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 22-04-2013, 12:58:22 »

no ale jakiej chemii, skoro ryby, krewetki, raki itp żyją w rzece? Może bardziej tej słynnej E. coli należałoby się bać ?

chemia, bakterie, wirusy itp = to jak z tymi dzikimi zwierzetami w lesie. Są, mamy szanse je spotkać, ale przecież taki wiewiór nie atakuje nas od razu za pierwszego drzewa. NIe trzeba być świętszym od papieża, by wiedzieć skąd brać wodę, by ryzyko zminimalizować.  Miejsce to poddajemy własnej ocenie.
Woda z kranu w jakimś gospodarstwie okazała się kiedyś "zabójcza" dla towarzyszy mojej jednej górskiej niedoli a źródełka nie. Studnia kopana, ludzie nie przyzwyczajeni do takiej wody (wychowania na filtrowanej chlorowanej miejskiej) - wszyscy załapali  biegunkę.

Sam post, hm, jakbym już gdzieś czytał ten tekst, a nie była to strona tego bloga. Plagiat z innych stron?

Edyta:orty

« Ostatnia zmiana: 22-04-2013, 20:02:58 wysłane przez zirkau » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: