trwa ładowanie paska...
24-10-2017, 13:30:45 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:
 
   Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 ... 6 7 8 9 10 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Opaski uciskowe - tak/nie  (Przeczytany 45440 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
RNL
Kierownik forum
Opinii: (0)
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
wiadomości: 3720




« Odpowiedz #105 : 14-10-2011, 21:21:37 »

@Oso-w poprzednich postach może nie wprost napisałem co z tymi stazami, więc dla uporządkowania powtórzę- merytorycznie to co pisał Ernil w pierwszych postach, zanim zaczął mnie epitetować, to się zgadza.

W cywilu:
- stazy stosujemy w wyjątkowych, rzadkich, sytuacjach urazowej amputacji kończyny (tramwaj komuś ucina nogi, wybuch urywa przedramię itd.)
- opatrunki uciskowe w każdej innej sytuacji
- nie stosujemy staz na ukąszenia zwierząt jadowitych


W armii i wszędzie tam, gdzie regulamin nakazuje:

- zgodnie z regulaminem, choćby wbrew logice.


Na styku służb i cywila- MYŚLEĆ! po obu stronach.


NIE mówię, że opaski uciskowe nie powinny być stosowane nigdy. Są wskazania. Jednak stosowanie opasek zawsze i wszędzie, bo się ktoś tak wyszkolił i będzie to robił, bez względu na okoliczności jest błędem.

Stosowanie opasek uciskowych ma za zadanie uratować życie. Najczęściej nie uratujemy wtedy kończyny (a szkoda czasem, bo jak ktoś sobie czysto piłą tarczową obetnie dłoń to możnaby ją mu przyszyć z dobrym skutkiem, chyba, że spowodujemy rozległą martwicę kikuta przedramienia, bo opaska musi być założona na pojedynczą kość, czyli na ramię).

Z mojej pracy z badaniami USG Doppler naczyń obwodowych, czym się zajmuję obecnie m.in. powiem Wam, że podczas badania pod kątem zakrzepicy w obrębie kończyny dolnej sprawdza się również układ głębokich naczyń, tam przebiega właśnie tętnica i żyła udowa. Wykonując test uciskowy- z dość sporą siłą naciska się głowicą na naczynie- żyła powinna się zapadać, jeśli nie jest wykrzepiona, a tętnica nadal pozostaje drożna.



2:20 i dalej


<embed type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.youtube.com/v/FHerMNhCR54" width="425px" height="350px" AllowScriptAccess="never" quality="high" wmode="transparent"/><noembed><a href="http://www.youtube.com/v/FHerMNhCR54" target="_blank">http://www.youtube.com/v/FHerMNhCR54</a>



To właśnie pokazuje jak dużą siłę trzeba przyłożyć do zaciśnięcia skutecznie tętnicy udowej stazą (po to jest ten krępulec z aluminium)- w tym kontekście dość humorystycznie brzmi opis ze sklepu internetowego, podany w linku do stazy taktycznej "specjalne wykończenie zapobiega wciąganiu włosów"; Niedokrwienie całego odcinka poniżej stazy jest wtedy pewne (taka jest idea) i kosztowne, z punktu widzenia zdrowia, ale pamiętamy, że ratujemy życie. Tak więc, w sytuacjach kryzysowych, gdy na śmigło trzeba czekać, nie ma szans na sensowną resuscytację płynową, pojawia się wstrząs, to nie ma o czym mówić, opaska jest właściwym rozwiązaniem.
W sytuacjach jednak, gdzie jest duże prawdopodobieństwo szybkiego wdrożenia działania chirurgicznego warto się zastanowić nad koniecznością zakładania opaski, a wskazania cywilne, jak wspomniałem są wąskie.

Kolejnym problemem jest cofanie się zranionych tętnic wgłąb rany- dlatego stazy zakłada się ok 7-8cm powyżej rany, o ile jest ona zlokalizowana na odcinku kończyny z pojedynczą kością. To znów powiększa obszar niedokrwienia w obrębie skądinąd zdrowych tkanek.
« Ostatnia zmiana: 14-10-2011, 22:06:01 wysłane przez RNL » Zapisane
McBren
Opinii: (0)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
Miejsce pobytu: Pomorze
wiadomości: 5726





Ignoruj
« Odpowiedz #106 : 14-10-2011, 22:09:01 »

 Czyli wychodzi na to, że noszenie stazy przez ASG-manów jest czystym pozerstwem. Bo ryzyko utracenia kończyny podczas strzelanek jest mikroskopijne.
Zapisane
javelin
Opinii: (5)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 30
Miejsce pobytu: Olsztyn
wiadomości: 1164




Ignoruj
« Odpowiedz #107 : 14-10-2011, 22:23:33 »

To jest chyba akurat oczywiste. CAT czy inna staza to element spotykany raczej u rekonstruktorów czy osób "uprawiających" stylizację.
Zapisane
Oso
Opinii: (2)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 52




Ignoruj
« Odpowiedz #108 : 15-10-2011, 09:21:48 »

Dzięki RNL, mam zamiar wydrukować sobie Twój post i go cytować jak będą szkolenia medyczne. Trzeba myśleć - teraz już wiem, zanim założysz stazę zastanów się dwa razy i spytaj kiedy będzie pomoc realna wyższego szczebla. Jeszcze jedno pytanie - staza a opatrunek uciskowy? W sytuacji niejasnej(niby śmigło leci ale może za 10-20 minut itd.) czy lepiej oprzeć się na kilku opartunkach( w przypadku przesiąkania) czy jednak staza? Załóżmy obie opcje - 1. ratownik podaje płyny, 2. Nie ma ratownika i nikt nie może się wkłuć. Pytam o realia wojskowe, czy inne "katastroficzne".
Zapisane
kapral
Opinii: (3)
Uciszony
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Miejsce pobytu: Mt. Hermon
wiadomości: 1902





Ignoruj
« Odpowiedz #109 : 15-10-2011, 10:09:58 »

Ale realia wojskowe gdzie? W PL czy takim Afganie? Bo to też ma znaczenie.
Zapisane

I got 99 problems but Under Armour ain't one
McBren
Opinii: (0)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
Miejsce pobytu: Pomorze
wiadomości: 5726





Ignoruj
« Odpowiedz #110 : 15-10-2011, 11:17:09 »

Cytuj
Ale realia wojskowe gdzie? W PL czy takim Afganie? Bo to też ma znaczenie.

 Kapral, a ile z 40 milionów polaków jest/będzie w Afganistanie?
 A jeżeli się tam znajdą, dostaną stazę na wyposażenie to powinni wraz z nią przejść szkolenie co do jej użycia i zagrożeń z tego wynikających.
 Założyłem ten temat bo trafiłem na WMASG na człowieka który wrzucił stazę do swojej apteczki/zestawu survivalowego i raczej do Astanu się nie wybierał. I ciekawy byłem jak wygląda użycie opaski wg.najnowszych zaleceń.
Zapisane
kapral
Opinii: (3)
Uciszony
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Miejsce pobytu: Mt. Hermon
wiadomości: 1902





Ignoruj
« Odpowiedz #111 : 15-10-2011, 11:25:21 »

obosz... nie mam kurwa siły już 
Zapisane

I got 99 problems but Under Armour ain't one
McBren
Opinii: (0)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
Miejsce pobytu: Pomorze
wiadomości: 5726





Ignoruj
« Odpowiedz #112 : 15-10-2011, 11:30:20 »

Cytuj
Ale realia wojskowe gdzie? W PL czy takim Afganie?

 A czy w PL, czy raczej w RP toczy się aktualnie jakaś wojna, żeby była "taktyczna" potrzeba stosowania opasek uciskowych?
 A RNL już dobitnie wytłumaczył żeby się ich amatorzy nie imali.
Zapisane
u99
Opinii: (16)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
wiadomości: 1951


"jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy..."




Ignoruj
« Odpowiedz #113 : 15-10-2011, 11:40:28 »

obosz... nie mam kurwa siły już 
Wytrzymaj jeszcze trochę, już Cię zgłosiłem --> http://www.zwyklybohater.pl/ 
Zapisane

*************************************
pozdrawiam u99
RNL
Kierownik forum
Opinii: (0)
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
wiadomości: 3720




« Odpowiedz #114 : 15-10-2011, 15:28:23 »

Jeszcze jedno pytanie - staza a opatrunek uciskowy? W sytuacji niejasnej(niby śmigło leci ale może za 10-20 minut itd.) czy lepiej oprzeć się na kilku opartunkach( w przypadku przesiąkania) czy jednak staza? Załóżmy obie opcje - 1. ratownik podaje płyny, 2. Nie ma ratownika i nikt nie może się wkłuć. Pytam o realia wojskowe, czy inne "katastroficzne".

To zależy od rany, niestety. Podstawowym problemem u przygodnych ratowników jest brak umiejętności rozpoznania z jakim rodzajem krwotoku mamy do czynienia (a może być tętniczy, żylny, tętniczo-żylny, z naczyń włosowatych- a to głównie determinuje dalsze postępowanie. W krwawieniu żylnym i z naczyń włosowatych- opatrunek uciskowy starczy aż nadto- mogą być kłopoty u osób pobierających leki p/krzepliwe, a takich ludzi jest naprawdę sporo.
Jak krew tryska na metr, albo i dalej, to jest to zapewne krwotok tętniczy- wtedy opatrunek uciskowy może nie starczyć i należy założyć opaskę. Ale... co innego tętnica udowa,a co innego np. piszczelowa tylna- porównaj kalibry tych naczyń.
Z drugiej strony, bardzo często uszkodzone są tętnice (w warunkach bojowych, bo rozumiem, że o to mnie pytasz), gdzie wogóle nie można założyć opaski uciskowej- np. szyjne. Wtedy pozostaje jedynie punktowy ucisk- przciśnięcie tętnicy do guzka tętnicy szyjnej (tuberculum caroticum), który znajduje się na C6 (szóstym kręgu szyjnym) oraz ew. leki hemostatyczne typu Quickclott (aczkolwiek zastosowanie go na szyi może również wiązać się z rozległymi powikłaniami, ale to znów jest wyższa konieczność). Sam Quickclott I gen. jest p/wskazany do stosownia m.in. na szyi i głowie, ale pojawiają się nowe generacje, bez taki p/wskazań.

Innymi słowy- najpierw ocenić obrażenia, potem decydować o opatrunku, wdrożyć płynoterapię jak to jest możliwe, utrzymywać właściwe ciśnienie krwi, a jak nie można zmierzyć, bo nie ma aparatu to chociaż oceniać na bieżąco rytm serca i tętno (ale to niestety wymaga doświadczenia).

Jak leje się krew na 2 metry i jesteś na wojnie, to się nie pitolić i założyć opaskę.
Jak obficie krwawi, ale raczej nie pod ciśnieniem- zacząć od opatrunku.
Jak standard, do którego jesteś zobowiązany, mówi co innego, olać RNL-a.

Co do niemożności podkłucia- są jeszcze pistolety do wstrzeliwania kontaktów szpikowych. Myślę, że w armiach zachodnich na wyposażeniu. W Polsce, póki co spotkałem je tylko w śmigłowacach LPR i niektórych karetkach S. Czasem na oddziałach SOR.
« Ostatnia zmiana: 16-10-2011, 00:19:27 wysłane przez RNL » Zapisane
Oso
Opinii: (2)
Użytkownik
**
Offline Offline

wiadomości: 52




Ignoruj
« Odpowiedz #115 : 15-10-2011, 16:06:25 »

Dzięki o to mi chodziło. Teraz sprawa prosta, geberalnie jak nas uczono: jak się leje i krew jasna -zakładać później myśleć, jak "ślimaczy" i ciemna to luzik opatrunek styka. Część zachodnich opatrunków osobistych ma plastikowy element, który można użyć jako element uciskowy na ranę.
Mam jeszcze jedno pytanie: popuszczać stazę np. co 20 minut, czy to się mija z celem? Oczywiście czas założenia zapisany w miarę dokładnie.
Ale realia wojskowe gdzie? W PL czy takim Afganie? Bo to też ma znaczenie.
Znaczenie ma i owszem u nas nie strzelają do Ciebie. Jednak pamiętaj, że rónież w Polsce są miejsca trudno dostępne dla śmigieł. Znam kilka sytuacji z poligonu, gdzie ze względu na słabą sieć drogową i warunki(bezdroża, śnieg) ewakuacja rannego(niestety kilka razy poważnie), trwała dosyć długo. W kraju liczysz w 99,99% na ewakuację pojazdami.
Zawsze mówię swoim, że Ratownik, który wie co robi to skarb i trzeba o niego dbać. Często się na mnie wkurzają, bo wysyłam ich to bezpiecznej strefy, kiedy chłopaki/dziewczyny chciałyby zobaczyć trochę "żołniereczki"  Chichot
Zapisane
Wedrowiec
Opinii: (15)
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Miejsce pobytu: Kraina Wilka
wiadomości: 1730





Ignoruj
« Odpowiedz #116 : 15-10-2011, 23:10:33 »

RNL,moglbys powiedziec cos wiecej na temat lekow hemostatycznych np-Quickclott?
Czy sa stosowane przez cywilnych ratownikow,lekarzy i w jakich sytuacjach,oraz rozwinac swoja wypowiedz na temat mozliwych powiklan ich stosowania.
Zastanawiam sie czy warto miec w apteczce,czy bedzie to raczej przerost formy nad trescia
Zapisane

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
wiadomości: 7901


Tactical Hipster


WWW
« Odpowiedz #117 : 15-10-2011, 23:13:26 »

http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,58667.0.html
Zapisane

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
RNL
Kierownik forum
Opinii: (0)
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
wiadomości: 3720




« Odpowiedz #118 : 15-10-2011, 23:52:20 »

RNL,moglbys powiedziec cos wiecej na temat lekow hemostatycznych np-Quickclott?
Czy sa stosowane przez cywilnych ratownikow,lekarzy i w jakich sytuacjach,oraz rozwinac swoja wypowiedz na temat mozliwych powiklan ich stosowania.
Zastanawiam sie czy warto miec w apteczce,czy bedzie to raczej przerost formy nad trescia

To co się spotyka w sieci na temat tych środków opatrunkowych może się diametralnie różnić- w zależności od generacji środka. Pierwsza generacja mogła powodować nawet oparzenia, z uwagi na reakcję egzotermiczną, która zachodziła podczas kontaktu z krwią. Stąd p/wskazaniami były okolice głowy, szyi, genitaliów, bo usunięcie leku wiązało się również z resekcję zmienionych przez temperaturę tkanek.

Obecna generacja wg zapewnień producenta jest pozbawiona tej wady, są również dostępne relacje lekarzy, którzy stosowali te opatrunki również na szyję, z dobrym skutkiem.

Co do powikłań- mogą one być rezultatem upchania optrunku do rozerwanego przy okazji przełyku, dróg oddechowych, etc.

W badaniu na świnkach nie stwierdzano zatorowości w obrębie naczyń mózgowych, aczkolwiek zdarzały się zatory naczyń płucnych po zastosowaniu tego rodzaju leczenia (a zatorowość płucna jest potencjalnie śmiertelna).

Jak jesteś, powiedzmy, myśliwym i polujesz w zbiorowych polowaniach, to może warto mieć, w innym wypadku, raczej wyrzucone pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 15-10-2011, 23:54:23 wysłane przez RNL » Zapisane
Prozac
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

wiadomości: 230


Mały złośliwy gremlin


WWW

Ignoruj
« Odpowiedz #119 : 15-10-2011, 23:59:57 »

W cywilu się ich nie stosuje.
1. powikłania
2. cena

Co do doszpikowych. Tak jak wspomniał RNL stosuje się gdzieniegdźie pistolety które "wstrzeliwują" igłę. Około trzech lat temu próbowano zmienićje na odpowiednie "wiertarki" (mniej traumatogenne) ale póki co niewiele z tego wychodzi.
Zapisane

Nikt z nas świata nie zmieni, ale każdy może go uczynić trochę bezpieczniejszym - www.kryzysowo.pl
Strony: Pierwsza « 1 ... 6 7 8 9 10 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

 
Skocz do: