trwa ładowanie paska...
23-03-2019, 07:30:58 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 20 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak rozpalić kiedy mokro ?  (Przeczytany 111990 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
thor_
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 10-11-2007, 21:23:24 »

W pewnym wątku ktoś zapytał jak postarać sięo ogień kiedy pada i jest mokro.

Więc moja recepta (moze nie wszędzie się sprawdzi ale jak do tej pory nie miałem problemu):

Jeżeli sa w około drzewa iglaste najlepiej takie które zawsze wyglądają "na uschnięte" szukamy na nich gałązek o średnicy około 0,5-1 cm obowiązkowo "ze skórką" na wierzchu. Ściągamy z nich korę, i rozdrabniamy wzdłuż aby uzyskać 5-10 cm "zapałki". Układamy z tego "harcerskie" ognisko czyli "wigwamik" i podkładamy ogień na 99% zapalają się moment. Można nawet zapalić to coś od zapalniczki.

Z drzewami liściastymi jest z reguły większy problem i w zasadzie jedynym sposobem jest znalezienie kory brzozy, olchy itp i zrobienie z niej "jak nadłuższych ale najwęższych wiórów. Postępowanie podbne jak z "zapałkami" z iglaka.

Na 100% nie polecam "walki" z mokrymi drzewami typu dąb, buk, topola, osika, itp.

Pozdrawiam

Edit bo zauważyłem że mi wcięło część  zdania
« Ostatnia zmiana: 11-11-2007, 12:57:19 wysłane przez thor_ » Zapisane
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #1 : 11-11-2007, 11:58:06 »

Dziuple! od czego są dziuple i inne otworzy w drzewach.. zazwyczaj w nich znajdziemy coś suchego: liście, gałązki, opuszczone gniazdo, próchno (szczególnie polecam buk)... wspomniana kora brzozowa (pali się zawsze i wszędzie).. w lasach iglastych zawsze na pniu czy pod drzewem znajdą się suche gałązki.. często te gałązki nie są przemoknięte w 100% i po lekkim ostruganiu dochodzimy do suchego rdzenia.. czasem pogrzebanie w ściółce pozwoli znaleźć coś suchego... a ważne przede wszystkim jest przewidywanie... i nie tyle co zabranie rozpałki z domu a zbieranie rozpałki pod drodze i suszenie je "w kieszeni" tak by mieć już gotową na popołudnie/wieczór

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Tomek_14
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 11-11-2007, 17:35:36 »

Albo ... zawsze można znalezc coś suchego pod przewróconym drzewkiem , jego korzeniami . W bardzo gęstych zagajnikach sosnowych i  nie tylko , na ziemi można znalezc wiele materiału , można też leciutko zeskrobac z świerku lub sosny tych łuseczek czy jakoś tam  . W jakiś płytkich nieckach , może w norze (ale wątpię ) w kotlinie zająca , za kamieniami . A teraz bardziej pracochłonną metodę : wziąc jakąś gałąź zestugac do miejsca suchego , potem na drobniutkie wióreczki , i coraz większe i większe , potem         ,, zapałeczki `` Chichot   i wióry ... . Ale kora brzozowa jest bez konkurencyjna ...
Gryf
Opinii: (1)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Ziemia Kłodzka lub Wrocław

Świniopas,łazęga, powsinoga,wałkoń i szaławiła.

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 12-11-2007, 11:38:07 »

Nawet po kilkudniowych opadach śniegu z deszczem zawsze znajdziemy suchy konar czy żerdkę, z których we wnętrzu znajdziemy drewno na opał.
 A z brzozwą korą silnie rywalizować mogą tzw. KARPY, czyli korzenie uschniętych iglastych drzew. Po podpaleniu płoną jak sztormowe zapałki.

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
Tomek_14
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 12-11-2007, 17:37:40 »

Tu mnie zaskoczyłeś    fajne porównanie  Chichot
kooniu
Ekspert

Miejsce pobytu: irlandia

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 11-12-2007, 19:52:55 »

suche gałęzie i konary (nawet po kilkudniowych opadach ) można znaleźć na drzewie - łatwo można je odłamać np, batem lub innym kawałkiem obciążonej linki a do rozpalania ogniska używam najczęściej świeczki - wiem, nie jestem ortodoksem  Spoko

życie jest walką szepnął człowiekowi na ucho ...spręzynowy nóż
ov_Darkness
Ekspert

Miejsce pobytu: Festung Warschau

kocham noże(m)

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 18-12-2007, 13:47:19 »

chusteczka higieniczna, drewno z cpn'u, rozpałka do grilla, zapalniczka dyszowa. 

Silly monkeys give them thumbs they forge a blade...

I never wanted to be different. I just wanted to be me.
8.5/20
Tomek_14
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 22-12-2007, 17:01:16 »

dobra  to jeszcze płatki kosmetyczne , maja one dwojakie znaczenie , ja stosuje je do rozpalania ognia ( czasami ) i do filtru mojej roboty  Chichot .  Wystarczy iskierka z krzesiwa lub krzemienia , płatek przejmuje ogień itd. ALE  musimy go w połowie rozerwac ale nie do końca  Spoko |  bardzo szybki sposób polecam ...
mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #8 : 23-12-2007, 12:33:08 »

ogólnie wata szybko łapie iskre.. czasem za szybko

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
McBren
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 23-12-2007, 18:09:54 »

Co do kwesti łatwopalności korzeni sosny, to japończycy podcas IIwś produkowali z nich benzynę. Muszę te korzenie wypróbowac podczas njabliższej wyprawy do lasu, tylko kiedy to będzie Smutny
mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #10 : 23-12-2007, 18:44:48 »

Benzynę? A w jaki sposób?

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 02-01-2008, 10:49:27 »

chusteczka higieniczna, drewno z cpn'u, rozpałka do grilla, zapalniczka dyszowa. 

... zestrugane gumowe podeszwy, opony, papa, smoła, żywice (również techniczne) farby, oleje, smary, kleje, rozpuszczalniki, wysuszone gówienka kopytnych. Doskonałym zapleczem rozpałkowo podpałkowym są dzikie wysypiska śmieci na skrajach lasów gdzie można znaleźć dętki, meble, organiczne resztki, izolację do przewodów jak też inne ciekawostki i wynalazki  Chichot Ale bogactwo!

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

www.puszczanstwo.pl
McBren
Ekspert

Miejsce pobytu: Pomorze

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 07-01-2008, 17:00:34 »

Nie wiem jak dokładnie robili, ale pisze się o tym w książkach. Na google też coś można znaleźć:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=benzyna%2Bz%2Bkorzeni%2Bsosny&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl
Gryf
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 21-01-2008, 08:45:31 »

Zapomniałbym! Wszędobylska gąbka, oraz wszelkiego rodzaju materiały z wyściółki samochodów. Cudowne materiały podpałkowe. Zawsze można gdzieś znaleźć porzucony zezłomowany samochód.

www.puszczanstwo.pl
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #14 : 23-01-2008, 15:54:07 »

Zawsze można gdzieś znaleźć porzucony zezłomowany samochód.

gdzie TY wędrujesz?  Szok
Strony: 1 2 3 ... 20 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: