trwa ładowanie paska...
05-12-2019, 15:36:08 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 ... 38 39 40 +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zaprawianie butów - Impregnacja - Pastowanie - Nubuk - Skóry licowe - Membrana  (Przeczytany 434900 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
mnemonic222
Opinii: (0)
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #585 : 23-12-2018, 00:12:15 »

Zaimpregnować...może lowa active cream i  water stop ?
MefMMs
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #586 : 25-10-2019, 00:19:30 »

Cześć

Kupiłem ostatnio Aku Tribute 2 GTX. Jako, że pewnie długo stały w pudełku a i pogoda zbliża się nieciekawa postanowiłem je zaprawić, choć po części w zgodzie z poradnikami.
Na start wleciał Crazy Oil - cienka warstwa, ile się dało rozsmarowałem szczotką. Po wyschnięciu użyłem balsamu woskowo-tłuszczowego Palc, również 1 warstwa.
Teraz pytanie - zostawić tak jak jest czy zwieńczyć dzieło pastą woskowo-żywiczną?
Czy taka zaprawa mocno popsuje działanie membrany?
Volo
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo!

Ignoruj
« Odpowiedz #587 : 25-10-2019, 06:51:04 »

Ja bym nie pastował. Te 2 warstwy to bardzo dobre zabezpieczenie a pasta żywiczna może posiadać jakiś "dziwne" rozpuszczalniki które degradują skórę.

mar_kow
Opinii: (2)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Mazury/Bałkany

Ignoruj
« Odpowiedz #588 : 25-10-2019, 18:01:48 »

Cześć

Kupiłem ostatnio Aku Tribute 2 GTX. Jako, że pewnie długo stały w pudełku a i pogoda zbliża się nieciekawa postanowiłem je zaprawić,
[...]

Przerost formy nad treścią - po co zaprawiać buty z warstwą goretexu?? To lepiej od razu kupić sobie gumowce - te naprawdę nie przemokną. A pozbawiając goretex możliwości odprowadzania pary wodnej spowodujemy że chodzenie w tych butach będzie pozbawione komfortu...
Tresor
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #589 : 26-10-2019, 09:38:42 »

Cześć

Kupiłem ostatnio Aku Tribute 2 GTX. Jako, że pewnie długo stały w pudełku a i pogoda zbliża się nieciekawa postanowiłem je zaprawić, choć po części w zgodzie z poradnikami.
Na start wleciał Crazy Oil - cienka warstwa, ile się dało rozsmarowałem szczotką. Po wyschnięciu użyłem balsamu woskowo-tłuszczowego Palc, również 1 warstwa.
Teraz pytanie - zostawić tak jak jest czy zwieńczyć dzieło pastą woskowo-żywiczną?

Na 99,9 % zapchales pory w gtx.
Trzeba bylo położyć tylko np Meindl sport wax. I Koniec na tym. Robię tak dosłownie 2 razy do roku. A Ty kolego nawaliles dwie warstwy. Różnych środków. Palc nie nadaje się do gtx
Wedrowiec
Opinii: (15)
Ekspert

Miejsce pobytu: Kraina Wilka

Ignoruj
« Odpowiedz #590 : 26-10-2019, 18:36:34 »

Przerost formy nad treścią - po co zaprawiać buty z warstwą goretexu?? To lepiej od razu kupić sobie gumowce - te naprawdę nie przemokną. A pozbawiając goretex możliwości odprowadzania pary wodnej spowodujemy że chodzenie w tych butach będzie pozbawione komfortu...

Kiedy skóra w butach nasiąka wodą (np. od deszczu) para wodna się kiepsko wydostaje, to samo dotyczy kurtek membranowych. Z tego powodu odnawia się w nich DWR, a buty z membraną "zaprawia". Oczywiście jeżeli przesadzimy np. z olejem, będziemy mieli problem 

I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła...
MefMMs
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #591 : 26-10-2019, 23:00:52 »

Dobra, czyli jednak spieprzyłem z tego co widzę.
Jak to ratować? Terpentyna + mydło do skór a po wyschnięciu olej, np. Tarrago?
Tresor
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #592 : 27-10-2019, 09:01:53 »

Mydlo szare robi robote. Nawet płyn do mycia naczyn Ludwig. Nie lej oleju na skórę z goretexem. Bardzo dobry jest Meindl sport wax.
mar_kow
Opinii: (2)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Mazury/Bałkany

Ignoruj
« Odpowiedz #593 : 27-10-2019, 10:14:36 »

Bardzo dobre są środki na bazie teflonu. Nie są tłuste a w pełni zabezpieczają buty. Tak jak Kolega radzi można używać specjalnego wosku też w niedużych ilościach. Ja miałem wcześniej podobny środek Nikwax - też się sprawdzał. W każdym razie żeby utrzymać właściwości goretexu trzeba kupować dedykowane środki których jest cała gama. Fakt, że są drogie ale skoro kogoś stać na dobre buty to i na impregnat powinien znaleźć kasę...

Swoją drogą buty ze zwykłej skóry wcale wiele nie ustępują tym "hamerykańskim" a są o połowę a czasami więcej tańsze. Ale wtedy właśnie można stosować środki do skóry. Mam takie dobrze zaimpregnowane które nie ustępują tym z gore i są całkiem komfortowe w chodzeniu.
Z tych najnowszych będę testował Haix'y Nebraska Pro (którymi się chwaliłem na Forum). Sprawdzę na ile będą lepsze buty za tysiaka od tych zwykłych za 250zł.
« Ostatnia zmiana: 27-10-2019, 10:20:51 wysłane przez mar_kow » Zapisane
MefMMs
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #594 : 27-10-2019, 14:21:27 »

Wieńcząc temat.
Jak postąpić teraz by przywrócić buty w miarę do stanu pierwotnego?

Terpentyną zdejmuję tłuszcz, dopomagam mydłem do skór i suszę. Od środka dla pewności mogę wymyć GTX Nikwaxem.
Po wyschnięciu - Meindl Wax?
Tresor
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #595 : 27-10-2019, 18:13:18 »

Jak nie masz terpentyny może być szare mydło czy nawet płyn Ludwig do naczyn. Miałem przygodę z nubukiem w Haixach Nepal pro. Nawalilem wosku meindla i nubuk stał się licową skórą. Szczota płyn do mycia Ludwig i nubuk jak nowy 😁
mnemonic222
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #596 : 27-10-2019, 21:03:07 »

@MefMMs

Witam,

Zostaw to tak jak jest, jeżeli dałeś mało oleju i tylko jedną warstwę PALCA to nie zapchałeś skóry a tym bardziej GTX-a, prawdziwy wosk i tłuszcz stały nie zatyka porów skóry. Zaimpregnowałeś skórę z wierzchu, sam gore-tex nic nie da w mokrych butach.
Co do Nikwaxa i wosku Meindla to opinie są negatywne np. na ngt.

Coś o pielęgnacji skóry:

https://www.altberg.co.uk/leder-gris/product/leder-gris-xtreme/

Pozdrawiam

Tresor
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #597 : 27-10-2019, 21:44:05 »

Nikwax służy tylko do impregnacji. Nic więcej. Wrzuć linka do złych opinii o Sport wax. Ciekawi mnie.Osobiscie używam od paru dobrych lat. Zawsze licowka z gtx. Jestem mega zadowolony.
mnemonic222
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #598 : 27-10-2019, 21:52:20 »

Poczytaj całe wątki o impregnacji i butach Meindl tam wszystko jest.
MefMMs
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #599 : 04-11-2019, 09:40:54 »

Połaziłem trochę w butach po mojej kuracji i nie jestem zadowolony.
Na szybko czym mogę je uratować?

Terpentyna + pranie membrany Nikwaxem.
Potem to (http://www.fleczki.pl/pl/p/Mydlo-do-czyszczenia-skor-butow-torebek-Tarrago-/3532) i to (http://www.fleczki.pl/pl/p/Tucan-mink-oil-pasta-olejowa-olej-z-norek-Tarrago-/3531) czy polecicie coś innego?
Zamiast mink-oila coś w sprayu? Crazy oil + nano protector?
Strony: Pierwsza « 1 ... 38 39 40 +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: