trwa ładowanie paska...
23-05-2019, 14:51:58 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 10 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: survival w dzikich krajach - sprzęt i nie tylko  (Przeczytany 133151 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
jack4x4
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Pogórze Izerskie

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 16-09-2007, 18:13:48 »

Może wszyscy czytający wiedzą co to jest KMnO4 i wyjdę na nieuka, ale bądź tak miły RNL i wyjaśnij mi ten skrót
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #16 : 16-09-2007, 18:20:58 »

jack4x4  miało być krócej, a wyszło dłużej nadmanganian potasu (ale  masz rację, że 4 powinno być w dolnym indeksiku ; przydaje się do: odkażania wody (nie polecam), leczenia drobnych zadrapań i grzybic, a nawet do rozpalania ognia
jack4x4
Aktywny użytkownik

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 16-09-2007, 18:55:18 »

No tak jak podejrzewałem wyszedłem na nieuka :frown:
A tak BTW, nadmanganian potasu też zabieram ze sobą w dalsze trasy. Podczas wędrówek po Saharze ładując na bagażnik dachowy baniaki z wodą do mycia dawałem zawsze do środka odrobinę nadmanganianiu, żeby zawartość na słońcu nie zaczęła zbyt szybko żyć własnym życiem. Woda początkowo stawała się lekko różowa, jednak potem szybko traciła kolor, ale nawet po kilku dniach podróży nie śmierdziała.
piter pan
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: kraków

Gabrysia:)))

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 16-09-2007, 20:53:31 »

No tak jak podejrzewałem wyszedłem na nieuka :frown:
A tak BTW, nadmanganian potasu też zabieram ze sobą w dalsze trasy. Podczas wędrówek po Saharze ładując na bagażnik dachowy baniaki z wodą do mycia dawałem zawsze do środka odrobinę nadmanganianiu, żeby zawartość na słońcu nie zaczęła zbyt szybko żyć własnym życiem. Woda początkowo stawała się lekko różowa, jednak potem szybko traciła kolor, ale nawet po kilku dniach podróży nie śmierdziała.

zakładam,  że manganian (VII)potasu rozkladal sie pod wplywem temparetury do dwutlenku manganu, stad odbarwienie roztworu - taki maly chemiczny off top,

Pzdr

P_P

"...Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć,
Cało wyjść z burzowej chmury
Musi tylko w to uwierzyć..." - J.Kaczmarski

"...żyj tak, byś zawsze wiedział po co..." - J.Kaczmarski
jack4x4
Aktywny użytkownik

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 16-09-2007, 21:17:08 »

A w takim razie czy dwutlenek manganu też działa wyjaławiająco?
Farulf
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Lublin

cynik, złośliwiec i leń

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 16-09-2007, 21:21:55 »

Z tego co wiem, to powinien się wytrącać jako brunatny osad, więc chyba nie bardzo.

FOR PONY !!!

Gdy Ci dobrze i życie Cię rozpieszcza, rozglądaj się uważnie, bo z drugiej strony już bierze rozbieg, żeby kopnąć Cię w dupę!
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #21 : 16-09-2007, 21:25:24 »

nadmanganian dlatego działa, że reaguje czyli co robi? no co?  Chichot Chichot Chichot
jack4x4
Aktywny użytkownik

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 16-09-2007, 21:29:51 »

no co?
demon
Aktywny użytkownik

Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 16-09-2007, 21:32:45 »

Napiszę tu kilka słów jako zupełny laik. No może nie zupełny - ale zupełnie nie bywający poza Europą. Czytałem kiedyś bardzo fajne opracowanie dotyczące sztuki przetrwania dla reporterów. Nie pamiętam ani autora, ani źródła. Jednym z fundamentalnych zakazów (o czym wspomniał  RNL) był tam zakaz noszenia czegokolwiek co przypominałoby mundur (dotyczy również czapek, butów)  kojarzyło się z mundurem itp. Do tego stopnia, że odradzano nawet zielone, zgniłozielone, szare, brązowe i podobne podkoszulki. Reporter musiał wyglądać na 200% procentowego cywila. Zalecano też posiadanie "stosu drobnych banknotów" - w razie czego wygląda okazalej niż ta sama kasa w grubych nominałach, o cukierkach, gadżetach itp. już wyżej wspomniano. Kapuściński napisał kiedyś coś takiego "zawsze starałem się wyglądać nijako" - chodziło mu o zwracanie jaknajmniejszej uwagi na swoją skromną osobę (w śród pigmejów, murzynów i całej reszty napewno nie było to dla niego prostym zadaniem ;-) ) Co do religi (to już inne źródło) tak jak pisał Abd - w żadnym przypadku nie przyznawać się do ateizmu. Napewno nie zrozumieją, a być może poczują się "robieni w h*ja" . Kolega który swego czasu (za komuny) pracował sporo lat w Iraku i Libii ostrzegał też przed zwracaniem jakiejkolwiek uwagi na kobiety - traktować jak powietrze, udawać, że się nie widzi. Podobno naciął się cholernie gdy zapytał znajomego Araba - czym się zajmuje jego żona ? Arab dostał szału

Absynt - czy Antabus ? Oto jest PYTANIE !
jack4x4
Aktywny użytkownik

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 16-09-2007, 21:36:43 »

A wracając do naszych baranów ...

Wikipedia:
...Nadmanganian potasu posiada silne własności bakterio- i grzybobójcze. Pastylki tego związku są m.in. stosowane do odkażania wody do mycia (np. do kąpieli noworodków); składnik aktywny w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania ran. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej.

Nadmanganian potasu używany jest również do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą "polową". Aby uzdatnić wodę należy dodać nadmanganian potasu do wody w takiej ilości, aby uzyskać odcień bladoróżowy. Roztwór o odcieniu intensywnie różowym to substancja odkażająca.
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #25 : 16-09-2007, 22:00:52 »

Demon- prawdę piszesz. Moje butki były, mimo wszystko, przez swoją wysokość dość "militarne", więc nosiłem je między ludźmi schowane pod nogawką; Kapuściński to Guru. Ja niestety ani z wyglądem, ani z rozmiarami nie mam szans się wtopić w tłum, więc staram się być po prostu mzungu (białas); co do kobiet- czytałeś o mojej przygodzie w No Bullshit? też miałem jazdy. Jest niestety więcej różnic kulturowych, o których chętnie napiszę, zwłaszcza, że jako lekarz wchodziłem z ludźmi w bliższe stosunki niż fotoreporter, ale to chyba tu byłby OT. Wielką obrazą dla muzułmanina jest np. skierowanie w jego stronę podeszwy buta, np. jak siedzisz z nogą na nogę, a wchodząc do domu, buty zdejmujesz...Abd świetnie tu wyłożył parę ciekawostek i jak się pojawi, to zapraszam do dyskusji. jack4x4- no i mamy te najczęstsze zastosowania nadmanganianiu, jednak z odkażaniem wody to jest tak: co to znaczy bladoróżowy kolor? poza tym w jelitach żyją też miłe nam bakterie, a nadmanganian niszczy, gwałci, pali i rabuje wszystko co napotka. Smak takiej wody też jest do...Po prostu takie wynalazki trzeba stosować jako ostatnią deskę ratunku, a wodę najlepiej gotować. Jak masz nadmanganian to i ogień rozpalisz (jeśli oczywiście nie masz nic skuteczniejszego); wystarczy zmieszać parę kryształków z cukrem (m.in. dlatego był w kamizelce), położyć na czymś łatwopalnym (np. wata z opatrunku wojskowego- zawsze sucha- dlatego 2 w kamizelce) i zgnieść nożem (nasze ukochane
« Ostatnia zmiana: 16-09-2007, 23:44:29 wysłane przez RNL » Zapisane
piter pan
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: kraków

Gabrysia:)))

Ignoruj
« Odpowiedz #26 : 16-09-2007, 22:09:10 »

nadmanganian dlatego działa, że reaguje czyli co robi? no co? Chichot Chichot Chichot

utlenia, sam sie redukujac w zaleznosci od srodowiska do roznych produktów,

dlatego mozna przy jego pomocy rozpalic ogien,

P_P

"...Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć,
Cało wyjść z burzowej chmury
Musi tylko w to uwierzyć..." - J.Kaczmarski

"...żyj tak, byś zawsze wiedział po co..." - J.Kaczmarski
RNL
Kierownik forum
*

« Odpowiedz #27 : 16-09-2007, 22:10:32 »

Bingo!  8D 8D 8D ale jestem świnia, że każę Wam szukać, zamiast tak od razu...
jack4x4
Aktywny użytkownik

www.podzielonymjajem.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #28 : 16-09-2007, 22:15:55 »

... Smak takiej wody też jest do...
Ja tę wodę okażałem do mycia a nie do picia. Do pozyskiwania pitnej mam sprytny filtr a gdyby go zabrakło to takie ochydne pastylki, zresztą po nich smak wody jest jest też do...
rybak
Użytkownik
**

Miejsce pobytu: Wagenburg

cośtam cośtam

Ignoruj
« Odpowiedz #29 : 16-09-2007, 22:25:12 »

Wielką obrazą dla muzułmanina jest np. skierowanie w jego stronę podeszwy buta,

To bylo dobrze widac na filmie z "obalenia" Saddama w postaci jego pomnika w centrum Bagdadu w 2003 roku - przylecialo stado facetow i deptali mu po glowie. Wlasnie raczej deptali, niz kopali.

Jakigos mie Ponie Buoze stwuozył, takigo mie mos! 8/18
-----------------------------------------------------------------------
...jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 10 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: