trwa ładowanie paska...
08-12-2019, 11:31:29 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 7 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kamuflaże na Polskie tereny - ranking  (Przeczytany 93687 razy)
SAMAEL
Opinii: (3)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 10-02-2008, 16:28:29 »

Ja generalnie zastanawiam się nad zafarbowaniem UPC na zieleń. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie...

"Człowiek nie może być twórcą i jednocześnie tworzywem..."
Vick
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Kutno

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 04-03-2008, 09:27:52 »

ERDL
Tiger Stripes

Targać zabytki po krzakach to zbrodnia  (chyba że o podróbkach mówimy, ale nie widziałem jeszcze podróbek ERDL)

Moim zdaniem sztuka kamuflażu to nie wybieranie plamek na mundurze. Istotniejsze jest zachowanie. Jeśli ktoś nie potrafi usiedzieć 5 minut spokojnie, to nie pomoże mu nawet ghillie (czy jak to się tam pisze).

Bawiłem się kiedyś sporo w Airsoft, widziałem często ludzi w rozmaitych mundurach, potrafili się schować jeśli siedzieli bez ruchu i dbali o zamaskowanie szczegółów, nie miało większego znaczenia jakie mieli mundury (mówię oczywiście o mundurach leśnych europejskich i północnoamerykańskich). Dlatego dyskusję o wyższości DPM nad woodlandem czy wz.93 są moim zdaniem czysto akademickie.
super
Kierownik forum
Opinii: (15)
*

Miejsce pobytu: Częstochowa

szczęśliwy tato

« Odpowiedz #17 : 04-03-2008, 12:28:42 »

moim zdaniem się mylisz

jeśli wzory nie miałby znaczenia to cały świat chodziłby w jednym

CCE słabo maskuje w porównaniu do DPM

a co do moich propozycji to nie było słowa o współczesnych modelach ..tiger dostaniesz bez problemu

Szkolenia survivalowe i taktyczne www.survivaltech.pl

Szyję różne taktyczne rzeczy na zamówienie www.supertac.pl
Vick
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Kutno

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 04-03-2008, 14:21:20 »

Gdyby któryś z mundurów był wyraźnie lepszy od innych, to wszystkie kraje przeszły by na ten wzór, a jak dotąd nie przechodzą, warunki terenowe w poszczególnych krajach europy są zbliżone, a jednak prawie każdy kraj ma inne mundury.

Oczywiście, można twierdzić że tam gdzie rosną soczyste paprotki lepszy będzie DPM, a tam gdzie zgniła ściółka leży, lepszy flecktarn. Oczywiście, prawda. Tylko że co parę kilometrów las się zmienia, więc trzeba by nosić kilka mundurów i co chwila je zmieniać.

Dobierać mundur idealnie do terenu ma sens tylko wtedy gdy łazimy cały czas po tym samym lasku, wtedy możemy sobie wybrać najlepszy do naszego terenu, ale jeśli ma to być mundur uniwersalny na cały kraj to takiego nie znajdziemy, albo każdy leśny będzie tak samo dobry.

Osobiście biegałem w trzech kamuflażach: Flecktarn, Woodland i DPM (brytyjski) - nie zauważyłem żebym w którymś z tych mundurów częściej lub rzadziej obrywał kulkami bawiąc się w ASG, "śmiertelność" miałem zawsze podobną bez względu na to który z trzech wymienionych nosiłem.
ross154
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 04-03-2008, 15:08:57 »

Co powiecie kamuflażu "vegetata" o moim zdaniem może być to interesująca krzyżówka marpata i fina?
W sam raz na suche trawy i jesienną aurę.
Prawopodobnie zamówie go w marcu a jak będę miał u siebie to prześlę dokładniejsze zdjęcia.

http://weekend-partisan.blogspot.com - O ASG, militariach, survivalu i sprzęcie outdoorowym.
Heimdall
Kierownik forum
Opinii: (10)

Miejsce pobytu: Wrocław

« Odpowiedz #20 : 05-03-2008, 00:58:15 »

Gdyby któryś z mundurów był wyraźnie lepszy od innych, to wszystkie kraje przeszły by na ten wzór, a jak dotąd nie przechodzą, warunki terenowe w poszczególnych krajach europy są zbliżone, a jednak prawie każdy kraj ma inne mundury.

Z prostej przyczyny - mundur ma nie tylko maskować, ale też czynić żołnierza charakterystycznym/rozpoznawalnym na tle obcych formacji, stąd wciąż dominują mundury w kamuflażach "narodowych". 

Myślę jednak, że kiedyś powstaną też standardowe wzory leśne/pustynne/miejskie (lub "uniwersalny") dla całego NATO lub np. dla planowanych sił zbrojnych UE.

Z drugiej strony myślę, że jednostki specjalne i snajperzy wciąż będą korzystać z ciuchów "narodowych" i to nie koniecznie swoich armii (dobierając odpowiednio do planowanej akcji - a jest w czym przebierać ).

Co powiecie kamuflażu "vegetata" o moim zdaniem może być to interesująca krzyżówka marpata i fina?
W sam raz na suche trawy i jesienną aurę.
Prawopodobnie zamówie go w marcu a jak będę miał u siebie to prześlę dokładniejsze zdjęcia.

Chyba masz rację z tą jesienią, ale o Vegetacie dyskutujemy w osobnym wątku 

A tak poważniej - jeśli będziesz miał już zdjęcia, to oczywiście wrzucić tu jakąś miniaturkę możesz (celem zaprezentowania skuteczności wzoru na tle polskiej przyrody), ale prosiłbym też o jakiś szerszy materiał we wspomnianym wątku poświęconym w całości najnowszemu camo Włochów.

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 05-03-2008, 00:59:46 wysłane przez Heimdall » Zapisane

ross154
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 05-03-2008, 09:01:26 »

Fajnym przykładem są tu rosjanie, kiedy ich wojska brały udział w misji IFOR miały do dyspozycji rosyjskiego Woodlanda czy DPMa.
Swoją drogą rosjanie kopiują większość interesujących kamuflaż (mają np. swoją wersje marpata).

http://weekend-partisan.blogspot.com - O ASG, militariach, survivalu i sprzęcie outdoorowym.
u99
Opinii: (16)
Ekspert

"jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy..."

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 05-03-2008, 17:56:55 »

Swoją drogą rosjanie kopiują większość interesujących kamuflaż (mają np. swoją wersje marpata).

Chodzi o ten wzorek  Co?
http://images30.fotosik.pl/171/79b76d014efda9ae.jpg
Kamuflaże na Polskie tereny - ranking

(zdjęcie prawdopodobnie z NFoW)

A czy ktoś widział w realu jak w terenie spisuje się camo leśne Wydziału V Działań Antyterrorystycznych i Zabezpieczenia Realizacji ABW  Co? O tym plamiaku jest bardzo mało informacji, np. kilka słów w COMMANDO Nr 1/2007 s.22. Mam tylko takie zdjęcie (i nie jestem pewien czy faktycznie przedstawia operatorów z V) z sieci :
http://images32.fotosik.pl/167/9a08ff5a85727248.jpg

pozdrawiam u99
Heimdall
Kierownik forum

« Odpowiedz #23 : 05-03-2008, 18:17:52 »

A czy ktoś widział w realu jak w terenie spisuje się camo leśne Wydziału V Działań Antyterrorystycznych i Zabezpieczenia Realizacji ABW  Co? O tym plamiaku jest bardzo mało informacji

Niestety w realu nigdy nie widziałem. Pamiętam z artykułu w Komandosie..wygląda jak niemiecki Flecktarn ale w kolorach włoskiej Vegetaty. Fotki znalezione w sieci:

Materiał:

http://images4.fotosik.pl/117/d1f8540121358e93med.jpg

Duża fotka operatorów: http://img369.imageshack.us/img369/9056/091fc.jpg

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 05-03-2008, 18:21:43 wysłane przez Heimdall » Zapisane

Catch22
Opinii: (2)
Ekspert

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 05-03-2008, 18:24:08 »

To rosyjskie co wkleiłeś to propozycja nowego kamuflażu ogólnowojskowego, wyraźnie inspirowana fińskim M/05. Natomiast niezależnie od tego Rosjanie stukneli sobie "Zieloną Cyfrę" - czyli prawie dokładną kopię wzoru MarPat.

Co do kamuflażu V ABW - to jest to jeden z 3 wariantów kolorystycznych wzoru który możemy nazwać "polskim flectarnem" - spotykanego także pod nazwą "Metro" - w odniesieniu do jego najlepiej znanego wariantu używanego do dziś przez niektóre SAT i SPAP. Ten wzór występujetakże  w wersji zielonej (paleta jak wz.93) i bywa wykorzystywany jako ubiór ćwiczebny w ABW, pustynnej (paleta jak I wariant "pustynnej pantery", nie weszła do szerszego użytku gdyż ostatecznie nie wysyłaliśmy policjantów do Iraku, żeby szkolili tam ludzi, a takie miało być zastosowanie tego kamuflażu). Z tych czy innych względów (szczegóły zachowam dla siebie) wzór ten nie stał się bazowym kamuflażem WP - po części ze względów podobnych jak te dla których Francuzi przyjeli CCE zamiast Flecktarnu.

Jeśli chodzi o ocenę wartości kamuflującej zielonej wersji tego kamuflażu to niestety mścił się na nim kiepski dobór palety kolorystcznej (podobnie jak wz.93), brak koloru "rozbijającego" i tworzącego wzór makro. Te względy sprawiają że umundurowanie w tym kamuflażu zlewa się w jednolicie zielony kolor już na małych dystansach (rzędu 25m).

Dla zainteresowanych - można zamówić partię materiału w tym kamuflażu, włącznie z poprawioną paletą kolorystyczną (np. tą z SUEZU) ale minimalne zamówienie musiałoby zapewne wynieść ok 1500 mb.

PS> Widzę że wkleiłeś fotkę próbki tego wzoru którą zrobiliśmy z Królikiem w 2006 roku na MSPO ;-) Zarówno ona jak i zdjęcie powyżej pokazuje największe wady tego kamuflażu - brak odpowiedniego kontrastu palety kolorystycznej.
« Ostatnia zmiana: 05-03-2008, 18:26:39 wysłane przez Catch22 » Zapisane

Grupa Doradztwa i Projektów
u99
Opinii: (16)
Ekspert

"jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy..."

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 05-03-2008, 18:36:00 »

Bardzo obu Panom dziękuję za info 
ps. Catch22 może jakiś artykuł o kamuflażach (zwłaszcza polskich) w nTW  Co? myślę, że byłby to nie tylko bardzo ciekawy ale i bardzo poszukiwany temat... 

pozdrawiam u99
Heimdall
Kierownik forum

« Odpowiedz #26 : 05-03-2008, 18:40:53 »

Witaj na forum Catch22!

To rosyjskie co wkleiłeś to propozycja nowego kamuflażu ogólnowojskowego, wyraźnie inspirowana fińskim M/05. Natomiast niezależnie od tego Rosjanie stukneli sobie "Zieloną Cyfrę" - czyli prawie dokładną kopię wzoru MarPat.

Czy masz na myśli tą "zieloną cyfrę": http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,58892.0.html
?

PS> Widzę że wkleiłeś fotkę próbki tego wzoru którą zrobiliśmy z Królikiem w 2006 roku na MSPO ;-) Zarówno ona jak i zdjęcie powyżej pokazuje największe wady tego kamuflażu - brak odpowiedniego kontrastu palety kolorystycznej.

Jak wspomniałem znalezione w sieci, zresztą podpisane, więc chyba autor się nie obrazi .

Co do kolorów - zgadzam się, wyraźnie brakuje większych plam czarnych oraz większego kontrastu miedzy zielenią jasną a zielenią ciemną. Ale ogólne byłby to bardzo ciekawy punkt wyjścia dla opracowania nowego wzoru dla WP.

A czy słyszałeś może coś na temat prób wdrażania / testów fińskiego M/05 w warunkach polskich? I jedno i drugie Miwo sprzedawało komplety mundurowe w tym camo - czy to tylko pomysł na rynek cywilny, czy też były sygnały o zapotrzebowaniu ze strony mundurowych?

Bo w terenie sprawdza się świetnie, z pewnością lepiej niż pantera .

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 05-03-2008, 18:42:56 wysłane przez Heimdall » Zapisane

Catch22
Opinii: (2)
Ekspert

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #27 : 05-03-2008, 19:10:54 »

Heimdall - oczywiście że nie ma problemu z użyciem tego zdjęcia, zostało opublikowane w otwartym źródle, podpisane.

Zapotrzebowanie na M/05 było ale głównie ze strony hobbystów oraz... Fińskich rezerwistów, jak sam pewnie pamiętasz. Niestety problem z tym materiałem jest taki że on tu się pojawia na zasadach partyzanckich, a nie w stałych regularnych dostawach.

u99 -O kamuflażach w nTW nie pisałem (pomijając omówienie nowych ciuchów GROMu) koledzy też raczej nie, troche o tym pisał Adaś Dubiel w Raporcie, ale póki co temat leży na półce. Szczerze mówiąc - w sytuacji naszego wojska to sam wzór ciapków jest kwestią trzeciorzędną i obecnie są ważniejsze projekty zmian sprzetowych w WP niż zastępowanie wz.93 - który jako tako daje radę.

Grupa Doradztwa i Projektów
ross154
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #28 : 05-03-2008, 22:43:52 »

Chodzi o ten wzorek  Co?
Chodziło mi o to:
http://allegro.pl/item296806864_rarytas_rosyjski_marpat_.html

Heimdall
Kierownik forum

« Odpowiedz #29 : 06-03-2008, 18:09:07 »

Zapotrzebowanie na M/05 było ale głównie ze strony hobbystów oraz... Fińskich rezerwistów, jak sam pewnie pamiętasz.

Pamiętam, pamiętam - sprawa z materiałem ciągnie się do dziś (ale jeśli DHL nie zawiedzie, to za parę dni przynajmniej jeden fiński rezerwista się ucieszy ).

Myślałem jednak, że ktoś z polskich mundurowych również mógł być zainteresowany (np. snajperzy lub jakaś jednostka specjalna). Nikt?

Catch22 - a co z tymi projektami polskich "pixeli", które kiedyś były wrzucone na Militaryphotos, i które zdenerwowały   p. Cramera z Hyperstealth?

http://img265.imageshack.us/img265/1908/previewwoodlandco0.jpg

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=107306

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 06-03-2008, 18:12:15 wysłane przez Heimdall » Zapisane

Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 7 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: