trwa ładowanie paska...
16-11-2018, 14:41:43 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 6 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wędkarstwo dla począkujących - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 38573 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #15 : 01-08-2008, 09:05:00 »

Panowie
uważam, że w tym temacie powinna znaleźć się przede wszystkim informacja dotycząca obowiązujących procedur regulujących zasady połowu ryb oraz warunków jakie należy spełnić aby uzyskać możliwość legalnego wędkowania.

Połów ryb bez stosownych uprawnień (za wyjątkiem prywatnych, komercyjnych zbiorników wodnych)to kłusownictwo!!

to raczej powinien być osobny temat.. a jak się problematyka rozwinie to i może jakiś mały dział się otworzy

Pele.. dzięki za tekst, przeczytam go kilka raz i myślę, że coś zrozumiem Chichot jeszcze jakbyś rzucił linkami do przykładowych wędzisk byłoby gites

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
przeszczep
Opinii: (28)
Ekspert

Miejsce pobytu: warszawa

bite me

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 01-08-2008, 09:15:06 »

To ja się zapytam o błystki, woblery i inne sztuczne przynęty. Jakie do czego służą? Na jakie wody jakie? na jakie ryby co.
Od czego co zależy? Chcę się spróbować ze spiningiem i taki wstęp by mnie się przydał także

9/21

WBB
Pele76
Kierownik forum
Opinii: (4)
*

Miejsce pobytu: Blarney Irlandia Prudnik Polska

« Odpowiedz #17 : 01-08-2008, 10:08:18 »

Co do regulaminów i innych rzeczy dotyczących legalnego połowu ryb, założę osobny temat... wkrótce Chichot
W tym temacie postaramy wyjaśnić sobie sprzęt i może podstawowe techniki.
Topic ten, będzie strasznie zagmatwany, ale po jakimś czasie postaram się wydzielić z niego podstawowe informacje i może zrobić osobny temat, czyli wytnie się najważniejsze informacje i wrzuci jako poradnik. Ten temat założyłem, żeby rozpoznać grunt, żeby wiedzieć w którą stronę iść z tłumaczeniem.
Wiem że są fora wędkarskie i tam powinno szukać się informacji, ale... Ale jak dla mnie, to nie chcę odsyłać ludzi na inne forum, żeby dowiedzieli się czegoś podstawowego, jeśli zainteresują się wędkarstwem mocniej troszkę, to wtedy nie ma problemu, na razie wolałbym żeby spędzali czas z nami, w kumplowskiej atmosferze Chichot

Panowie , czy któryś  z was łowił zestawem z haczykiem bez - grotowym ?? Bardzo dobrze się sprawuje , łatwiej się wyciąga ale szlag mnie trafiał gdy po zaczęciu ryba wyskakiwała z wody, dlatego przy zwykłym haczyku zagiąłem grot i wtedy było git , jeżeli możecie to opiszcie swoje odczucia na ten temat  Z politowaniem aha proponowałbym zamiescic podstawowe techniki rzutów pozdrawiam Tomasz

Ja dość często łapię na kaczyki bezzadziorowe. Prodigy, grot a zadzior to dwie różne rzeczy... Grot to całe ostrze haka, a zadzior to właśnie ten nacięty kawałek metalu, który "zatrzymuje" rybę na haczyku. Łowienie na jego bezzadzorowe wersje, wymaga lepszego sprzętu (bardziej elastycznego) i dobrej techniki, bo każdy luz na żyłce, spowodowany naszym błędem lub niewydolnością sprzętową, to strata ryby...
Polecam stosować haki z mikrozadziorami, są łatwiejsze w użyciu niz z klasycznym zadziorem.

Co do technik rzutu, to jeszcze do tego dojdziemy...

To ja się zapytam o błystki, woblery i inne sztuczne przynęty. Jakie do czego służą? Na jakie wody jakie? na jakie ryby co.
Od czego co zależy? Chcę się spróbować ze spiningiem i taki wstęp by mnie się przydał także
Jako że spinning to metoda którą cały czas uskuteczniam, to ławiej mi będzie wszystko tłumaczyć, bo jestem na topie z techniką i sprzętem. Choć nie każdego sprzętu (przynęty) używam, ale dam radę opisać go choć z teorii

PRZYNĘTY SZTUCZNE używane w technice spinningowej można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:
- błystki
  a - obrotowe
  b - wahadłowe

- woblery
  a - pływające
  b - tonące
  c - powierzchniowe (poppery)
  d - inne

- gumy
  a - twistery
  b - rippery
  c - kopyta (które też są raczej zaliczane do riperów
  d - inne

Błystki obrotowe, to najpopularniejsza i jedna z najskuteczniejszych przynęt spinningowych. Wymaga najmniejszej techniki prowadzenia. Wadą tej przynęty jest to, że skręca żyłkę, mimo stosowanych krętlików, które mają zapobiegać skręceniom, błystka męczy żyłkę. warto co kilkanaście/kilkadziesiąt rzutów odciąć przynętę i rozkręcić żyłkę, puszczając kilkadziesiąt metrów z prądem wody, lub rozwijając ją po trawie, później podnieść jak najwyżej wędzisko do góry (żeby żyłka leciała w powietrzu) chwycić żyłkę między palce i zwinąć ja z powrotem na kołowrotek...

Błystki wahadłowe, mniej popularne, rzadziej stosowane, ale często skuteczne przynęty, zazwyczaj stosowane są większe rozmiary na drapieżnika. Mniejsze, cięższe i węższe, są stosowane do połowu boleni, czyli daleki rzut i ekspresowe jej prowadzenie pod powierzchnią wody.

Woblery to imitacje ryb, zrobione z drewna, plastików i pianek. Najlepsze woblery robione sa z balsy, czyli bardzo lekkiego i miękkiego drewna. Woblery zazwyczaj mają zamontowany ster, czyli kawałek plastiku lub blaszki przytwierdzonej w okolicy otworu gębowego ryby, skierowany jest ukośnie w dół. Ma on za zadanie, w czasie prowadzenia przynęty, zanurzać ją na odpowiednią głębokość, a także wprowadzać wobler w kolebanie się na boki, co powoduję wytwarzanie refleksów świetlnych i fali hydroakustycznej które to czynniki wabią rybę...
Woblery pływające, to takie które po wrzuceniu do wody, utrzymują się na jej powierzchni. Można je czasem używać do spławienia ich z prądem wody, co ułatwia umieszczenie przynęty w odpowiednim miejscu, bez obawy że w czasie rzutu zaczepi sie ona o jakieś krzaki i drzewa rosnące nad wodą.
Puszczamy wobler z wodą i jak osiągnie odpowiednia dla nas odległość, zamykamy kabłąk kołowrotka i wobler automatycznie sie zanurza łapiąc wodę w ster, która swoim oporem pcha go w dół. Zaczynamy ściągać żyłkę i mamy nadzieje że coś uderzy
Woblery tonące, to takie które zanurzają się od razu po wrzuceniu do wody... Są takie co toną powolutku, a sa tez takie co to toną jak kamień
Tonące ich wersje są troszkę cięższe od wersji pływających, daje to możliwość dłuższych rzutów.

Woblery dzielimy też na płytko i głęboko schodzące. Głębokość schodzenia pod wodę reguluje ster, jego wielkość, kształt, jego  pochylenie, a także miejsce w którym zamontowano oczko do zaczepienia żyłki.
Woblery płytko schodzące to takie które pracują od kilkunastu centymetrów, do 1 - 1,5 metra pod powierzchnią wody.
Głęboko schodzące, to takie które pracują w toni lub przy samym dnie.
Mamy jeszcze woblery powierzchniowe, które nie zanurzaja się wcale. Nie maja sterów klasycznych, tylko maja specjalnie ukształtowany przód korpusu. W czasie prowadzenia przynęty, burzą, marszczą wodę, chlapią, robią bąbelki na powierzchni. Brania ryb na te przynęty sa bardzo widowiskowe, należą do jednych z ładniejszych ataków ryb.
Gumy wymagają największej techniki i powinien być do nich używany specjalistyczny sprzęt.
Wędzisko do gumek powinno być jak najdelikatniejsze, miec wklejaną szczytówkę o bardzo małej średnicy (niektóre są cieńsze od zapałki). Przy połowie na gumki, odpowiednim sprzętem, wyczujemy na ręce, każde uderzenie przynęty w dno, w konary podwodnych zaczepów, a czasem nawet każde muśnięcie przynęty o jakąś trawkę pod wodą.
Brania ryb, sa naprawdę idealne, czujemy każde skubnięcie, możemy na kilka sekund przed zacięciem wiedzieć że już będziemy mieli zdobycz... Ryba nie czuje oporu sztywnej wędki po drugiej stronie, więc "próbuje" sobie gumkę, skubiąc ją delikatnie...
Poszukując wędki do gumek, słowami kluczowymi są "wklejanka" i "wędka jigowa"
Przynęty prowadzi się w tej technice na kilkanaście/kilkadziesiąt różnych sposobów. Jak dla mnie jest to najskuteczniejsza metoda Chichot

posurvivaliło Cię Pele ?
Cytuj z: super
Dlatego lubię Tactical ..nie ma pierdolenia
devilll
Opinii: (1)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Oświęcim

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 01-08-2008, 10:08:38 »

mgr_scout jest tego za dużo na rynku by podawac konkretne przykłady ,sam jak pytałem Pelego to chciałem kupc jedna z najtańszych wędek spinningowych ,ale dzięki niemu poczekam i kupie raz droższa ale o 100 kroc lepsza nie warto kupowac tych tańszych
Pele76
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #19 : 01-08-2008, 10:13:33 »

To tez nie jest tak, że nie warto kupować najtańszych... czasem żeby sprawdzić czy leży nam taka a nie inna technika, warto kupić tańszy kijek...

posurvivaliło Cię Pele ?
devilll
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 01-08-2008, 10:15:49 »

Ale wiesz jeśli ktoś tak jak ja nastawia się wyłącznie na spinning ,to inwestuje tylko w tą metodę głównie i trochę lepszy sprzęt prawda
petelicki
Opinii: (26)
Ekspert

Miejsce pobytu: Poznań

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 01-08-2008, 11:51:51 »

Fajny tekst, dzięki!

A możę by tak o samej technice albo raczej "teorii połowu" tj, gdzie najlepiej zarzucać, na jaką głebokość, jak daleko od brzegu.
Pele76
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #22 : 01-08-2008, 12:57:08 »

Fajny tekst, dzięki!

A możę by tak o samej technice albo raczej "teorii połowu" tj, gdzie najlepiej zarzucać, na jaką głebokość, jak daleko od brzegu.
Dojdziemy i do tego.... może napiszę coś o tym jak wróce z pracy...

posurvivaliło Cię Pele ?
Dziki
cqbtactical
Opinii: (25)
*

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 01-08-2008, 12:59:21 »

Towarzyszu Pele, popłyneliście Dobry text- proponuję oczyścić ze zbędnych wypowiedzi, dodać jeszcze swoje i powiesić

CQB TACTICAL Gear and Equipment

Jedynym sposobem do zachowania pokoju jest ciągła gotowość do walki...

Sprzęt: Blackhawk, Maxpedition, Gerber, Inova, Zippo, Windmill,  Cold Steel, Lansky, Rite in The Rain, Spyderco i wiele innych

http://www.cqbtactical.pl/
Pele76
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #24 : 01-08-2008, 13:01:37 »

Na razie nie chcę czyścić, bo będę wracał do niektórych pytań zadanych przez kolegów.
Później zrobi się z tego osobny temat, który będzie zamknięty, a tutaj będą zadawane pytania i inne takie... Jak myślicie? Dobry pomysł czy nie bardzo?

Wracam do roboty... narkaaaaaa

posurvivaliło Cię Pele ?
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #25 : 01-08-2008, 13:26:45 »

Jak myślicie? Dobry pomysł czy nie bardzo?

bardzo dobry

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
devilll
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #26 : 01-08-2008, 13:50:46 »

dokładnie bardzo dobry pomysł ,szukając informacji po necie na temat spinningu natrafiłem na dzieciatki for a co forum to ine porady itd inne przynety itd ,a wiec jeśli np jeszcze krętacz oraz kroko i kotwic sę podpieli do tego tematu to wyszedł by zajebisty watek na temat rybek
Pele76
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #27 : 01-08-2008, 15:08:56 »

Krętacz, Kroko, Kotwic, Franz69 i jeszcze kilku innych jest, ale nie zagladaja tutaj... lipa troszke Smutny Bo mielibyśmy kompendium wiedzy wędkarskiej na naszym forum
ale co tam, coś i tak sklecimy...

posurvivaliło Cię Pele ?
madmun
Ekspert

Miejsce pobytu: Krk

BSoD

Ignoruj
« Odpowiedz #28 : 02-08-2008, 03:43:41 »

Dalsza tura Pele pytan ode mnie 
Dobra czy takie coś wystarczy na początek i na koniec jako uniwersalny zestaw do okazjonalnego łowienienia w ramach odstresowania się

-Kołowrotek i 1.Czym się róznią K. z przednim od tylnego hamulca Co? oraz o co chodzi w tym oznaczeniu : 1000FA, 4000FA, 2500 RA , 4000 RA. Oraz ostatnie czy takie coś wystarczy na jezioro i potok/rzekę
-Wędzisko

hmm wiecie że kołowrotki kosztują więcej niż Green Beret 

To nie ja robie bledy, to one Trantiputltemy
u99
Opinii: (16)
Ekspert

"jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy..."

Ignoruj
« Odpowiedz #29 : 02-08-2008, 09:23:15 »

hmm wiecie że kołowrotki kosztują więcej niż Green Beret 

Pewnie dlatego, że nie pękają na ząbkach... 

pozdrawiam u99
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 6 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: