trwa ładowanie paska...
23-03-2019, 07:32:31 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogień tarciem drew - ręczny świder.  (Przeczytany 74415 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Gryf
Opinii: (1)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Ziemia Kłodzka lub Wrocław

Świniopas,łazęga, powsinoga,wałkoń i szaławiła.

Ignoruj
« : 31-10-2008, 07:01:23 »

Oczekuję na wasze opinie, rady, podpowiedzi, słowa krytyk i pochwał, opisy podpatrzonych technik, wrażenia z "pierwszego razu" etc. dotyczące tego tematu.

Wiem jedno! Wbrew temu co pisał w swoim materiale na łamach dawnego "Survivalu" Piotr Wroński jest to technika łatwiejsza i prostsza niż rozniecanie łukiem ogniowym. Ten komu udało się opanować tę technikę wie o tym dobrze. Mi się udało, a Wam?

http://img280.imageshack.us/img280/622/rys3zb.gif
Ogień tarciem drew - ręczny świder.

http://img260.imageshack.us/img260/rys3zb.gif/1/w280.png

- Po kliknięciu w grafikę obraz będzie lepszy.
« Ostatnia zmiana: 07-11-2008, 10:45:55 wysłane przez Rafał Łoziński » Zapisane

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
Stihl
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Płock

Open Your Mind

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 31-10-2008, 12:57:21 »

Ja wole świder. Wystarczy własna siła. Natomiast w przypadku samego łuku technika ma dość większe znaczenie niż sama siła jaką będziemy wkładać. Nie mówie że bez siły coś zdziałamy. Zresztą łuk w terenie nie zawsze można zrobić a świder o wiele łatwiej jest wykonać

Drużynowy 107 PDH "Subiaco" im. ks. Józefa Poniatowskiego

HO Rafał Pilarczyk
Dąb
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 31-10-2008, 14:51:03 »

Zresztą łuk w terenie nie zawsze można zrobić a świder o wiele łatwiej jest wykonać
Czemu tak uważasz dla mnie wykonanie samego łuku jest o wiele szybsze i prostsze, dlaczego według ciebie nie można zawsze wykonać łuku? Mnie to się udaje za każdym razem.

Stihl
Zaawansowany użytkownik

Open Your Mind

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 31-10-2008, 19:19:07 »

Człowieku ale my tu mówimy o survivalu 100% czy jak się myjesz też sznurek masz przy sobie? Mówie w przenośni.
Wiadomo materiały jak sie ma i możliwości to sie zrobi.

HO Rafał Pilarczyk
Dąb
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 31-10-2008, 22:09:46 »

AAAAAA o survivalu tu mówicie, to ja przepraszam myślałem że o  podwieczorku u babci   Chichot, w sytuacje w stylu teleportacja przez obcych z wanny na bezludną planetę jakoś nie wieżę, nawet jak nie mam sznurka to zawsze mam buty i pasek przy spodniach, Koniec OT

XXX -> tOmEkK
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 01-11-2008, 00:54:37 »

Ja wole świder. Wystarczy własna siła. Natomiast w przypadku samego łuku technika ma dość większe znaczenie niż sama siła jaką będziemy wkładać. Nie mówie że bez siły coś zdziałamy. Zresztą łuk w terenie nie zawsze można zrobić a świder o wiele łatwiej jest wykonać

jakiej +/- długości świdra używasz?
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 01-11-2008, 11:39:42 »

Rzeczywiście wykonanie zestawu narzędzi do łuku ogniowego jest bardziej pracochłonne, ale za to technika ręcznego świdra wymaga od nas większej precyzji i poznania techniki. Ze zdobyciem surowaca również może być problem.
 Z jakich gatunków roślin korzystasz Stihl'u?
 Może w nowym temacie spróbujemy opracować taką listę?

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
Stihl
Zaawansowany użytkownik

Open Your Mind

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 01-11-2008, 20:08:13 »

jakiej +/- długości świdra używasz?

hmm kiedyś machałem 20 teraz powoli staram sie ograniczać, bo świder zabieram ze sobą do babki i czasem miejsca brak i się łamie ... no cóż, ale 20 dla mnie w sam raz. Wiadomo im dłuższy tym lepsza powierzchnia wiertnicza, ale z drugiej strony ciężko jest znaleźć czasem długi, w miarę gruby i dość prosty kij. Im krótszy tym gorzej stworzyć żar poprzez tarcie. Chyba logicznie nie?

edit... co do gatunków hmmm świder musi być prosty... w sumie szukam odpowiedniego drewna to tyle, musi być nie za suche, nie za mokre. Nie kojarze gatunków, ale słuszna uwaga należy patrzeć na takie rzeczy.
AAA już wiem, z czarnego bzu tworzyłem. Czytałem, że nadaje sie klon jawor, pałka wodna i chyba malina. Dalej nie pamiętam. Nigdy nie próbowałem robić świdra z tych roślin. Jak pojadę do babek to przetesuję te rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 01-11-2008, 20:14:25 wysłane przez Stihl » Zapisane

HO Rafał Pilarczyk
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 07-11-2008, 10:44:24 »

hmm kiedyś machałem 20 teraz powoli staram sie ograniczać, bo świder zabieram ze sobą do babki i czasem miejsca brak i się łamie ... no cóż, ale 20 dla mnie w sam raz. Wiadomo im dłuższy tym lepsza powierzchnia wiertnicza, ale z drugiej strony ciężko jest znaleźć czasem długi, w miarę gruby i dość prosty kij. Im krótszy tym gorzej stworzyć żar poprzez tarcie. Chyba logicznie nie?
Stihl'u niuans polega na tym że na długości 20 cm mieszczą się mniej więcej dwie szerokości dłoni i przy takiej długości wiertła ja nie mam szans nawet na kilka obrotów świdra. Sądzę, że niezłym rozwiązaniem przy takiej długości świdra jest zastosowanie skórzanej taśmy z dwiema pętlami na kciuki, które utrzymują dłonie przez cały czas pracy na tej samej wysokości. To nie jest mój wynalazek, znalazłem ten patent na jednej z grafik przedstawiającej indiańskie metody rozniecania ognia.
 Czyżbyś tosował metodę przedstawioną na grafice u góry?

edit... co do gatunków hmmm świder musi być prosty... w sumie szukam odpowiedniego drewna to tyle, musi być nie za suche, nie za mokre.

Sądzę, że brak nawet minimalnej wilgocii w drewnie jest kluczem w rozniecaniu ognia tą techniką. Dowód? - Nigdy nie udało mi się rozniecić ognia w parny dzień lub przed burzą! (wiele testów). Tylko 100% suche drewno!
 Zawsze gdzies znajdziesz coś prostego np. pałka wodna szerokolistna czy czarny bez lub długie pędy maliny.

Nie kojarze gatunków, ale słuszna uwaga należy patrzeć na takie rzeczy.
AAA już wiem, z czarnego bzu tworzyłem. Czytałem, że nadaje sie klon jawor, pałka wodna i chyba malina. Dalej nie pamiętam. Nigdy nie próbowałem robić świdra z tych roślin. Jak pojadę do babek to przetesuję te rzeczy.

Spróbuj znaleźć kolejne gatunki i przetestować wariant przedstawiony na rysunku.

www.puszczanstwo.pl
qkiel
Opinii: (2)
Zaawansowany użytkownik

awatar: "Blue Vampire" Adam Rakowski

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 24-05-2009, 14:33:16 »

Tak wygladaly rece Raya Mersa po zastosowaniu tej techniki (drewno suche, gatunek tradycyjnie uzywany przez Aborygenow)
mialo to miejsce podczas krecenia Ray Mears Goes Walkabout w Australii
trzeba uwazac :/

http://img35.imageshack.us/img35/4678/shot0016rm.th.jpg
http://img33.imageshack.us/img33/6888/shot0015rm.th.jpg

nastepna prezentowana metoda byla juz bardziej wspolczesna

http://img37.imageshack.us/img37/6656/shot0018rm.th.jpg

"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.
Plushpingwin
Opinii: (48)
Ekspert

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 24-05-2009, 17:00:09 »

Może Mears w życiu nic nie robił i ma rączki delikatne jak niewiasta Chichot:D

Zapraszam na mój kanał YouTube
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #11 : 24-05-2009, 22:00:45 »

Widać pingwin że nigdy świdrem ręcznym nie rozpalałeś ognia skoro takie wnioski stawiasz.

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Treasure Hunter
Opinii: (13)
Zaawansowany użytkownik

DD Hammocks - Hamaki i Tarpy - info pw

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 24-05-2009, 22:07:57 »

Jeśli dobrze pamiętam to przy tej okazji z fotek nie udało mu się uzyskać żaru. Plus dla niego, że to pokazał.

Gotherd
Opinii: (2)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 24-05-2009, 22:17:47 »

hmm.. cóż, ja np rozpalałem, a jednak moje ręce tak nie wyglądały  Z politowaniem. Szczerze mówiąc nie wiem jak on to zrobił.

Mój nick to tylko pseudonim artystyczny . Szerzej znany jestem jako Łoś - ale ten nick jest już zajęty
Treasure Hunter
Opinii: (13)
Zaawansowany użytkownik

DD Hammocks - Hamaki i Tarpy - info pw

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 24-05-2009, 22:23:12 »

hmm.. cóż, ja np rozpalałem, a jednak moje ręce tak nie wyglądały  Z politowaniem. Szczerze mówiąc nie wiem jak on to zrobił.

A wiesz jakich materiałów używał? I w jakiej temperaturze pracował?

Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: