trwa ładowanie paska...
03-06-2020, 04:14:16 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 ... 14 15 16 17 18 ... 62 » Ostatnia +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hamak - Wasze doświadczenia...  (Przeczytany 483674 razy)
Azazel
Opinii: (6)
Ekspert

Miejsce pobytu: 50° 46′ 45″ N 16° 12′ 37″ E

Amicus certus in re incerta cernitur.

Ignoruj
« Odpowiedz #225 : 25-03-2013, 10:27:23 »

No i kupiłem.
Pochwalę się spostrzeżeniami jak wypróbuję.
Sam jestem ciekaw jak to będzie. Czy będzie wygodnie, czy zasnę w czymś takim.
Problem w tym, że nie śpię na plecach.
Z drugiej strony kusząca jest perspektywa takich pobudek jak na Waszych zdjęciach.

Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu.
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Józef Piłsudski
Bleys
Opinii: (7)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #226 : 25-03-2013, 11:34:54 »

Jak napinam hamak na maksa, żeby po obciążeniu był jak najbardziej płaski. Zmniejsza to trochę jego stabilność, za to można leżeć i na boku i od biedy (chociaż raczej krótko) na brzuchu.
Tak przy okazji dodam swoje pytanie. Chciałbym zmodyfikować swój system napinania "zawieszenia" hamaka, żeby było łatwiej i szybciej. Czy ktoś wie gdzie można by kupić małą metalową klamrę samozaciskową? Taką jakie np stosuję się w uprzężach alpinistycznych. Coś wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego (odpadają więc klamry od pasów bagażowych). Znalazłem jeden sklep, ale brak towaru, napisałem do producenta uprzęży, to sie nie odezwał. 

Chodzi o taką:

http://www.outdoortrailgear.com/wp-content/uploads/2012/11/cinch-buckle-001.jpg

albo

http://www.sandslave.com/cinchbuckle/DSCI0714.jpg
greenshadow
Szef działu
Opinii: (2)

« Odpowiedz #227 : 25-03-2013, 11:44:03 »

No i kupiłem.[...]
co kupiłeś?

Jak napinam hamak na maksa, żeby po obciążeniu był jak najbardziej płaski. Zmniejsza to trochę jego stabilność, za to można leżeć i na boku i od biedy (chociaż raczej krótko) na brzuchu.
Tak przy okazji dodam swoje pytanie. Chciałbym zmodyfikować swój system napinania "zawieszenia" hamaka, żeby było łatwiej i szybciej. Czy ktoś wie gdzie można by kupić małą metalową klamrę samozaciskową? Taką jakie np stosuję się w uprzężach alpinistycznych. Coś wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego (odpadają więc klamry od pasów bagażowych). Znalazłem jeden sklep, ale brak towaru, napisałem do producenta uprzęży, to sie nie odezwał.  

Chodzi o taką:
http://www.outdoortrailgear.com/wp-content/uploads/2012/11/cinch-buckle-001.jpg
albo
http://www.sandslave.com/cinchbuckle/DSCI0714.jpg
tu masz trochę
http://ezeglarski.pl/bloczki-pl/tamy-i-klamry.html

ja stosowałem mocowanie takie jak jest opisane w pierwszym poście
https://www.hammockforums.net/forum/showthread.php?t=4719
mało waży i daje się regulować bardzo szybko
« Ostatnia zmiana: 25-03-2013, 11:48:13 wysłane przez greenshadow » Zapisane

raffcio
Ekspert

Miejsce pobytu: KRK

Chodź i weź

Ignoruj
« Odpowiedz #228 : 25-03-2013, 11:57:07 »

Możesz destrukcyjnie pozyskać dobre aluminiowe klamry z pasków firmy Lhotse po 23 zł sztuka, może też sprzedadzą klamrę na sztuki.
Do mocowania hamaka to IMO jednak zbędne ustrojstwa, tak samo jak whoopie slings. Wszystko można załatwić prostymi węzłami i do tego szybko rozwiązywalnymi.

Każdy ma jakiś plan walki, dopóki nie zostanie trafiony - Mike Tyson
Prawdziwa dama pije tylko czysty spirytus - Michaił Bułhakow
regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #229 : 25-03-2013, 12:33:55 »

A mi chyba hamak nie podszedł  Zawstydzony
Lubię spać na boku i na brzuchu, najlepiej zasypia mi się na brzuchu, na plecach praktycznie w ogóle nie śpię, a na pewno tak nie zasnę. No i nie mogę sobie znaleźć miejsca w hamaku, myślałem, że się przyzwyczaję. Próbowałem kilka razy i dupa.
Schodzę z powrotem na ziemię!

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
Bleys
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #230 : 25-03-2013, 12:55:48 »

Greenshadow, dziekuje!!!! Raffcio, Lhotse też fajne :-) I jasne, że można bez, w końcu jakoś do tej pory sobie radziłem. Ale człowiek na starość wygodny się robi Spoko
Azazel
Opinii: (6)
Ekspert

Miejsce pobytu: 50° 46′ 45″ N 16° 12′ 37″ E

Amicus certus in re incerta cernitur.

Ignoruj
« Odpowiedz #231 : 25-03-2013, 15:08:32 »

co kupiłeś?

A kupiłem DD Frontline Hammock.

Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu.
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Józef Piłsudski
Palowski
Ekspert

Miejsce pobytu: BB/Krk

wiszę w hamaku

Ignoruj
« Odpowiedz #232 : 26-03-2013, 14:00:53 »

słabe rozwiązanie - to powoduje ściskanie ramion, u mnie nie zdało egzaminu. kumple też narzekali że "bez sensu się śpi" aż pokazałem, że hamaka nie napina się jak liny do tyrolki Chichot tylko luźno, a już najlepiej to z ridgeline - i po skosie spać!

🐴
Bleys
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #233 : 26-03-2013, 14:56:17 »

Mnie tam nic nie obciska, mimo ze jestem dosc szeroki :-) A zeby spac po skosie, to rzeczywiscie trzeba miec dosc szeroki i luźny hamak. Kazdy ma swoje rozwiązania, które mu odpowiadają. Ale żeby od razu pisać, że ktoś inny stosuje "słabe rozwiązanie"? Litości, nie jesteśmy w sejmie  Spoko
raffcio
Ekspert

Chodź i weź

Ignoruj
« Odpowiedz #234 : 26-03-2013, 15:48:36 »

Wszystkie niedogodności w ramionach biorą się z przykrótkich hamaczków. Niestety mój też cierpi na tą chorobę.

Jeszcze odnośnie klamer to tanio znalazłem stalowe w:
http://www.bakista.pl/index.php?stoken=D1C95807&force_sid=&lang=0&cl=search&searchparam=klamra

IMO jednak dla mojej wygody zamiast klamer wystarczą dwa węzły i rozwiązanie to zaczerpnąłem od Seana Shug'a Emerego.
Pewnie to znacie, albo już było ale napiszę jako moje trzy grosze.

Niestety nie znam polskich nazw tych węzłów.

Pierwszy to marlin spike hitch. Węzeł ten może służyć również do zrobienia drabinki sznurowej. Jako przetyczki można użyć kołka, rurki alu itp. Jego dość ważną funkcją jest kapinos, czyli ochrona przed wodą. Tutaj foto wzięte z internetu:

http://pravesh2rajyapuraskar.files.wordpress.com/2011/01/marlin0002.jpg
Hamak - Wasze doświadczenia...

Drugi to rolling hitch/safety belt hitch, który służy do wytworzenia BiedaSlings(R) czyli substytutu whoopie slings (regulowanej pętli). Działa podobnie jak prusik/bachman ale można go użyć z linką o tej samej grubości. Prusik w takim przypadku będzie się ślizgał. Tutaj tym razem moje foto tego węzła, który zabezpieczam dodatkowo półsztykiem (wersja safety belt hitch):

http://imageshack.us/a/img69/8343/image0022tm.jpg

A tutaj BiedaSlings(R) zamontowane do hamaka (lina to overkill, można chudszą):

http://imageshack.us/a/img46/1148/image0015q.jpg

@ Palowski
Wspominałeś o ridgeline jako elemencie nośnym, jakie są zalety tego rozwiązania?

Edit: pomyliłem i poprawiłem nazwy angielskie węzłów
Tutaj daje linka do animated knots z tym drugim węzłem rollinghitch i jego odmianami:
http://www.animatedknots.com/rollinghitch/
« Ostatnia zmiana: 26-03-2013, 16:25:58 wysłane przez raffcio » Zapisane

dhadams
Opinii: (16)
Ekspert

Miejsce pobytu: Śląsk

Żółw

Ignoruj
« Odpowiedz #235 : 26-03-2013, 16:32:45 »

Do naciągania powinien się sprawdzić też taki system:

-karabinek (najtaniej wyjdzie rozmontować jakiś ekspres, komplet z 2 lekkimi karabinkami już za 40 zł się znajdzie)
-półwyblinka
-zabezpieczamy flagowym

'Nawet Najdłuższa Podróż Zaczyna Się Od Pierwszego Kroku'
raffcio
Ekspert

Chodź i weź

Ignoruj
« Odpowiedz #236 : 26-03-2013, 17:40:48 »

Do naciągania powinien się sprawdzić też taki system:
-karabinek (najtaniej wyjdzie rozmontować jakiś ekspres, komplet z 2 lekkimi karabinkami już za 40 zł się znajdzie)
-półwyblinka
-zabezpieczamy flagowym

To może się przydać przy naprężaniu ridge line (brak mi dobrego polskiego odpowiednika) do tarpa, ale przy hamaku IMO nie trzeba go aż tak naprężać, bo źle mi się śpi na super sztywnym. W wersji z karabinkami IMO wystarczy użyć wyblinki jako łatwej do wyregulowania i zawiązania na karabinku. Ale karabinki to dodatkowy szpej do dźwigania i koszt jak ktoś ich nie ma.

Dla mnie najprostsze rozwiązanie to jest to z samym śnurkiem i ewentualnie taśmami, żeby kory drzew nie niszczyć. Jedyny element nieśnurkowy to kołki do kapinosa (węzeł marlin spike hitch), ale to można zawsze sobie wystrugać na miejscu.

Palowski
Ekspert

Miejsce pobytu: BB/Krk

wiszę w hamaku

Ignoruj
« Odpowiedz #237 : 27-03-2013, 20:03:12 »

@raffcio: ridge line pozwala zachować stałą "worowatość" hamaka jeżeli zamierzamy spać po skosie. spanie po skosie można uskutecznić, jeżeli hamak nie jest naprężony "na maxa" - to jasne. problem jednak w tym, żeby odpowiednio go poluzować. ridge line poprzez spięcie końców szmaty zachowuje stały luz przestrzeni do spania, pozwalając na mocne i solidne naciągnięcie systemu nośnego.

a tłumaczenie "ridge line"? może po prostu "cięciwa"?

🐴
Bambus
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #238 : 29-03-2013, 15:49:33 »

Witam wszystkich hamakowiczów.

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad hamakiem. Prawdopodobnie będzie to DD camping albo coś w przybliżonych wymiarach. Chciałbym go również powiesić w pokoju. Stąd moje pytanie, na jakiej wysokości zazwyczaj wieszacie hamaki? Chodzi mi o wysokość linek na drzewach, gdyż muszę wkręcić haki w ścianach i zastanawiam się nad optymalną wysokością, żeby można było spokojnie wchodzić. Pokój ma szerokość ok 4m.
greenshadow
Szef działu

« Odpowiedz #239 : 29-03-2013, 16:24:39 »

Cześć Bambus
tu masz kalkulator do standardu - przydaje się do takich obliczeń
http://theultimatehang.com/hammock-hang-calculator.html

pzdr

Strony: Pierwsza « 1 ... 14 15 16 17 18 ... 62 » Ostatnia +   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: