trwa ładowanie paska...
18-01-2021, 09:07:30 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Android a nawigacja  (Przeczytany 47211 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
McBren
Opinii: (0)
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« : 28-07-2011, 21:41:41 »

Pierwsza rzecz - pozytywna, od kilku dni na smartphona można pobrać 16km kółko mapy offline.

A teraz trochę mojej walki z nawigacją pod Androidem.
jakoś trafiłem na program Androzic - http://code.google.com/p/androzic/
ma obsługę map z oziexplorera, więc będa chodziły skany (w tym historyczne), a także mapy Garminowe (UMP i te od GPSManiaka). Niestety mi nie chodziły żadne mapy, nawet te które polecali na stronie. Choć mieszałem w różne strony. Na innej stronie znalazłem, opis programu do przygotowywania map, był to:
 Mobile Creator Atlas - http://mobac.sourceforge.net/ ze wspaniałą listą źródeł map (niestety ukróconą przez ich właścicieli) i długą lista suportowanych nawigacji (programów).
  Pod Androida były to:
 AlpineQuest - 3,5 gwiazdki; pełna wersja 16,02zł; wielkosć 1,64MB; wersja light bez zapisu śladu i WP.
 AndNav - 3 gwiazdki, 4.15MB, ale wygląda bardziej na nawigację samochodową.
 BackCountry Navigator - 4 gwiazdki; 2,18MB; pełna wersja 28,13zł; trial chodzi 16 dni.
 Maverick 4,5gwiazdki; pełna wersja 16,75zł; wielkosć 1,15MB
 OruxMaps - 4,5gwiazdki; 3,29MB, dużo źródeł online, ale wolno chodzi, podobno tez suportuje oziego.
 Osmdroid - 4 gwiazdki; 327kB (podobno takie offlinowe googla maps)
 RMaps SQLIte - 4,5 gwiazdki; 250KB; ale jakieś takie brzydkie
 BigPlanet Tracks SQLite format - nie znalazłem w Android Market.
 A także TrekBudy (Android, java).

Do dalszego testowania po skreśleniu Androzica, wybrałem mavericka i OruxMaps. Mam nadzieję, że w weekend da się zrobić jakieś testy terenowe w parku i wrzucić mapy.
 Aha, gwiazdki to oceny z AM, wielkość podaję, bo pamięć pod Androidem łatwo zapchać, jeżeli jest cena, to mamy wersję lite/demo i pełną za kasę.
 jeżeli komuś chodzą własne mapy pod Androzic, proszę o kontakt.

W MCA wybieram pod jaki program mają być mapy, następnie źródło mapy (dla Polski chyba najlepiej UMP). Potem ile ma być leveli (poziomów zbliżenia) i zaznaczamy na mapie obszar. Po lewej stronie na dole musimy jeszcze dodać atlas, a potem tylko create i czekamy, aż wszystko ściągnie z sieci i poskleja.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
JohnDoe
Opinii: (7)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Chełmża

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 28-07-2011, 22:49:29 »

Jest jeszcze Locus
https://market.android.com/details?id=menion.android.locus
http://locus.asamm.cz/
Jest wersja darmowa jak i płatna, może online korzystać z różnych map jak również jest możliwość pobrania map pod offline.
nosferat
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Kaliszfornia

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 29-07-2011, 02:08:43 »

Google wprowadził teraz możliwość ściągania map googlowskich tak aby był do nich dostęp offline.
vi3dr0
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: WPN

tactical hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 29-07-2011, 10:27:10 »

:nosferat, rozwiniesz temat? zaktualizowałem właśnie aplikację, ale nie widzę żadnych nowych funkcji z tym związanych.

btw bardzo polecam Sygic Aura jako nawigację samochodową.
prosiak
Ekspert

Miejsce pobytu: podlasie -> Olsztyn -> Londyn

Nie jest tak źle, mogło być gorzej...

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 29-07-2011, 23:33:59 »

Ciekawy temat podjałeś McBren.
W sumie też jestem zainteresowany androidem bo ten system sie szybko rozwija i powoli wypiera inne systemy.
Narazie używam WM6.5 bo tylko do niego śa odpowiednie i działąjące bez problemów programy do nawigacji ( oziexplorer , memory Map )
jednak jak widac twórcy programów zaczeli coś tworzyć na androida - oby im sie to szybko udało i można było bez problemów uzywać map z Oziego.
Bedziesz dalej próbował uruchomić androzic ?

Co do Mobile Atlas Creator to swego czasu też go używałem ( na poczatku jeszcze na trekbuddy na SE)
Mogę polecić darmowe i legalne mapy : openStreetmap i opencyclemap.
Pierwsza ma bardzo dobre plany miast ,także nawet jakieś polne ścieżki itp.
W Opencyclemap jest ukazane ukształtowanie terenu za pomocą poziomic - czyli prawie jak mapy topograficzne .
Nie wiem czy na androida jest taki darmowy programik jak OpenMobileMap- właśnie za jego pomocą można kożystać z tych map i łatwo przeskakiwać z jednej do drugiej .

Zdjęcia z kilku moich wypraw ( strona całyczas w przebudowie):
http://picasaweb.google.com/grykomar

kilka filmów :
http://picasaweb.google.co.uk/grykomar2
ulvhedin
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Lu3blin

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 30-07-2011, 00:35:10 »

Sprobuj-sygic mobile mam na swoim htc,znajdziesz na symbiane pl z mapami polski itd   
« Ostatnia zmiana: 30-07-2011, 02:14:00 wysłane przez ulvhedin » Zgłoś do moderatora   Zapisane
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 30-07-2011, 07:56:42 »

Google wprowadził teraz możliwość ściągania map googlowskich tak aby był do nich dostęp offline.

Nosferatu, a co ja napisałem w pierwszej linijce tego topiku?
 Dla przypomnienia:
Pierwsza rzecz - pozytywna, od kilku dni na smartphona można pobrać 16km kółko mapy offline.
Tylko, że zapomniałem dodać że tyczy się to googlemaps, to jest tak jak pisze się na "kolanie".

:nosferat, rozwiniesz temat? zaktualizowałem właśnie aplikację, ale nie widzę żadnych nowych funkcji z tym związanych.
Musisz to zaptaszkować w laboratorium (menu>więcej>laboratorium, jest też skala i pomiar odległości), tam też pisze jak ściągnąć mapy w promieniu 16km od punktu zaznaczenia.

A teraz kilka słów na temat Mavericka którego wczoraj testowałem:
- do wyboru sporo map: mapnik, osma, google, Bing (dla mojej wioski lepsze od zachmurzonego google), Wikimapia, Ovi/Nokia Maps, OSM Cycle, OSM Public Transport, Multimap UK, OS Explore Maps UK, Outdoor Active Germany,
- na razie nie zrobiłem jeszcze żadnej mapy offline, 4km online dla Binga zeżarło 1MB transferu,
- nie potrafi zapisać śladu jak nie ma mapy wczytanej Smutny
- można zapisywać ślady, waypointy, jest wyszukiwaczka podpięta pod sprzętowy przycisku lupy/szukaj,  
- nie działa multitouch Smutny
- jak by ktoś szukał kompasu, komputera podróży, itd, to trzeba wejść w menu i wybrać page, szkoda, że nie zrobili ikonki bezpośrednio na ekranie Smutny

Moja pierwsza offlajnowa mapa dla Mavericka
Oczywiście skorzystałem z MOBAC, tak jak to porzednio opisywałem, tylko zmieniłem atlas Androzic na Moab i wybrałem jako źródło podane przez Prosiaka Cycle Map (aczkolwiek nie jest to jedyna mapa z zielenią i poziomnicami). W przeciwieństwie do googli i bingo, ma ona też mniejszym maksymalny zoom (tylko do 15). Jest to zaleta, bo nie da się zrobić zbyt dużej mapy (a i tak nie zawsze maksymalny zoom daje dużo szczegółów). Z drugiej strony uliczki są trochę malutkie, przydał by się poziom więcej. Bo np. w Bingo mam ścieżki, a tu tylko zieloną plamę parku.
 Co do przegrywania map, zero problemu. MOBAC w swoich danych tworzy odpowiednie podkatalogi, i identyczne mamy na Andku. Czyli z 0 (te cyferki to kolejne levele/zoomy) do 0, z 1 do 1, itd. Część plików się dublowała, więc zostawiłem oryginały na Andku i dograłem tylko większe powiększenia.
  Jedna rzecz jest dziwna, jak wezmę największy zoom (15), to widzę tylko pół wioski, mimo że obszar zaznaczony w atlasie był większy. Przy zmniejszeniu zoomu do 14, nadal nie ma całej,. Jednak na 12 widzę, już okoliczne miasto. Mniej więcej przy 11 pokrywa się to z obszarem zaznaczonym w atlasie, przy mniejszych zoomach jest to już większy obszar i niż zaznaczyłem do transferu.

Postaram się dzisiaj zrobić jeszcze z 2 mapki (Bingo i UMP), a na spacerze z dzieciakami przetestować to w terenie.
 Chyba w przyszłym tygodniu wezmę się za Oruxa.
 ps. Bingo nie zrobię, bo przecież usunęli je ze źródeł Smutny W UMP wrzuciłem jeden poziomu zoom więcej niż w cycle.

ps2. Zrobiłem UMP, jako że nie ma odpowiedniego katalogu pod Maverickiem, wrzuciłem go do katalogu Osma i działa.
« Ostatnia zmiana: 30-07-2011, 09:48:35 wysłane przez McBren » Zgłoś do moderatora   Zapisane
vi3dr0
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: WPN

tactical hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 30-07-2011, 11:50:10 »

Musisz to zaptaszkować w laboratorium (menu>więcej>laboratorium, jest też skala i pomiar odległości), tam też pisze jak ściągnąć mapy w promieniu 16km od punktu zaznaczenia.
Dzięki 

petelicki
Opinii: (26)
Ekspert

Miejsce pobytu: Poznań

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 30-07-2011, 13:16:02 »

Mam tego oruxa, ale nie miałem czasu go testować. Sprawdziłem tylko z jedną mapą,  która mi byłą akurat potrzebna i nie działał...

Fajny temat swoją drogą, bo zawsze mam w kieszeni smartphona, a jego potencjał do nawigacji jest niewykorzytany...
nosferat
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Kaliszfornia

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 30-07-2011, 14:28:15 »

Tylko, że zapomniałem dodać że tyczy się to googlemaps, to jest tak jak pisze się na "kolanie".
Stąd nieporozumienie, bo ogólnie to mapy na androida można było ściągać już od dawna.
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 30-07-2011, 21:58:22 »

Ludziska sukces - mam skan mapy na Andku pod Oruxem.

Robimy tak:
- bierzemy skan mapy topo i kalibrujemy pod ozim ( http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm )
- ściągamy konwerter http://www.oruxmaps.com/descargas_en.html
- i robimy to co pisze na samym dole:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=32&t=9200&sid=af4f17d5de41e17549156bdbf9c76756&start=15
 tak na wszelki wypadek gdyby link się ulotnił:
Program jest prosty w obsłudze.
Zakładka Calibration File > wskazujemy plik .map
Zakładka Destiny Directory > wskazujemy katalog docelowy
Map Name > wypełnia się automatycznie, ale można zmienić nazwę
Zaznaczamy Multilayer i procentowe wartości
Ptaszkujemy Squlite Format
Gotowe pliki umieszczamy na karcie w katalogu oruxmaps > mapfiles.

I cieszymy się skanem dowolnej mapy (topo lub historycznej) na Andku.
 W przyszłym tygodniu spróbuję skalibrować z mapę historyczną i chyba wreszcie poszukam miejsca w którym ludzie mieszkają na XIX wiecznym cmentarzu cholerycznym.

Ja by ktoś potrzebował Zamość pod Oruxa, to proszę:
https://www.dropbox.com/s/e8j6xht49b94aig
https://www.dropbox.com/s/4ncpq1k90av1j31

Po wrzuceniu mapy topo 1:50'000 pod oruxa jest problem, jak próbujemy +/- (zoom), to przy zmniejszeniu skali zobaczymy mapę świata. Niestety nie mamy tu leveli tak jak w Mavericku, więc trzeba sobie poszukać 1:25'000, 1:100'000 itd. I to ta zła wiadomość.
 Dobra jest taka, że korzystając z GPSmapEdit możemy przerabiać wektorowe mapy Garmina (UMP) na ozi, a następnie na Oruxa.

« Ostatnia zmiana: 31-07-2011, 22:15:14 wysłane przez McBren » Zgłoś do moderatora   Zapisane
sevenfan
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 16-08-2011, 21:36:42 »

Witajcie.Jestem tu nowy , ale powiem tak , androzic jest świetny , a oto link do tworzenia własnych map  http://forum.android.com.pl/f34/oziexplorer-odpowiednik-na-androida-mapy-topograficzne-10219/index4.html , zawsze wychodzą.
« Ostatnia zmiana: 16-08-2011, 22:16:25 wysłane przez sevenfan » Zgłoś do moderatora   Zapisane
McBren
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 17-08-2011, 20:28:54 »

Jeżeli ktoś potrzebuje do kompletu wypasionego kompasu, to polecam:
   Living in the sun - Free

dostępne funkcje:
 wschód/zachód słońca i księżyca
 godziny trwania zmierzchu cywilnego, nautycznego i astronomicznego (dla naszej i innych lokalizacji)
 pogoda - w wersji pełnej
 Moon phase - czyli fazy księżyca
 Compas - 3 rodzaje północy, azymut słońca i księżyca wraz z ich deklinacją (strzałkowo i numerycznie), zakres godzinowy widoczności słońca i księżyca
 Lunar path - graficznie
 Solar path - jw., dostępne w pełnej wersji
 Solar path map - mapa z naniesioną aktualna pozycja słońca, dostępne w wersji pełnej

studio34
Opinii: (2)
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 26-08-2011, 22:45:41 »

Jak dla mnie konieczność konwersji map jest największym mankamentem Oruxa.
Przy zasobach mapowych, które u mnie osiągnęły już wartość ok. 1 TB
podwojenie tej ilości jest bez sensu. Poza tym przerabiałem już to przy okazji konwersji do Smartcoma.
Raz Czechy, raz Ukraina, potem Słowacja, potem Rumunia, zawsze na ostatnią chwilę
I jeszcze dylematy: konwertować cały obszar, czy tylko wybrane arkusze?

Testowałem Androzica. Niestety lubił się wywalać. Jako, że lubię zapisywać tracki to się do niego mocno zniechęciłem. Ale z mapami nie było żadnego problemu. Wrzucone do odpowiedniego katalogu ładowały się bez problemu.

Na razie wygrał oryginalny Ozi. Niestety w odróżnieniu od dwóch pozostałych trzeba za niego wybulić jakieś 75 zeta.
Ale jest cholernie stabilny. Ostatnio zapisał tracka o długości 620 km (jakieś 12 godzin ciągłej pracy). No i nie muszę konwertować map.
Wersja jest na razie rozwojowa.
Nie znalazłem możliwości przerobienia wyglądu. W OziCE Screen Designerze nie ma jeszcze opcji dla Oziego na Androida. Ze względu na dużą ilość userów standardowego OziCE i szybko rosnące zainteresowanie smartfonami na Androidzie liczę, że będą go dalej rozwijać
« Ostatnia zmiana: 26-08-2011, 22:49:22 wysłane przez studio34 » Zgłoś do moderatora   Zapisane
piorun23
Opinii: (7)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Krzywe near Suwałki City

Stalker

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 04-09-2011, 19:25:56 »

Z moich doświadczeń:

Mobile Atlas Creator to podstawa, ALE nie najnowsza wersja!
Ostatnia dobra to 1.9 rev 1.04 - ta jeszcze bierze mapy z Google i Ovi, w tym ortofotomapy

W chwili obecnej jako GPS'a używam programu Maverick Pro - sprawdza się tak dobrze, ze przestałem pracować (GPS wykorzystuję w codziennej robocie) z Garminem, wystarcza mi telefon. Wypróbowałem też TrekBuddy, ale mi nie podszedł - Mav jest lepszy 

Dobre strony Mavericka:
- zapisuje tracki i punkty w osobnym folderze, w formacie Google Earth - więc łapie je każdy program GIS, w tym bezpłatny Quantum GIS, łatwo je zgrywać na kompa i backupować lub wykorzystywać w pracy - albo pokazać komuś w G-Earth
- Mapy też ma w osobnym folderku, jeśli się uprzeć to z pomocą M.A.C można zrobić mapy całego kraju w dużej rozdzielczosci, ale to będzie z 5gb...  Smutny (Polska północno-wschodnia to około 1gb  )

...trzeba przeto cieszyć się światem takim, jakim jest, poszukiwać przyjemności, lecz nie angażować się w nic, nie interweniować, traktować wszystko sceptycznie bądź z przymrużeniem oka. Być widzem, a nie uczestnikiem zdarzeń....
Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: