trwa ładowanie paska...
24-09-2018, 23:54:36 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ultralekki "śpiwór"  (Przeczytany 21454 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
McBren
Opinii: (0)
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« : 28-08-2010, 23:39:33 »

Za jakiś czas czeka mnie impreza terenowa (do zrobienie 40km w terenie, pogoda może być paskudna, bo to koniec jesieni), a później nocleg w budynku (ogrzewanym). Oczywiście cały ekwipunek będę musiał mieć na plecach, a zależy mi na szybkim pokonaniu trasy.

Wymyśliłem sobie 2 koncepcje lekkiego "śpiwora":
 1. Wkładka do śpiwora (jedwabna za 100zł (tylko nieco krótka jak na mnie) lub pollycotton za 60zł) na to folia NRC i poncho (tkanina nylon, nie podgumowane).
 2. Podpinka do poncho + poncho.

Spanie w kurtce odpada, bo ta może być mokra po marszu. A do tego sypiałem już w ciuchach i straszna kicha z tego wychodzi.
 Ogólnie ma być lekko i tanio, większość rzeczy mam więc jest tylko kwestia wkładka do śpiwora czy podpinka do poncho a może coś innego?
LYSY8
Opinii: (32)
Ekspert

Miejsce pobytu: kiedyś okolice stolyycy/ teraz 500m od Ojca Dyrektora eR. i Radia eM.

LORD OF WAR ;)

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 29-08-2010, 01:43:34 »

Kiedyś w militarnym widziałem takie wkładki jak by do śpiwora, cos jak by polar 100.
Kosztowało 50zł ,jak gościu zobaczył ze tak macam i się waham to za 30zł chciał puścić.
A mi gól skakał bo mi zostało tylko 10zł na bilet Zawstydzony

To było albo  hamerykańskie albo brytolskie ,po zwinięciu tyle miejsca zajmowało co ponczo BW i było bardzo lekkie.
A wyglądało na ciepłe(tzn.na ciepłe jak na polar 100?)
To było z 190cm długie i z 50cm-60cm szerokie i z jednej strony do połowy było na suwak albo rzepy ?

Jak by ktoś wiedział co to było, to proszę o info  

jezdem taktycznym blogierem http://tac-kos.blogspot.com/
SUEZY LETNIE I ZIMOW-OLIWKOWE,GORETEXY, WINDSTOPPERY, I INNE,
wszystko w kramiku
http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,76420.0.html
JE*AĆ CENZURĘ!!!
wojtek
Opinii: (10)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 29-08-2010, 07:10:39 »

McBren. Lekko, tanio i dobrze hmmm. Wiadomo se kazdy by tak chcial ale takie kryteria zazwyczaj sie wzajemnie znosza. Mysle ze trzeba zainwestowac w puch. Puch w 100% spelnia Twoje kryteria oprocz cenowego. Idealnie nadaje sie do spania pod dachem, gdy niej est narazony na zmoczenie. Spiworek puchowy o masie puchu okolo 200 g i calkowitej okolo 450 bylby idealny. jest maly jak "paczka fajek", lekki i zapewnia komfort w kilku stopniach nawet. no ale ta cena, te 350 zl trzeba liczyc.

mysle ze inne patenty to takie troche drutowanie. opcje tanio i dobrze zazwyczaj koncza sie na tym ze jest tanio i zle

w ostatecznosci uderzalbym chyba w jakis kocyk poliestrowy ala polartec np kupiony w jysku. lepsze to chyba niz no name spiwor z tesco.

pozdr.
SWAT
Ekspert

Miejsce pobytu: Pabianice

Mountain Warfare

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 29-08-2010, 10:49:06 »

Ja bym się skłaniał bardziej do primaloftu niż do puchu jeśli wybór padłby już na śpiwór. Ale to i tak jest spory wydatek więc szukać jakiś wkładek polarowych itp. do śpiworów i już.
Bivi z gore + wkładka polarowa chyba by nieźle się nadawała.

"Jeśli w jakimś człowieku zespolą się zdolności przywódcze z
nieprzeciętną inteligencją i charakterem, formuje się wtedy jednostka,
przed którą może nie być osiągnięć niemożliwych"
dwie_sety
Opinii: (1)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 29-08-2010, 12:32:46 »

polarowy koc i poniższa technika owijania powinny wystarczyć

http://nwwoodsman.com/Videos/WoolBlanket.html
Misiek_86
Opinii: (2)
Ekspert

Miejsce pobytu: Zamość

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 29-08-2010, 12:47:35 »

tutaj masz lekki dość śpiwór i cena też ok:
Fjord Nansen FREDVANG
http://www.fjordnansen.pl/site/?mod=offers&kat=27&prod=559
Azazel
Opinii: (6)
Ekspert

Miejsce pobytu: 50° 46′ 45″ N 16° 12′ 37″ E

Amicus certus in re incerta cernitur.

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 29-08-2010, 13:52:53 »

Jak by ktoś wiedział co to było, to proszę o info  

Pewnie polarowa wkładka do śpiwora. 

Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu.
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Józef Piłsudski
Misiakus
Opinii: (9)
Ekspert

Miejsce pobytu: Warszawa - prawy, górny róg

Nosiciel i użytkownik kieszeni :)

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 29-08-2010, 13:58:02 »

Daruj sobie polary do spania w terenie. Jestem koco-maniakiem ... mam kocy ze 12-15 (już się pogubiłem bo kobieta mi chowa czasem ).
I tak dla przykładu pod oryginalnym Polartec 100 od Malden Millsa zmarzniesz okrutnie nawet po dachem przy ogrzewaniu (to już subiektywne sprawy ale powyżej 20 st. nawet). Sprawę nieco ratuje druga warstwa typu to poncho od góry ale i tak jest to kicha pod względem trzymania ciepła. Tej samej grubości albo cieńszy koc wełniany dużo lepiej trzyma ciepło.
Mam też BiPolartec 200 i 300 i Wind PRO (syćko oryginalne) i też w teren bym tego nie zabrał. W domu używam zimą jak mam 19-23 stopnie po 2-3 aby było komfortowo. A od paru lat na ciało wełnę z merynosa i na to dopiero jakiś koc.
Ale to już swoje waży i objętościowo jest znacznie większe od śpiwora z jakiegoś sztucznego lub naturalnego puchu.
Polary są dobre na odzież, kiedy ma za zadanie zatrzymywać produkowane na bieżąco ciepło + dobrze oddychać - a więc sprawdzają się jak Twoje cielsko jest w ruchu a nie jak sobie hibernujesz w nocy .
McBren
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 29-08-2010, 21:22:39 »

Znalazłem coś takiego:
http://supertac.blogspot.com/2010/08/poncho-liner-upgrade.html
 i to kieruje mnie ku podpince od poncho. Do tego, ten rodzaj ocieplenia jest efektywniejszy od polaru.

A co do puchu, to w budynkach to chyba lekkie przegięcie. Choć do użytku terenowego kiedyś sobie sprawię.
Doczu
Opinii: (8)
Ekspert

Miejsce pobytu: Pinecity

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 30-08-2010, 12:01:32 »

ale czemu za silk-wkładkę do śpiwora chcesz płacić 100 zł ?
Toż w  Decathlonie są teraz zdaje sie po 79 zł i na www.bushcrafter.pl także.

Surfowania tylko jeden cel - www.doczu.pl
LYSY8
Opinii: (32)
Ekspert

Miejsce pobytu: kiedyś okolice stolyycy/ teraz 500m od Ojca Dyrektora eR. i Radia eM.

LORD OF WAR ;)

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 30-08-2010, 13:48:53 »

Pewnie polarowa wkładka do śpiwora. 
dzięki serdeczne,teraz juz wszystko wiem 
A na serio ,to nadal podtrzymuję pytanie 

jezdem taktycznym blogierem http://tac-kos.blogspot.com/
SUEZY LETNIE I ZIMOW-OLIWKOWE,GORETEXY, WINDSTOPPERY, I INNE,
wszystko w kramiku
http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,76420.0.html
JE*AĆ CENZURĘ!!!
czoperadlo
Ekspert

Miejsce pobytu: Poznan

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 30-08-2010, 15:26:10 »

A moze kupic dwa polarowe kocyki z tesco i uszyć z nich kondoma?
Ja uzywam takiego czegos jako wkladki do spiwora;-}

miej wyjebane a będzie ci dane !
javelin
Opinii: (5)
Ekspert

Miejsce pobytu: Olsztyn

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 30-08-2010, 21:20:45 »

[...]
Mam też BiPolartec 200 i 300 i Wind PRO (syćko oryginalne) i też w teren bym tego nie zabrał. W domu używam zimą jak mam 19-23 stopnie po 2-3 aby było komfortowo. [...]

W takim razie... współczuję Przy 21-22 stopniach w domu mało kiedy się przykrywam, a jeśli już, to kołderką dającą tyle ciepła, co 2 prześcieradła

McBren - jedyny nocleg to ten w ogrzewanym budynku? Czy w terenie też jakiś będzie? Jeśli tylko w budynku, to wg mnie sama podpinka do poncho w zupełności Ci wystarczy. Jeśli samego poncho nie zamierzasz nosić w trakcie marszu, to je sobie odpuść (bo na cholerę Ci ono w budynku?) i zamiast niego weź jakąś milusią bieliznę do spania. Nie wiem jak dobrze ma być ogrzewany ten budynek, ale jeśli nie jest tam zimniej niż 15 stopni, to z rzeczy, które mam wybrałbym do spania opcję:

kalesony z polaru 100
koszulka termo + bluza z polaru 100
mój najcieńszy śpiwór (lub podpinka do poncho w Twoim wypadku, bo ja nie posiadam póki co)

I tyle. Ciepło, lekko, wygodnie, przyjemnie w dotyku... No i rzeczy bardziej uniwersalne, bo kalesony i bluzę z polaru można nosić nie tylko do spania.
Misiakus
Opinii: (9)
Ekspert

Miejsce pobytu: Warszawa - prawy, górny róg

Nosiciel i użytkownik kieszeni :)

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 30-08-2010, 21:51:39 »

Proszę nie domniemywać ... że niby 2-3 gramatury 200-300
Jak ja biorę drugi koc to kobitę muszę przykrywać trzecim ... a jest już pod normalną kołdrą pół metra ode mnie
Czasem 2-3 koce, które sobie zestawię mają razem grubość jednego wełnianego z marketu ... zależy od nastroju i "pogody w mieszkaniu"
Do tego u nas okrutna wilgoć w okolicy i czasem przy ogrzewaniu ubrania nawet kiepsko schną pomijając indywidualną tolerancję, zahartowanie organizmu itp. Jesienią, zanim zaczną grzać to pranie ponad tydzień i bywa mokre czasem :/
Ogólnie porównując do wełny albo syntetyków a'la watolina czy sztuczne puchy, linery do poncha itp. - Polartec po prostu kiepsko się nadaje w teren do spania. Kiepska relacja termika do potrzebnej wagi zestawu aby uzyskać podobną izolację jak pod innymi "kocykami".
czoperadlo
Ekspert

Miejsce pobytu: Poznan

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 30-08-2010, 22:09:15 »

A nie wiecie moze gdzie mozna dostac poncho razem z podpinką? niekoniecznie orginalne Chichot

miej wyjebane a będzie ci dane !
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: