trwa ładowanie paska...
17-01-2019, 09:56:34 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 45 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jakie książki polecacie ?  (Przeczytany 205135 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
mo1989
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 12-01-2011, 07:48:31 »

Witam tak jak w temacie mile widziane pozycje z elementami survivalu ale wyznacznikiem to nie jest. Nie wiem czy ten temat nie był już gdzieś poruszany jak tak to przepraszam. Pozdrawiam.

Ja polecam :
Władca Much - William Golding
Zew Ciszy i Dotknięcie Pustki - Joe Simpson
Moje Życie Na Krawędzi - Reinhold Messner
Biały Pająk - Heinrich Harrer
Pojedynek z Syberią - Romuald Koperski
Syberia Wyprawa na Biegun Zimna - Jacek Pałkiewicz
« Ostatnia zmiana: 25-01-2011, 09:20:52 wysłane przez mo1989 » Zapisane
arnipunk
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Łódź

Główny maderfaker od zagłady

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 12-01-2011, 18:07:34 »

Ja proponuję z takich bardziej survivalowych Przygody Hucka- Mark Twain
Tajemnicza wyspa- Julius Verne.

(\_/)This is bunny
(O.o)copy the bunny into your sig
( ><)help him achieve world domination
piorun23
Opinii: (7)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Krzywe near Suwałki City

Stalker

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 12-01-2011, 18:50:12 »

W cyklu survivalowym:
W samym sercu morza: Tragedia statku wielorybniczego "Essex" (P. Nathaniel)
Bezlitosne morze A.Van Kampen

...trzeba przeto cieszyć się światem takim, jakim jest, poszukiwać przyjemności, lecz nie angażować się w nic, nie interweniować, traktować wszystko sceptycznie bądź z przymrużeniem oka. Być widzem, a nie uczestnikiem zdarzeń....
pitersgs
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 12-01-2011, 23:03:13 »

Moje Życie Na Krawędzi - Reinhold Messner 
Ciekawa ? Warta kupna ?

cycylio
Opinii: (1)
Ekspert

Miejsce pobytu: Mikołów

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 12-01-2011, 23:31:51 »

Metro 2033 i Metro 2034, Zombie survival 

Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał.

– Samotność szybko się nudzi!
– Zdziwił byś się, jak wiele ją lubi.
regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 13-01-2011, 09:03:59 »

Metro 2033 i Metro 2034, Zombie survival  

Czytałem tylko to pierwsze. Nie podobało mi się. Gra komputerowa przelana na papier (książce towarzyszy gra - jedno i drugie się wzajemnie promowało). Tylko, że w grze to przynajmniej można sobie postrzelać, tutaj już nie. Nudny główny bohater doś bezwolnie przemieszcza się miedzy poszczególnymi "levelami". Jak się wpakuje w jakieś kłopoty to zaraz go ktoś wyratuje, fabula w stylu "zabili go i uciekł", i przechodzi na kolejny poziom. Mnóstwo denerwujących przerywników w stylu "podnieś przedmiot", "kup przedmiot". "schowaj przedmiot do plecaka", przeszukaj plecak" - jak w grze. Pomysł na ludzkość chroniącą się w podziemiach po katastrofie nuklearnej (w tym przypadku w moskiewskim metrze) interesujący, ale już zabawa w zwalczające się ideologiczne (od komunistów po faszystów) mini-miasta-państwa bardzo naciągany.
Rosyjskiego klimatu też w książce niewiele, równie dobrze mogło by się dziać w metrze nowojorskim. A jak już było coś "ruskiego" to zostało to skutecznie przez tłumacza zangielszczone. Od kiedy to na wschodzie ludzie mówią do siebie na "pan"?

IMHO szkoda czasu i lepiej sięgnąć po klasykę rosyjskiej/radzieckiej fantastyki Strugackich lub Bułyczowa.
Tyle ode mnie.

A teraz innej beczki.
Łukasz Łuczaj popełnił nową książkę. Przymierzam się do kupna.
http://luczaj.com/photos/dzik0.jpg
Jakie książki polecacie ?

Więcej na jej temat: http://luczaj.com/wdzikastrone.htm

A jak ktoś nie zna człowieka to niech zajrzy na jego stronę: http://luczaj.com
« Ostatnia zmiana: 13-01-2011, 09:14:40 wysłane przez regent » Zapisane

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
Ramirez725
Opinii: (2)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: kraina baranów i owcojeb...

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 13-01-2011, 10:53:37 »

Thor Heyerdahl "Wyprawa Kon-tiki"  Książka o wyprawie tratwą z Peru do wysp Oceanii.  Gdzieś na jakimś kanale TV zapowiadali film o próbie powtórzenia wyczynu.
Pozdrawiam

kilroy
Opinii: (8)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Bolesławiec/Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 13-01-2011, 14:28:08 »

Regent, jak ludzie mówią do siebie w Rosji?

A żeby nie było oftopa:
Wilki i orły - Rafał Dębski - fajna, klimatyczna książka o Czeczenii
Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie - Eugene Sledge - opowieść marine walczącego na wyspach Pacyfiku

SZCZUPAK TO JEST KRÓL WODY JAK LEW JEST KRÓL DŻUNGLI
Taktyczne fanty na sprzedaż: https://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,82672.0.html
regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 13-01-2011, 14:55:52 »

Regent, jak ludzie mówią do siebie w Rosji?

Pan - gospodin to co najwyżej do Putina.
Z reguły na "ty" a jak z szacunkiem to na "wy".

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
werty
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 13-01-2011, 17:08:26 »

Z niekoniecznie "survivalowych" polecam "Mechaniczną pomarańczę"... Rewelacja
mo1989
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 15-01-2011, 14:40:23 »

Reinhold Messner - Pierwszy wszedł bez użycia tlenu z butli na wierzchołek Mount Everestu i zdobył wszystkie (14) ośmiotysięczniki. Po wspinaczkach skalnych i alpinizmie wysokościowym przemierzył pieszo największe piaskowe i lodowe pustynie kuli ziemskiej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Reinhold_Messner

pitersgs  -  mi książka bardzo się podobała jak lubisz literaturę alpinistyczną nie będziesz zawiedziony. Pozdrawiam.
robertgl17.
Opinii: (13)
Ekspert

Miejsce pobytu: Wrocław

Teoretyczny emeryt

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 15-01-2011, 22:11:30 »

Witam.
Osobiscie polecam ksiazke M. Ciszewskiego-"Mroz".
Kryminal dziejacy sie na terenie Warszawy przy sniegowej nawalnicy temperaturze -60°. Tak minus 60° Celsjusza

Może jesteś tym, któremu właśnie teraz pokazuję wyprostowany  środkowy palec mojej prawej dłoni ( jak nie jesteś cichym podpierdalaczem możesz się nie przejmować tym co napisałem )
mo1989
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 16-01-2011, 16:00:30 »

Marek Kamiński - Moje Bieguny
Jacek Pałkiewicz - Sztuka Podróżowania
Marcin Gienieczko - Pokonać Siebie
Stephen King - Wielki Marsz

Des Pawson - Przewodnik Węzły Bez Tajemnic (przydatna wiedza)

regent - jak staniesz się posiadaczem W Dziką Stronę - Łukasza Łuczaja napisz czy warto. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 25-01-2011, 09:21:10 wysłane przez mo1989 » Zapisane
dhadams
Opinii: (16)
Ekspert

Miejsce pobytu: Śląsk

Żółw

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 17-01-2011, 04:29:32 »

http://lc-upload.s3-external-3.amazonaws.com/books/67000/67126/352x500.jpg

Peter Stark 'Granice Wytrzymałości'
Wczoraj dorwałem. Ciężko dostać niestety, ale gorąco polecam.
Książka składa się z XI rozdziałów - każdy to omówienie jakiegoś zagrożenia życia - hipotermia, utonięcie, odwodnienie, choroba wysokościowa, udar cieplny, malaria, lawina i kilka innych.
Każdy zagrożenie to krótka nowela, fabularyzowany przebieg zdarzenia z omówionymi reakcjami ludzkiego ciała i psychiki w stanie zagrożenia życia. Ładnie zebrana wiedza z fizjologii, troszkę wtrąceń z ciekawymi statystykami czy nietypowymi przypadkami ze świata medycyny. W całość wpleciona szczypta wiedzy na temat postępowania w takich sytuacjach, najczęstsze błędy i ich straszne konsekwencje. To co mi się też podoba, to to, że część jest pisana z perspektywy 'ofiary', pokazuje jak postrzega się otoczenie na różnym etapie... umierania.
Bardzo przyjemnie się czyta, czuć że autor podszedł do tego z pasją. Dla każdego rozdziału znajdziemy też bibliografię z kilkoma, kilkunastoma pozycjami. Nie jest to podręcznik akademicki, a książka popularnonaukowa - dzięki temu naprawdę wciąga.

http://empikmedia.pl/c/moja-pierwsza-ksiazka-o-sztuce-przetrwania-bprod860169.jpg

'Moja Pierwsza Książka O Sztuce Przetrwania' Kallman Stefan, Jager Jan

Heh, trochę nietypowo, bo to książka dla dzieci, i to tych młodszych. Ale jest tu kilku tatusiów, a może przyda się osobom, które pracują z dzieciakami w wieku 'szkoła podstawowa'. Duży format, twarda oprawa, niecałe 50 stron ładnie ilustrowanego materiału.
Stosunek ilustracji do opisów to ok 1:1 - zachęca do wchłaniania wiedzy a nie zanudza na śmierć. Świetne, wymowne rysunki z których naprawdę wiele można wyciągnąć. Będzie dłuższy opis, bo to jedna z niewielu pozycji dla tej grupy wiekowej warta uwagi moim zdaniem.
Znalazłem ją za kilka zł w antykwariacie, ale widzę, że jest dostępna na necie razem z pozycją 'Moja Pierwsza Książka O Węzłach'.
Kupiłem - by móc pożyczać chłopcom z drużyny - trzeba szczepić dobre nawyki od dzieciństwa.
Książka tłumaczona ze szwedzkiego - typowe skandynawskie podejście do survivalu. Rozważne, spokojne, w klimatach bushcraftu, wasze dziecko nie będzie chciało po przeczytaniu zjeść surowego kota

Rozdziały:
-Jak wykorzystać znajomość sztuki przetrwania? Musisz wiedzieć jak sobie radzić w trudnych warunkach.
-Wyposażenie. Ubierz się odpowiednio i weź ze sobą rzeczy, które przydadzą się poza domem.
-Kiedy niebezpieczeństwo jest blisko. Zachowaj spokój i szukaj pomocy.
-Zbuduj szałas.
-Ogień to ciepło i jedzenie.
-Woda jest niezbędna.
-Żeby myśleć, trzeba jeść.
-Opatrywanie ran.
-Przydatne wskazówki. Zrób chochelkę z kory brzozowej, kompas i inne przydatne rzeczy.
-Dokuczliwe zimno. Ubierz się odpowiednio i zbuduj schronienie w śniegu.

Wiele naprawdę przydatnych informacji o tym jak przygotować się do wycieczki w teren, wskazówki na temat biwakowania (ognisko, szałas, jedzenie, odnajdywanie i gotowanie wody, wędkowanie. Kilka stron z pospolitymi jadalnymi roślinami, troszkę o pierwszej pomocy, dużo o doborze odpowiednich ubrań, zachowaniu się w czasie zagubienia, różnych zagrożeń, wzywanie pomocy.

Naprawdę kupa przydatnych informacji przedstawionych w taki sposób, że dzieciaki ciężko odciągnąć od książki.
Mam kuzyna w podstawówce. Kiedyś pożyczyłem mu książkę - od tego czasu jego matka nie ma żadnych problemów ze zmuszaniem go do chodzenia w czapce, ubierania się ciepło, pakowania jedzenia do szkoły i na wyjazdy, dbania o siebie. Tydzień po pożyczeniu, przyszedł do mnie i zapytał, czy wiosną pójdziemy zbudować szałas i zrobić ognisko. Znalazł gdzieś w domu jakiś scyzoryk i zabiera go ze sobą na wycieczki - oczywiście w konspiracji, żeby nauczycielki się nie dowiedziały - ale jest na tyle rozsądny, że nie w głowie mu szpanowanie przed kumplami i trzyma go głęboko w plecaku - zgodnie ze wskazówkami
Gdy ciocia zobaczyła, że pożycza książkę ze słowami "sztuka przetrwania" w tytule krzywo się spojrzała, pewnie bała się, że to jakaś książka o tym jak zrobić sidła w piaskownicy, booby trap z psiej kupy, biegać z maczetą w zębach i tarzać się w błocie. Ale doceniła lekturę, gdy zobaczyła że młody po prostu się napalił na spędzanie czasu w pobliskim lasku zamiast siedzieć przed kompem.
To chyba wystarczy by ją zareklamować.

'Nawet Najdłuższa Podróż Zaczyna Się Od Pierwszego Kroku'
yoger
Opinii: (1)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Drammen

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 17-01-2011, 18:26:01 »

Zdecydowanie polecam "Zew Natury. Moja Ucieczka na Alaskę" Autor:Grieve Guy
Na dwa dni oderwała mnie od rzeczywistości.

survivalist.pl - portal dla ludzi kochających naturę, survival i ambitniejszą turystykę
Strony: 1 2 3 ... 45 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: