trwa ładowanie paska...
23-03-2019, 07:30:11 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 5 Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogień tarciem drew - ręczny świder.  (Przeczytany 74414 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
zdybi
Opinii: (0)
Użytkownik
**

Miejsce pobytu: zachdniopomorskie

Ignoruj
« Odpowiedz #45 : 23-12-2009, 16:26:08 »

Kurcze Gryf,jesteś gorszy niż Kuba Wojewódzki ;)Wiesz dobrze o co mi chodzi ale rozdmuchujesz temat na boki...Widzisz tylko siebie i grono jakichś innych ekspertów...Koniec

Przyroda daje wszystko,zabiera wszystko i jest wszystkim...
http://mybushcraft.blogspot.com/
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #46 : 23-12-2009, 16:50:35 »

Kurcze Gryf,jesteś gorszy niż Kuba Wojewódzki ;)Wiesz dobrze o co mi chodzi ale rozdmuchujesz temat na boki...Widzisz tylko siebie i grono jakichś innych ekspertów...Koniec
I nie jesteś odosobniony w tym postrzeganiu... tym bardziej że to grono ekspertów jest znane chyba tylko Gryfowi..

Odniosę się tylko do jednego Gryfie, napisałeś "Za kilka lat, jak na wylot poznasz technikę ręcznego świdra przekonasz się, że nie jest taka trudna. Jak masz kondychę i wprawę to też będziesz mógł zasuwać bez przerwy" - to tylko pokazuje że ręczny świder nie jest tak prosty jak by się wydawało do zastosowania tu i teraz przez niedoświadczoną osobę. W sytuacji kryzysowej nie ma czasu na naukę i marnowanie energii, a o takie sytuacje chodzi, jak mniemam, Zdybiemu.

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Dąb
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #47 : 23-12-2009, 19:04:42 »

Gryfie jak to jest na zlocie reconu miałeś swój pieczołowicie przygotowany zestaw, prosto z suchutkiego domu a jednak nie udało ci się rozniecić ognia ręcznym świdrem, to jeśli po kilku latach praktyki to się nie udaje bo zadurza wilgotność w powietrzu, to moim zdaniem szkoda marnować czas na naukę tej techniki. 

Gryf
Opinii: (1)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Ziemia Kłodzka lub Wrocław

Świniopas,łazęga, powsinoga,wałkoń i szaławiła.

Ignoruj
« Odpowiedz #48 : 04-01-2010, 15:25:58 »

1. Widzę grono innych ekspertów, którzy dowodzą swoimi umiejętnościami, że jest to możliwe. Po jakim czasie prób dochodzisz do takich wniosków?
 2. Nie wiem do końca do czego zmierzasz - czyli co poeta miał na myśli pisząc te słowa. Chichot Odnoszę wrażenie, że próbujesz udowodnić mi oczywistą oczywistość. Zresztą już napisałem/potwierdziłem, że łuk ogniowy jest bardziej wydajny.
 3. Udowadniam, że jak dla mnie rozniecanie ognia w każdych warunkach ręcznym świdrem jest możliwe, a technika ręcznego świdra jest dla mnie tak samo efektywna.

I nie jesteś odosobniony w tym postrzeganiu... tym bardziej że to grono ekspertów jest znane chyba tylko Gryfowi..

Odniosę się tylko do jednego Gryfie, napisałeś "Za kilka lat, jak na wylot poznasz technikę ręcznego świdra przekonasz się, że nie jest taka trudna. Jak masz kondychę i wprawę to też będziesz mógł zasuwać bez przerwy" - to tylko pokazuje że ręczny świder nie jest tak prosty jak by się wydawało do zastosowania tu i teraz przez niedoświadczoną osobę. W sytuacji kryzysowej nie ma czasu na naukę i marnowanie energii, a o takie sytuacje chodzi, jak mniemam, Zdybiemu.

Jurek spoko,  nie wyraziłem się precyzyjnie. Może być za kilka lat jak również za kilka tygodni, miesięcy czy nawet dni. Ja nie wiem ile kto ma czasu jakie zdrowie i kondycję.
 Kicham na sytuację kryzysową, jak mnie dopadnie to zadzwonię po taryfę i zawrócę na chatę do ciepłego wyra. Zresztą nie interesują mnie kryzysowe sytuacje a rekreacja, rekonstrukcja, poznanie etc.

Gryfie jak to jest na zlocie reconu miałeś swój pieczołowicie przygotowany zestaw, prosto z suchutkiego domu a jednak nie udało ci się rozniecić ognia ręcznym świdrem, to jeśli po kilku latach praktyki to się nie udaje bo zadurza wilgotność w powietrzu, to moim zdaniem szkoda marnować czas na naukę tej techniki.  
Wyjątek nie potwierdza reguły, czyli to że mi się wtedy nie udało nie oznacza, że nie jest to możliwe i że szkoda marnować czas na rozniecanie ognia tą techniką.
 Ja tam nie wiem, jakie kto ma predyspozycje i zapatrywania. Niech się ludziszcza uczą czego chcą.
 W trakcie pewnej harcerskiej imprezy gdzie pogoda ewidentnie sprzyjała rozniecaniu ognia tarciem drew dokonywałem pokazu rozzniecania. Łukiem mimo kilku prób nie udało mi się a ręcznym świdrem uzyskiwałem całkiem niezłe czasy. (Mogą potwierdzić Mały Jastrząb i J. Sikorski) Ale jak każdy zapewne słusznie domyśli się, że to nie dowodzi tego, że w trakcie upałów ręczny świder działa lepiej niż ogniowy łuk bo byłoby to absurdalne, poza tym jeden przypadek jak już pisałem niczego nie dowodzi.
 Zresztą R. Mears sam wspominał, że częściej korzysta z tej techniki niż z ogniowego łuku? Dlaczego?

Panowie! To, że gdzieś tam czy siam nie ma takich osób,( Tacy ludkowie są tu i ówdzie )które nie znają tej techniki lub się nie udaje to nie znaczy, ze jest to niemożliwe. Tacy ludkowie są tu i ówdzie To ewidentnie przeczy zdrowemu rozsądkowi. Już jeden taki udowadniał mi, że rozniecanie ognia tarciem drew jest możliwe jedynie przy pomocy drewna z Afryki, a kiedy zademonstrowałem delikwentowi, ze jest to możliwe zaczął na około wciskać ciemnotę, że mój ekwipunek pochodzi właśnie z AFRYKI! Chichot

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #49 : 06-01-2010, 08:39:56 »

... ale tym czaem wracamy do głównego wątku tematu, czyli ręcznego świdra ogniowego.

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #50 : 12-01-2010, 19:32:18 »

http://www.archive.org/stream/firemakingappara00houguoft#page/n0/mode/2up
 Klikać na książkę a stronice będą się przewracać!

Jeszcze nie przeglądnąłem knigi na tyle aby ocenić jej merytoryczną zawartość ale i tak od strony graficznej robi piorunujące wrażenie. Sądzę, że jest to chyba najlepsza książka o rozniecaniu ognia jaka ukazała się do tej pory. Wracam do oglądania grafik.

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #51 : 09-02-2010, 14:33:54 »

<embed type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.youtube.com/v/fzBlrEU0k5U" width="425px" height="350px" AllowScriptAccess="never" quality="high" wmode="transparent"/><noembed><a href="http://www.youtube.com/v/fzBlrEU0k5U" target="_blank">http://www.youtube.com/v/fzBlrEU0k5U</a> rozniecanie ognia rozpoczyna się po 2.30. Podjęta próba była skuteczna lecz gość popełnił kilka błędów np. nie wyrównał powierzchni świdra co może kosztować pokaleczeniem dłoni i nie nasmarował żywicą świdra dzięki czemu zaoszczędził by sięły w trakcie świdrowania.

www.puszczanstwo.pl
slaq
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #52 : 10-02-2010, 11:15:08 »

No Gryfie Twój świderek jesionowy ofiarowany mi w lesie, całkiem miło pracuje wraz z deseczką wierzbową. Zaś ten lipowy jakby mniej ale też całkiem dobrze
Siedzę teraz w domu z dzieciem więcej i przyuczam  
Pozdrawiam.
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #53 : 22-04-2013, 14:15:39 »

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AVmTOzVsLJM - Ręczny świder.

Polecam, świder: klon jesionolistny lub czarny bez, deszczułka: miękka sosna lub świerk o szerokich słojach. Niektórzy proponują konyzę kanadyjską i rzeczywiście jest dobra jednak u mnie jest na odległym aż trzecim miejscu.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2013, 14:15:52 wysłane przez Gryf » Zapisane

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #54 : 19-11-2013, 10:54:59 »

https://picasaweb.google.com/ursus7/1820X2013SkleneNOslavouBobriHradOgniowaCzotokwa#5937470542941094450

https://picasaweb.google.com/ursus7/1820X2013SkleneNOslavouBobriHradOgniowaCzotokwa#5937470546127307874

Dwie dziewczyny rozniecają ogień ręcznym świdrem w niezłym czasie przy dużej wilgotności powietrza.

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #55 : 07-01-2014, 12:39:37 »

Następny całkiem niezły zestaw, czyli juka - łopian.

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #56 : 16-08-2014, 12:24:52 »

https://lh5.googleusercontent.com/-ALR2Mm0qgIE/U-cuGMk9ZDI/AAAAAAAAJhw/jciY8Xmdt5o/s512/Ogie%25C5%2584%2520konkurs.jpg
Ogień tarciem drew - ręczny świder.

Na obozie czeskiej organizacji puszczańskiej Ligi Leśnej Mądrości brałem po raz kolejny udział w konkursie-zawodach w rozniecaniu ognia. Co roku zajmowałem lokaty w pierwszej piątce a kilka razy udało mi się zająć miejsce drugie i trzecie.  Od zeszłego roku nastąpił szerszy podział na konkurencje wśród pań i panów. Dotychczas panie wspólnie z dziećmi brały udział w konkursie krzesania ognia kowalskim krzesiwem a panowie specjalizowali się w łuku ogniowym. W zeszłym roku, kiedy prowadzącym tego konkursu został Albert Minar - Hrom zostały wprowadzone nowe dyscypliny, krzesiwo kowalskie dla pań i dzieci ale z zastrzeżeniem, że nie używamy hubki ze zwęglonej bawełny a jedynie naturalnych przyrodniczych hubek oraz łuk ogniowy dla pań i ręczny świder oraz łuk ogniowy dla panów.
  Tym razem osiągnąłem ogromny sukces i od razu w dwóch dyscyplinach, pierwsze miejsce w ogniowym łuku i pierwsze bezkonkurencyjne w ręcznym świdrze ogniowym. Fakt, że gdyby nie brak spostrzegawczości u człowieka, który był moim sędzią w łuku ogniowym miałbym czas po niżej jednej minuty a tak musiałem rozdmuchiwać podpałkę raz jeszcze i czas wydłużył się ponad minutę. Sądzę, że w przyszłym roku w ręcznym świdrowaniu ognia uda mi się uzyskać czas po niżej  30 sek. dzięki zdecydowanie krótszemu czasowi świdrowania i jeszcze lepszej podpałce.
 W tym miejscu należy się również wielki szacunek i uznanie dla Jeżka, któremu udało się uzyskać płomień w czasie 52 sekund, czyli zejść po niżej jednej minuty. W technikach rozniecania ognia terminuję od 02 lipca 2002 roku, czyli od dnia, w którym przypadała setna rocznica powstania ruchu puszczańskiego.
« Ostatnia zmiana: 16-08-2014, 12:36:08 wysłane przez Gryf » Zapisane

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #57 : 16-08-2014, 15:01:03 »

Kolega Trackercamp uzyskuje żar w 20 sekund przy pomocy czarnego bzu i miękkiej świerkowej deszczułki.

Czas: 06.36 - 06.56

https://www.youtube.com/watch?v=8cWuZxjovkc

Brawka i uznanie za osiągnięcie!

www.puszczanstwo.pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #58 : 29-07-2015, 17:52:33 »

https://lh3.googleusercontent.com/-r5gefPUA1KU/VbZN04ylYQI/AAAAAAAANuw/QhtIK8CnUmk/s720-Ic42/DSCF5840.JPG
Ogień tarciem drew - ręczny świder.

uzyskałem ogień w 35 sekund. Sam nie spodziewałem się takiego rezultatu.

www.puszczanstwo.pl
zirkau
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #59 : 30-07-2015, 17:16:48 »

gratulacje.

Pytanie: hubka własna czy ichnia? Z czego robisz hubkę.
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 5 Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: