trwa ładowanie paska...
23-03-2019, 07:30:07 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 14 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o krzesaniu, a boicie się zapytać  (Przeczytany 111319 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
mgr_scout
Kierownik forum
Opinii: (8)
*

Tactical Hipster

« : 13-10-2007, 19:55:43 »

Temat przewijał już się gdzieniegdzie przez forum. Tak też powstał ten wątek by odpowiedzieć na pytania, których się boicie 

Pierwej sprzęt:

http://img402.imageshack.us/img402/381/dscf3455smallld5.jpg
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o krzesaniu, a boicie się zapytać

Na górze, wiadomo, RAT 3  Spoko

Od lewej: krzesiwo tradycyjne, krzemień, kwarc (ten biały), krzesiwo US Army, krzesiwo z puszki BCB, krzesiwo szwedzkie.

Następnie "hubka":

http://img218.imageshack.us/img218/3365/dscf3457smalldb4.jpg
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o krzesaniu, a boicie się zapytać

Górny rząd, od lewej: resztki ptasiego gniazda, próchno bukowe, "puch" z topoli.

Dolny rząd, od lewej: nie pamiętam co to (ale chyba też resztki jakiegoś gniazda), nawęglona bawełna (to czarne), kora brzozowa, żywica, również coś z buku, "puch" z pałki wodnej i chyba z trzciny.

No i technika...

Krzesanie  krzesiwem klasycznym i krzemieniem. Warto zauważyć, materiał na rozpałkę może być "na krzemieniu" jak i "pod krzemieniem". Zależy to wyłącznie od preferencji krzesającego.

<embed type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.youtube.com/v/-3JbceCNUnI" width="425px" height="350px" AllowScriptAccess="never" quality="high" wmode="transparent"/><noembed><a href="http://www.youtube.com/v/-3JbceCNUnI" target="_blank">http://www.youtube.com/v/-3JbceCNUnI</a>

Krzesanie krzesiwem szwedzkim oraz rozniecanie ognia. Rozdmuchując iskrę wykonuję specyficzny ruch rozpałką, oddalając i przybliżając ją.  Wspomaga to zajęcie się ogniem rozpałki.

<embed type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.youtube.com/v/VqWrvLS_1yk" width="425px" height="350px" AllowScriptAccess="never" quality="high" wmode="transparent"/><noembed><a href="http://www.youtube.com/v/VqWrvLS_1yk" target="_blank">http://www.youtube.com/v/VqWrvLS_1yk</a>

No to miłej zabawy z krzesaniem... tylko uważajcie na palce

p.s. szkoda że nie można wstawić filmu jak na knives.pl - Pecado, da rade coś z tym zrobić?
Acha, filmy jakościowo i montażowo są z d...y Jeśli jest ktoś chętny do nauczenia mnie obróbki video będę zobowiązany

SCOUT PRIDE!

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Esthan
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Miejsce pobytu: Małopolska

Science of silence

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 14-10-2007, 10:07:33 »

Zajebisty wątek Chichot

Gratulacje !

Niebo musi być pełne bullterrierów.
mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #2 : 14-10-2007, 12:07:24 »

Dzięki, dzięki

W następnym odcinku będzie łuk ogniowy

A w sumie to nawet sam sobie podkleję ten wątek

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #3 : 22-10-2007, 00:27:29 »

dorzuć jeszcze filmiki z amerykańskim krzesiwkiem magnezjowym i kwarcem, oki? jestem pod wrażeniem łatwości, z jaką rozpalasz ogień.
madmun
Opinii: (1)
Ekspert

Miejsce pobytu: Krk

BSoD

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 22-10-2007, 01:44:54 »

W amerykanskim - zeskrobujesz magnez na to co chcesz rozpalic - najlepiej male drobne kawalki a potem tak jak w Szwedzkim

kiedys <1raz> szwedzkim rozpalalem z 10 min ognisko .... dopiero potem obaczailem ze lepiej jest trzymac blaszke/noz a ruszac krzesiwem

eee skad wzioles naweglna bawelne ?

ed/chochlik
« Ostatnia zmiana: 22-10-2007, 01:46:26 wysłane przez madmun » Zapisane

To nie ja robie bledy, to one Trantiputltemy
buzz
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Płaza (obok tego ;) Chrzanowa / małopolska)

bydle niedobre

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 22-10-2007, 13:44:18 »

Ktoś wspominał o rozpalaniu ognia przy pomocy nadmanganianu potasu. Możecie opisać ten patent?

...Mamy już takie same telewizory jak oni, takie same kosmetyki... i tostery. A nasze jedzenie już dawno przegoniło ich jedzenie np. ... kiełbasa przegoniła...
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #6 : 22-10-2007, 15:06:53 »

W amerykanskim - zeskrobujesz magnez na to co chcesz rozpalic - najlepiej male drobne kawalki a potem tak jak w Szwedzkim

ed/chochlik

filmik. nie opis.
madmun
Ekspert

BSoD

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 22-10-2007, 17:32:39 »

Ktoś wspominał o rozpalaniu ognia przy pomocy nadmanganianu potasu. Możecie opisać ten patent?

sposób jest do dupy ... jednym slowem   Bierzesz Nadmanganian im drobrniejszy tym lepszy bierzesz gliceryne w plynie. Z nadmanganianu robisz maly stozek i w srodku dziure -ma wygladac jak wulkan w dziure lejesz gliceryne po ok 45 sek powino zaczac sie tlic a potem juz wiadomo co trza robic ..

Flimik dalbym ale musze kupic gliceryne

RLN> Myslalem ze chcesz opis no nic trudno sie mowi chcialem dobze

mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #8 : 22-10-2007, 20:32:59 »

Noo a już myślałem, że nikt tu nie napisze

Odpowiadając - z krzesiwem US postaram się coś w weekend skręcić. Osobiście nie preferuję tego krzesiwa z dwóch podstawowych względów... raz że pręt żelazowo-cerowy łatwo się "wymydla", dwa że wiórki magnezowe mają tendencje do "rozbiegania się" Znacznie łatwiejsze w obsłudze i skuteczniejsze jest szwedzkie.
Skoro mowa o szwedzkim, to nie polecam techniki madmuna - krzesając blaszką czy nożem ma się zdecydowanie większą kontrolę. Ważne jest by ruch nie był długi i szybki (kiedy nóż niekontrolowanie nam spadnie na rozpałkę ma tendencje do jej rozrzucenia tudzież przygaszenia iskier), a na krótki i powolny (wtedy mamy wszystko pod kontrolą)

Jeśli chodzi o nawęgloną bawełnę robię ją we własnym zakresie - do puszki po cukierkach wkładam pociętą na kawałki bawełnę (np. ze starych jeansów, t-shirta, knot itp.), zamykam puszkę i wstawiam do ogniska lub na palnik w kuchni kiedy pójdzie mocny dym ściągam z ognia i po chwili przestudzenia sprawdzam jak mocno się "spaliło". Materiał jest dobrze przygotowany kiedy jest czarny ale nie rozpada się w rekach, powinien mieć zachowaną strukturę. Ostudzenie puszki pozwala nam też uniknąć samozapłonu po otwarciu. Puszki lubią też czasem samoczynnie się otworzyć - wystarczy owinąć drutem i mocno go zakręcić Niektórzy robią dziurkę na denku i czekają aż pojawi się płomień, jednak jakoś tego nie stosowałem i jest dobrze

RNL - na pewno chcesz film z kwarcem? Technika w niczym się nie różni od krzemienia, zmienia się tylko kamień po prostu

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Nukibo
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 22-10-2007, 21:04:01 »

Odpowiadając - z krzesiwem US postaram się coś w weekend skręcić. Osobiście nie preferuję tego krzesiwa z dwóch podstawowych względów... raz że pręt żelazowo-cerowy łatwo się "wymydla", dwa że wiórki magnezowe mają tendencje do "rozbiegania się" Znacznie łatwiejsze w obsłudze i skuteczniejsze jest szwedzkie.

Dobrze prawisz. Niestety samodzielne dojście do tego wniosku wymaga czasu (i ok. 30 zł ). Ze szwedzkim mi praktyki jeszcze brakuje, ale od razu mi bardziej podpasowało.

I jak już się mam nie bać zapytać (zgodnie z tematem), to w jaki sposób wykorzystujesz to próchno bukowe i żywicę? Jak rozdrobnione? Wiem, że pytanie brzmi głupio i trudno to opisać. Filmik byłby szczytem szczęścia, ale byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)
mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #10 : 22-10-2007, 21:15:38 »

Próchno bukowe jest na tyle suche że dobrze łapie iskrę, jeśli nie łapie można nawęglić. Zatem technika jest podobna

Czasem rozkruszam je trochę, dodaję pokruszonej żywicy (nie na pył ale dość drobno) i dodaję do rozpałki dla podtrzymania ognia - ot cała technologia

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
madmun
Ekspert

BSoD

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 22-10-2007, 21:54:28 »

mgr_scout nie wiem jak Ty ale ni .... nie umie odpalic szwedzkim Twoim sposobem

IMO w moim sposobie masz mniejsza szanse na rozrzucenie podpalki -

Nie mozna powiedziec ze czyjas technika jest gorsza ale uwazam ze trudniej jest przyswoić Twoja

RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #12 : 22-10-2007, 21:56:43 »

Noo a już myślałem, że nikt tu nie napisze

RNL - na pewno chcesz film z kwarcem? Technika w niczym się nie różni od krzemienia, zmienia się tylko kamień po prostu

chcem. nie dla siebie. dla tych co nie wierzą. że to możliwe. wychyliłeś się teraz cierp Chichot

mgr_scout
Kierownik forum
*

Tactical Hipster

« Odpowiedz #13 : 22-10-2007, 21:59:27 »

Mam odwrotne doświadczenia i uważam że sobie utrudniasz tylko bo jak moja może być trudniejsza skoro jest prostsza przyznam, iż jesteś jedyną mi znaną osobą, która krzesa w ten sposób

SCOUT PRIDE!

KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan

CZUJ-DYM!
Nukibo
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 22-10-2007, 22:00:42 »

Próchno bukowe jest na tyle suche że dobrze łapie iskrę, jeśli nie łapie można nawęglić.

Do nawęglenia trzeba już mieć ogień.

W sumie o to mi chodziło. Dzięki za odpowiedź. Będę musiał spróbować, jak się trafi okazja. Wiadomo, że cała zabawa to kwestia praktyki a nie buszowania po necie. Ale jak dojdą kolejne filmiki, to płakać nie będę, zawsze można coś wyłapać. Zwłaszcza, że podobnie, jak RNL jestem pod wrażeniem.

"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)
Strony: 1 2 3 ... 14 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: