trwa ładowanie paska...
19-12-2018, 00:44:57 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: kompas - czym się różnią tanie od drogich ... ?  (Przeczytany 20570 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Piotrek_harcownik
Opinii: (0)
Świeża krew
*

(...)w ulewie, skwarze, huraganie(...)

Ignoruj
« : 26-10-2012, 22:26:47 »

Witajcie!

Nachodzi mnie pewien dylemat ... Mianowicie stoję przed kupnem nowego kompasu. Zazwyczaj gdy byłem zmuszony do zakupu tego akcesorium, wbiegałem do sklepu, wskazywałem panu Zenkowi model i wychodziłem. Niestety sklep zlikwidowano i dalej chyba już nie muszę wyjaśniać ...

Mam jednak pytanie... Na allegro i w sklepach internetowych, można znaleźć multum sprzętu w na prawdę dużej rozpiętości cenowej ... I jest to chyba trochę mylące.

Mianowicie czym się różni kompas za 8,90zł
http://onlyformen.pl/onlyformen/kompasy/4522/1.JPG
kompas - czym się różnią tanie od drogich ... ?

od kompasu za 85zł
http://www.dwslogistic.pl/aukcje/kompas/kompas71031_2.jpg
kompas - czym się różnią tanie od drogich ... ?

Ok rozumiem inne materiały, wytrzymałość, jakość wykonania, lupki, bajerk, linijki itp itd... Ale czy w kwestii dokładności różnica jest aż tak drastyczna jak w cenie? Przecież namagnesowana tarcza i tak ustawi się prędzej czy później w odpowiedniej pozycji... Chyba, że na prawdę się mylę, proszę o pouczenie
Wedrowiec
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: Kraina Wilka

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 26-10-2012, 22:55:04 »

Ten wątek już czytałeś?
http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,54686.0/topicseen.html

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
Panas
Opinii: (11)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 27-10-2012, 00:14:54 »

Pytasz o kompasy dajesz zdjęcia busoli ...

W samych kompasach poza wytrzymałością faktycznie, jest mało różnic - bo nie ma co się tam różnić.

Za to, w busolach, huh ... W tych tanich, tarcza lubi się zacinać, długo się stabilizować, trzeba trzymać idealnie poziomo itp. Poza tarczą, w tych tanich busolach wszelkie przyrządy sterownicze to plastikowy pic na wodę, całkowicie nie użytkowe.

Kupienie zwykłego kompasu, sportowego w osiedlowym sklepiku sportowym za 19,99zł będzie najlepszym wyborem ; )
o czymś takim mówię: http://www.militaria.pl/upload/wysiwyg/gfx/produkty/kompasy/Kompas_Rothco_na_mape_338/Kompas_Rothco_na_mape_338_w.jpg

Jeśli wymagasz czegoś dobrego, do taktycznej nawigacji w terenie, szukasz taktycznego wojskowego "kompasu", w ogóle ociekającego taktycyzmem to najlepiej szukać starych busol wojskowych, przeczytaj wątek podany przez Wędrowca, znajdziesz tam sporo informacji.
super
Kierownik forum
*

Miejsce pobytu: Częstochowa

szczęśliwy tato

« Odpowiedz #3 : 27-10-2012, 01:06:55 »

Dobra busola to najmniej 100 zł
szybko się stabilizuje
nie wariuje
limbus chodzi równo ale ciężko a nie sam się przestawia od noszenia na szyi
precyzyjnie naniesione znaki w tym strzałka kierunkowa
Za dodatkowe bajery płacimy
ale generalnie możesz sobie to wyobrazić na przykładzie wjechaniem w las samochodami ; Polonez za 9,99 zł i Disco za 85 zł Lub Land cruiser za 200 zł ;-)

Szkolenia survivalowe i taktyczne www.survivaltech.pl

Szyję różne taktyczne rzeczy na zamówienie www.supertac.pl
Tayniak
Opinii: (1)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 27-10-2012, 01:18:03 »

No na przykład jedna busola z Lidla pokazywała północ jako północny wschód. Tak na przykład...
Piotrek_harcownik
Opinii: (0)
Świeża krew
*

(...)w ulewie, skwarze, huraganie(...)

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 28-10-2012, 15:25:13 »

Pytasz o kompasy dajesz zdjęcia busoli ...

Przepraszam... W sieci tak często używa się mylnie i na przemian tych nazw, że sam już głupieje Zakodowane, raz na zawsze! ...

Ok dziękuję za odpowiedzi 
zirkau
Opinii: (1)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 28-10-2012, 21:16:41 »

nie przepraszaj.
bo busola to też kompas, w drugą stronę niekoniecznie Chichot. Ale dość często próbuje się dorobić ideologię do funkcjonujących synonimów.

Jesli juz ściśle bawić się w językoznastwo towarowe, to kompasem należałoby jedynie nazwać ruchomą igłę lub tarczę wskazującą strony świata. Reszta to obudowa, z najróznieszymi, mniej lub bardziej dokładnymi namiarami, lustrem, przeziernikiem, tylko szerbinką i muszka, przeźroczystą płytką itp.
dawno temu, uczono ze kompas od busoli rózni sie tym, że busola posiada sferyczną tarczę.

Róznica jest:
- w firmie
- dokładności
- powtarzalności
- materiału
- jakości wykonania

Mój płytkowy Meteor za 25 PLN chodzi lepiej niż taktyczna tzw busola typu USA z przeziernikiem za 90 PLN która dużo wolniej się stabilizuje, szczególnie zauważalne w zimie. Ta za to  jest dokładniejsza (namiernik przeziernikowy) ale mniej czytelna tarcza w nocy i o zmierzchu (meteor ma fosforyzujące napisy, nie tylko strzałkę kierunkową N, a ponadto to świecenie meteora jest 3x jaśniejsze). Za to kierunki pokazują identycznie.

Teraz szukam jakiejś fajnej recty z lustrem i przeziernikiem w jednym. Ważne, by "swieciły" w nocy. Ostatnio bardzo doceniłem nie dokładność, a czytelność w trudniejszych warunkach.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2012, 21:43:27 wysłane przez zirkau » Zapisane
Wedrowiec
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 28-10-2012, 22:03:06 »

Jeśli ma być czytelny w nocy to - Cammenga 3H Tritium, niestety cena w kraju wysoka.

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
48KR
Opinii: (3)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 28-10-2012, 22:20:12 »

Jeśli ma być czytelny w nocy to - Cammenga 3H Tritium, niestety cena w kraju wysoka.
Fakt  
http://allegro.pl/kompas-us-army-nowy-i2731810898.html
ale i tak taniej o 100 zł niż u producenta.
Wedrowiec
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 28-10-2012, 22:38:10 »

Cena atrakcyjna, pytanie jaki jest rok produkcji. Po 10 latach spada jasność trytu.

MAXIM
Opinii: (3)
Użytkownik
**

Miejsce pobytu: 3-city

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 29-10-2012, 10:02:26 »

Cena atrakcyjna, pytanie jaki jest rok produkcji. Po 10 latach spada jasność trytu.

ale tylko troszkę nie martwiłbym się tym za bardzo. prędzej ci się kompas-busola znudzi , zgubi, zniszczy....

..." nóż przy szyi
skruszy nawet najtwardszy imidż "...

POLICJA  MEMBER
javelin
Opinii: (5)
Ekspert

Miejsce pobytu: Olsztyn

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 29-10-2012, 11:11:57 »

Jak widać na fotce, data produkcji 07.07.2001, czyli tryt powinien świecić o połowę słabiej niż od nowości, czyli i tak bardzo dobrze

EDIT:

Co ja pierdzielę, przecież Amerykanie odwrotnie datę zapisują, czyli produkcja z 2007 roku, czyli całkiem świeży sprzęt.
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #12 : 29-10-2012, 12:10:04 »

Tzn. jak czytać tę datę?

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Wedrowiec
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 29-10-2012, 13:51:34 »

ale tylko troszkę nie martwiłbym się tym za bardzo. prędzej ci się kompas-busola znudzi , zgubi, zniszczy....
Nie martwię się, mój tylko rok  Spoko

Tzn. jak czytać tę datę?

Jeśli data to cyfry na wewnętrznej części(wyglądają jak stempel) najpierw będzie rok 07, następnie miesiąc 07, nie wiem co oznaczają ostatnie dwie cyfry, na pewno nie jest to dzień.

javelin
Opinii: (5)
Ekspert

Miejsce pobytu: Olsztyn

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 29-10-2012, 15:16:14 »

Dokładnie, pierwsze dwie cyfry rok, potem miesiąc, a ostatnie dwie to numer partii.
« Ostatnia zmiana: 29-10-2012, 15:19:17 wysłane przez javelin » Zapisane
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: