trwa ładowanie paska...
22-11-2017, 02:52:55 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 6 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Bieganie - podstawy teoretyczne i sprzęt. Prośba o poradę.  (Przeczytany 37805 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Esthan
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Małopolska

Science of silence

Ignoruj
« : 07-12-2012, 18:04:37 »

Ostatnio, podczas wizyty u słowackiego dostawcy poznałem maratończyka i jakoś mi to przyznaję zaimponowało.

Próbując różnych rzeczy w życiu nauczyłem się, że najlepiej zacząć od dogłębnej teorii a potem wziąć się do roboty (uszkodzony bark i problemy z kolanem mogą mówić same za siebie).

Stąd pytanie do was, jakie lektury (polsko, angielsko lub niemieckojezyczne) polecacie w temacie biegania?

Mam pod domem masę lasu i przy okazji psa do wybiegania więc jako daleki cel chciałbym sobie wyznaczyć wytrzymanie 1h biegu.

Jak to jest że sprzętem jak buty, kurtka itp. Od czego zacząć kompletowanie?

Niebo musi być pełne bullterrierów.
SAPEX
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 07-12-2012, 19:55:07 »

jedna godzina biegu to dużo.Średnio wyjdzie ok 10km.Polecałbym zacząć od marszobiegu W miarę nabierania kondycji zwiększaj dystans
Potem już sam bieg,ale dystanse nie za duże czasowo to tak 15- 20 min i znowu zwiększaj czas i dystans.Najważniejsze to się nie przeforsować,nie zrazić sie i niezłapać kontuzji (ślisko) Generalnie zima to dosyć ciężka pora na bieganie. Nawet ubrać się odpowiednio może stanowić problem by się nie przegrzać i nie zmarznąć.Ciuchy dobierz sobie nie przez neta tylko w sklepie tak by pasowały na styk ,nie za lużne i nie za obcisłe.Getry na tyłek,czapka i rękawiczki (ja używam do biegania takich obcisłych za 4zł, kupione na targu) Butów do biegania jest od groma. Za kilka dyszek z pewnościa coś się znajdzie.Ciepłe ,dobre skarpetki to podstawa.

McBren
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 07-12-2012, 21:52:02 »

Buty muszę być dobre. Resztę dostaniesz w lumpeksie, Lidlu lub Decathlonie. Do komórki android/symbian - Endemondo.
 Książkę - wybierz jakiegoś klasyka, np. Galoweya, są też polscy autorzy.
 A na początek może znajdź w necie plan biegowy od 0 do 10km w 3 miesiące lub czegoś w ten deseń.
SAPEX
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 07-12-2012, 22:11:40 »

Buty muszę być dobre.

Tak ale myślę,ze dla kogoś kto prezentuje już dosyć zaawansowane bieganie.No niemów mi ,że ktoś kto zaczyna bieganie poczuje różnicę między butem za 700 zł a butem np z Decathlonu za 150 zł bo takie miałem na myśli 
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 07-12-2012, 22:15:56 »

No niemów mi ,że ktoś kto zaczyna bieganie poczuje różnicę między butem za 700 zł a butem np z Decathlonu za 150 zł bo takie miałem na myśli 
Dla mnie dobry but, to np. Adidasy (biegowe!) za 250zł.
 Mogą być i Decathlony za 150zł, ale już za 170zł można kupić Adidasy.
SAPEX
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 07-12-2012, 22:22:06 »

Podstawa to trafić takie  buty na zime ,żeby podeszwa się nie ślizgała po śniegu.Miałem kiedyś takie ,że kroku nie dało się w nich zrobić bo noga ,,uciekała" .
Esthan
Zaawansowany użytkownik

Science of silence

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 08-12-2012, 09:25:36 »

Myślę, że przez zimę zbiorę podstawy teoretyczne ew buty i spodnie a zacznę na wiosnę, jak mi się spodoba to do zimy następnej sprzęt dokupię.

Zaczynanie biegów teraz wydaje się srednio mądre i tanie

Gecko
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Szczecin

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 08-12-2012, 09:36:40 »

Tak ale myślę,ze dla kogoś kto prezentuje już dosyć zaawansowane bieganie.No niemów mi ,że ktoś kto zaczyna bieganie poczuje różnicę między butem za 700 zł a butem np z Decathlonu za 150 zł bo takie miałem na myśli 
Dobre to wcale nie znaczy drogie. Swego czasu były niezłe buty w Lidlu nawet. Kwestia tego, że są trzy zasadnicze rodzaje stopy i buty muszą być dobrze dobrane. Poniższy obrazek prezentuej tych typów nawet nieco więcej, ale grunt to wybrać buty dla siebie.

http://bieganie.pl/img/FREDZIO/zdrowie/952_stopy3.jpg
Bieganie - podstawy teoretyczne i sprzęt. Prośba o poradę.

To jakiej będą marki, ile będą kosztowały itd. jest sprawą drugorzędną moim zdaniem. Byle były dobrze dobrane do stopy i terenu po jakim mamy zamiar biegać, bo inne będą lepsze do lasu, a inne na asfalt i miejskie chodniki. Można trochę więcej o tym poczytać np. tutaj: http://www.bieganie.pl/?cat=170&id=952&show=1

Esthan
Zaawansowany użytkownik

Science of silence

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 08-12-2012, 10:47:27 »

U mnie w rachubę jedynie buty do lasu wchodzą, a stopę sobie sprawdzę. Dzięki za info

McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 08-12-2012, 21:13:05 »

Triale (buty biegowe w teren) w Decathlonie od 100zł w górę.
 Badanie stopy można zrobić w niektórych sklepach ze sprzętem dla biegaczy lub przed/po niektórych zawodach na stosikach z butami.  Adidasy które kupiłem mają opisane na jaki typ stopy pasują.

Myślę, że przez zimę zbiorę podstawy teoretyczne ew buty i spodnie a zacznę na wiosnę, jak mi się spodoba to do zimy następnej sprzęt dokupię.

Zaczynanie biegów teraz wydaje się srednio mądre i tanie
Racja, na wiosnę wystarczą buty, bo jakieś krótkie spodenki i oddychającą koszulkę na pewno masz w domu.
 Do tego zimą łatwiej się zniechęcić.

Plushpingwin
Opinii: (48)
Ekspert

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 09-12-2012, 01:19:52 »

Chcę zadać pytanie ale jest an tyle błahe, że nie będę zakładał nowego tematu.
Czy ćwiczenie w domu łydek i ud może zastąpić mi bieganie? Mówię o przysiadach i wspiętkach np. Czy od takich ćwiczeń będe biegał szybciej i na dłuższe dystanse?

Zapraszam na mój kanał YouTube
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
banita
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 09-12-2012, 15:17:20 »

Zapewne to pomoże, ale myślę, że więcej zależy od wydolności/pojemności płuc.
Wedrowiec
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: Kraina Wilka

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 09-12-2012, 20:36:46 »

Gdzieś czytałem że maratończycy ćwiczą siłowo (zima) jako uzupełnienie treningu biegowego i ponoć jest różnica na korzyść. Ale nie robią tego zamiast
Jeśli nie masz gdzie biegać, jakimś substytutem będzie skakanka.

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
SAPEX
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 09-12-2012, 21:02:44 »

Gdzieś czytałem że maratończycy ćwiczą siłowo (zima) jako uzupełnienie treningu biegowego i ponoć jest różnica na korzyść. Ale nie robią tego zamiast
Jeśli nie masz gdzie biegać, jakimś substytutem będzie skakanka.

Generalnie zima u większości ćwiczących\dyscyplin przeznaczona jest na robienie masy  i siły
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 09-12-2012, 21:31:03 »

Czy ćwiczenie w domu łydek i ud może zastąpić mi bieganie? Mówię o przysiadach i wspiętkach np. Czy od takich ćwiczeń będe biegał szybciej i na dłuższe dystanse?
Wytrzymałość robisz biegając w strefie tlenowym długie dystanse. Tu jest problem w czasie, dał byś radę ćwiczy przysiady przez 2h? Jeżeli tak, to może jakiś efekt w rozbudowie ukrwienia mięśni nóg dbyś uzyskał. Jednak zawsze zostaje jeszcze kwestia rozwinięcia płuc i serca.
 Szybkość ćwiczymy w biegu ciągłym lub interwałach, na podbudowie wcześniejszej wytrzymałości. I tu znowu mam kwestię o ile możemy przyśpieszyć żeby nasz puls nie przekroczył maximum.
 Proponuję bieżnie na siłowni. Przy okazji można na siłowni wzmocnić mięśnie trzymające kręgosłup i budujące nogi.
Strony: 1 2 3 ... 6 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: