Ostatnio szukałem sobie butów w miarę uniwersalnych, a przy tym trwalszych od moich poprzednich - Magnum classic. Ostatecznie stoi u mnie para Trzewików Protektora wzór 743. Postanowiłem napisać o nich parę słów i zamieścić parę zdjęć, ponieważ gdy szukałem najlepszych dla mnie butów, przeczytałem mnóstwo artykułów na różnych stronach - także na tym forum, jednak porządnej recenzji Grom-1 nie znalazłem. Pierwsze wrażenia świetne, ale po kolei. Wrzucam foty z butami na mnie, bo jak czytałem posty, to czasem ludzie chcą się dowiedzieć jak buty wyglądają ze spodniami i na kimś. Przy okazji, czy ktoś mógłby zidentyfikować co to za spodnie? Kupiłem je w lumpie, są impregnowane, i kiepsko oddychają. Na dole nogawek sznurki do ściągnięcia. Myślę ze to jakieś przeciwdeszczowe, ale czy jakieś wojskowe, czy po prostu czyjaś radosna twórczość? Buty na zdjęciach po strzelance w lesie tylko przetarte mokrą gąbką i wyschnięte, nie pastowane po grze. Widać ze kolce jeżyn nie zrobiły specjalnych szkód


Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
RecenzjaButy przyszły w białym pudełku z naklejką, z której wynika, ze są świeżutkie, bo wyprodukowane w czerwcu tego roku.
Jak przystało na buty taktyczne, są wygodne jak adidaski, jednak są pewne różnice w porównaniu do Magnumów:
-przede wszystkim podeszwa jest Twardsza, grubsza i ma wyższy profil, a stopa jest nieco wyżej od podłoża. Nie jest to vibram, tylko jakaś guma "zerr-mat", która świetnie trzyma się podłoża. Np. na schodach można stanąć na samej krawędzi stopnia na podeszwach ustawionych pod kątem ostrzejszym niż 45 stopni i nie ześlizguje się. Jak dla mnie to wielki plus. Część piętowa stopy jest bardzo wysoka i twarda, więc nie czuć podłoża, jednak w części przedniej da sie rozróżnić małe kępy trawy itp. obuwia jeszcze nie testowałem na kamieniach(góry), ale myślę ze podeszwa jest twarda na tyle żeby kamienie nie urażały stopy. Ale to muszę jeszcze sprawdzić. Na samym końcu podeszwy producent przewidział takie fajne ścięcie, które w magnumach wytarło mi sie samoistnie po 2 latach biegania. Wcięcie drabinowe daje rade.

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
-łączenie buta z podeszwą doszczelnione jest czymś w rodzaju kołnierza, czy otoka, z gumy. Wydaje mi się, że ten element dodatkowo wzmacnia konstrukcję buta. Jest też bardzo solidny, mianowicie zaatakował mnie ostatnio u znajomych pies. Spasiony kokiel spaniel. Te pieski mają ogólnie problem z agresją. Siedziałem na kanapie z nogami wyciągniętymi przed siebie, więc pies poszedł na buty. Zęby zeslizgnęły się po skórze buta i trafiły właśnie na ten otok. Złożyłem się instynktownie do leżącej obrony nogami, co spowodowało, że poderwałem psa wczepionego w ten otok nieco do góry, a potem poszło kopniecie dystansujące, które odrzuciło psa dwa metry dalej. Co ciekawe, otok nawet się nie odkleił. Jest ślad tam gdzie wbiły się zęby. Ani milimetr dalej od tego miejsca się nie odkleiło. Minus tego rozwiązania jest taki, ze ten element przeszkadza w prowadzeniu samochodu. Przy dużym rozmiarze buta (46) zawadzało mi trochę pod pedałem hamulca, gdy miałem wciśnięte sprzęgło, ale wystarczy nieco inaczej umieścić stopy. Kwestia przyzwyczajenia.
-system szybkiego mocowania - wielki plus. W dodatku nie są to zwykłe przelotki, ale zawierają w sobie małą metalową kulkę, która chyba ma wspomagać przesuwanie się i jednocześnie zapobiegać przecieraniu się sznurowadła.

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
-W miejscu gdzie w magnumach zwykle wyrywa się nylon(okolice ścięgna Achillesa) jest skórzana wstawka.
-kapcie są nieco cięższe od Magnumów, ale też wytrzymalsze i bardzo starannie odszyte.
UżytkowanieZaprawiłem buty w sposób następujący:
-Crazy oil do wsiąknięcia (kołnierze na szczycie cholewek są zrobione ze skóry i były trochę za twarde, dlatego zmiękczyłem je Crazy Oil'em, żeby sie lepiej ułożyły, a potem przemyłem wewnętrzną stronę detergentem, żeby nie tłuściły spodni)
-Impregnat Woly Leather Care
-Pasta "Buwi" z woskiem pszczelim ( bo Kiwi nie było akurat w sklepie

)
#oddychalnosc butów jest świetna. Cały dzień chodzenia po mieście przy temperaturze 35 stopni w skarpetach treningowych z 20% coolmaxu: skarpety uparowane, powiedzmy takie lekko wilgotne, ale w żadnym kawałku nie mokre. Przy takiej temperaturze jest w butach gorąco, no ale inaczej chyba być nie może. Możliwe ze trochę się zmieni, gdy dość miękka i otulająca stopę wyściółka się nieco ubije.
Wczoraj byłem w nich w lesie na strezelance ASG, tym razem skarpetki zwykłe, z "cholera wi czego" ( z rynku pewnie

) i także wilgotne, ale nie mokre. Czyli oddychalnosc bdb. (lepsza niż w moich lekkich butach sportowych z materiału.
#wodoodporność
Zaprawiona skóra jest w pełni wodoodporna, buty nie posiadają wad konstrukcyjnych, mogłem sobie postać w płytkiej wodzie. Bieg brzegiem jeziora - ok. impregnowany nylon po bokach daje rade. Niestety, tutaj muszę napisać o największej wadzie tych butów. Jest to sposób wszycia języka w dolnej części. Woda się tam wlewa i jest wsmarowywana w nylon przez skórę, która go dotyka. O staniu w wodzie powyżej tego miejsca można zapomnieć. Myślę nad dorobieniem jakiegoś gadżetu, który dałoby się wsunąć w tym miejscu pod sznurowadła, by woda po nim ściekała.

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
# w „Gromach” dobrze się biega i łazi po lesie
#wkładki są lepsze niż te w magnum classic, ale to raczej nietrudne;) myślę czy by nie dokupić wkładek Magnum 3d2.

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
Ogólnie jestem BARDZO POZYTYWNIE zaskoczony tymi butami. Potestuję jeszcze, to może dopiszę parę słów, bo pierwsze wrażenia już opisałem.
Mam nadzieję że ta recenzja się komuś przyda. Jeżeli były by jeszcze jakieś pytania, to najlepiej na maila (jeżeli bym tutaj nie odpowiadał, bo żadko zaglądam. Chętnie odpowiem
habib-88@o2.plPozdrawiam forumowiczów


Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]
A tutaj wypastowane po miesiacu u mnie.

Protektor GROM-1 wz.743 [Recenzja]