trwa ładowanie paska...
14-12-2018, 22:28:49 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Brytyjski chlebak molle MTP (field pack), pierwsze wrażenia.  (Przeczytany 4238 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
cosinus
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« : 10-11-2015, 21:19:31 »

Brakowało mi czegoś kilkulitrowego, ambicja / odczucie estetyczne nie zbliżało mnie do gasmasek i chlebaków byłego Układu.

Zrobiłem pewne dochodzenie co zza zachodniej granicy spełniło by moje oczekiwania.
a) Chlebak Bundeshwehr raczej w głównej wizji jest nadupnikiem na ich pas taktyczny nie mający odpowiedników, opcjonalnie używany z pasem ramieniowym, i w tańszych ofertach pozbawiony tego paska. Mieć jakieś blachy (złącza systemowe)  których nigdy nie użyję, argument na nie, choć jest ok i wielu akceptuje.
b) z podobnych względów dałem niski ranking US /natowskie w układzie Alice, PLCE i własnych narodowych, w dodatku w małej podaży, często nieproporcjonalnie drogich

Byłem przejściowo bliski w ogóle brytyjskiemu DPM w standardzie PCLE, w ogóle byłem bliski mocno intensywnemu kamuflażowi zielonemu "na lato", zanim oglądanie doszło do etapu realizacji, mi przeszło.

Na gruncie kamuflażu ... właśnie dobre słowo "grunt", zaczęło mi pasować pogranicze kolorów błota wiejskiego i miejskiego / zieleni. Pojawił się plecak ATACS AU "jak droga przez las w pobliżu cementowni". Przejściowo byłem w orbicie UCP, może jakąś kieszeń czasem w tym poderwę. Multicam nie do kupienia za rozsądne pieniądze, trafiłem, ciągle myślą, w angielskie MTP.

Ze sporą frajdą obejrzałem dużo materiałów dwóch rosyjskich YT - odnowiłem po 30 latach kontakt z językiem Puszkina - na swój sposób bardzo bazowo to tłumaczyli, do spodu, jak blondynce. Czasem zachodnie słowa dla naszego ucha brzmią tam egzotycznie, na czele z marką miltec. Tam pierwszy raz widziałem dokładniej wnętrza tych wynalazków

Pewnego pięknego dnia doszło do nabycia drogą kupna

Zaczynam (część graficzną z linkami YT doetytuję za chwilę):

Chlebak brytyjski nowej generacji, podaje się datę issue 2010. Jego zamierzona zawartość, maska gazowa czyli "respirator" nigdy mnie nie interesowała (może nowy minister d/s wojny mnie zainteresuje?) . Podobno nowa jest większa od poprzedniego wydania i wnętrze jest nieco większe. Stary chlebak miał jedną stałą kieszonkę zewnętrzną.

Nowy chlebak jest w konsekwentnie w Molle/Pals, w moich poszukiwaniach jest jedynym dostępnym demobilem (oprócz objawiającego sie bardzo rzadko US).

Oba boki wyposażone są w zaczepy molle szerokości 2u komórek i wysokości 4u. Szerokość 2u jest ze sporą nadwyżką, przyjmie wszystko, niedokładnie uszyte, różne wynalazki itd... taśmy są miększe, elastyczniejsze niż na kamizelach, ładownicach bojowych itd.
W komplecie siedzą dwie miękkie płaskie kieszenie o wysokości mniejszej, bo 3u. Zamykając je mocno rzepem można zmieniać ich wysokość. W środku sloty na długopis. Są to kieszenie miękkie, ze sprężystym pasem "na głębokość". Wymiar 21cm x 9x x ok 6cm.
Kieszeni z tego kompletu nigdzie nie widziałem w oddzielnej ofercie.

Komora główna poszerza się powoli w miarę wysokości z 21cm do 23-24cm mierzony z zewnątrz na tylnej ścianie. Przednia ma takie dwa suwaki, może zwiększyć szerokość u góry do 30cm, wygląda jak u listonosza w PRL, nie daje wtedy jakiejś specjalnej ochrony, ale zakupy pozwala przynieść. Wysokość po ścianie bocznej 28cm, można zamykać na kilku wysokościach modyikując to.
Bok, głębokość się poszerza od 12 do 16cm. Dno nie jest w pełni prostokątne, ma łuki, co pewnie wynika z zastosowania do maski.

Wnętrze. Przy bocznych ścianach są wewnętrzne kieszenie, układają się owalnie. Wygląd zobaczycie na materiałach, ja powiem że wchodzi do każdej z nich manierka USA to będzie zrozumiałe. Nierdzewny US-kubek wchodzi, ale ciasno. gdy kupowałem nie miałem pewności czy wejdzie, czeka opcjonalny Water Pouch.

Wnętrze zawiera gumy tam, gdzie pokrywa ma zawias, oraz jedną na tylnej ścianie. Dno komory nie posiada otworków "do spuszczania wody"
Wnętrze jest wykończone jakimś nylonkiem czy czymś podobnym, tkaniną a nie gumą czy folią.

Przód i zamykanie.
Szybkim sposobem na zamykanie są rzepy z lewej i prawej, można zamknąć na różnej wysokości, oraz można się wspomóc okrągłym klipsem na 3 wysokościach. Nie ma tu fasteksów, w ogóle nie ma paska na klapie. Przód centrum, jak wspominałem, zawiera mechanizm do awaryjnego zwiększenia szerokości torby.

Tył.
Dwa poziome przeszycia pals , czy współpracują z 3ma taśmami na np plecaku. Piony są dwa w rozstawie dla 3ch komórek ok 10cm, liberalnie.
Dwa d-ringi do haczyków pasa ramieniowego. Ramieniowy 4cm szerokości, miękki.
U dołu "rękawek" do paska biodrowego z elementem elastycznym. Pasek w komplecie.

Obszary to możliwej zmiany (w mojej koncepcji), bo nie powiem wady.
  • Klapa nie ma, i nie może mieć, ucha do noszenia w jednej ręce. Blogerzy robią uchwyt albo do tylnych d-ringów, co pociąga problem ze środkiem ciężkości, albo do bocznych molle (mają tyle szerokości, że nie niesie to uszczerbku. ten drugi potencjalny montaż mógłby sprawić trudność przy szerokim otwieraniu klapy, czy doraźnym rozłożeniu na dodatkową szerokość.
  • Można zamienić bez krawca pas udowy na biodrowy.
  • metody zamykania nie zmieni (nie będą krawcem), jak ktoś musi mieć coś + fastex, to nie to urządzenie

Materiał "pudła" oraz taśm, solidny, znacznie mniej sztywny niż w ładownicach. Zdecydowanie wzbudza zaufanie, zarazem waga nie jest wygórowana (jak się kojarzy sprzęty z palsami). Da się ścisnąć w celu schowania.
Nie mam wagi, strzelił bym : 350g-500g.
Może wada: ew zamontowane ciężkie kieszenie będą mniej sztywno siedziały, choć oczywiście nic się nie urwie.
Kolory przy pierwszy odpakowywaniu w sztucznym oświetleniu mogą mylić. Byc może to pochodna tego, że nowe camo są reklamowa jako dostosowujące się do światła?

Britanskaja sumka z sistiemo molle
https://www.youtube.com/watch?v=NYwbiWxzHFE

starszy model (tu DDPM) PLCE
https://www.youtube.com/watch?v=Pzd7JEkJ-ME
Zielony ma chyba minimalne różnice, ale zmienia to koncepcji

Przedstawienie i dwie koncepcje rączki z paracordu
po niemiecku:
https://www.youtube.com/watch?v=hDlGCeb9QRA
angielsku
https://www.youtube.com/watch?v=E64cetr52pA

« Ostatnia zmiana: 17-10-2018, 08:49:41 wysłane przez cosinus » Zapisane
Boonta
Opinii: (1)
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 10-11-2015, 22:29:04 »

Fieldpack MTP używam prawie codziennie od ponad roku i mogę polecić. Jednak trzeba pamiętać, że d-ringi mocujące pas nośny umiejscowione są na tylnej ściance torby przez co noszenie jej na biodrze bez paska stabilizującego jest bardzo niewygodne. Ja osobiście z paska udowego nie korzystam, po prostu przesuwam torbę na dupsko i jest gitara.

Może wada: ew zamontowane ciężkie kieszenie będą mniej sztywno siedziały, choć oczywiście nic się nie urwie.

Często wieszam baribalowy pokrowiec na nalgene lub brytolski water bottle pouch. Litrowa butelka z kubkiem, przy wypakowanej torbie, siedzi bardzo stabilnie. Mnie denerwują jedynie dwie rzeczy: zwężenie torby ku dołowi - kiedy wypełnimy szpejem wewnętrzne kieszonki na dole robi się mało miejsca; druga sprawa to skrzypienie systemu nośnego - bez oklejenia plastików (Nexus) można dostać jobla.
redtwo.m
Opinii: (15)
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 21-07-2016, 18:57:12 »

Kupiłem niedawno i jako chlebaczek daje radę. Boczne kieszonki pomieszczą 0.5 l Coca Coli a i nawet termos Esbita 1 l na upartego (bez zamykania). Jak wrzucam graty byle jak to ciężko dużo zmieścić ale jak mogę poukładać to sporo drobiazgu wejdzie.
mietek
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 22-07-2016, 19:45:45 »

Dodam, jakby ktos sie obawial (bo znajoma tak miala) podejzanego bialego proszku w srodku, to sa ino resztki talku do zabezpieczania gumy maski.

Same torby, lacznie ze wczesniejszymi modelami, stosunek cena/jakosc korzystne jak malo jaki inny sprzet.
redtwo.m
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 22-07-2016, 22:21:03 »

Dodam, jakby ktos sie obawial (bo znajoma tak miala) podejzanego bialego proszku w srodku, to sa ino resztki talku do zabezpieczania gumy maski.

Same torby, lacznie ze wczesniejszymi modelami, stosunek cena/jakosc korzystne jak malo jaki inny sprzet.
Talk ? Hmm, a ja myślałem że wciągam kreskę
Okruch
Opinii: (9)
Ekspert

Miejsce pobytu: C.K. Miasto Tarnów

Bo do tanka trzeba czworga

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 26-07-2016, 09:28:54 »

Były wizje?

Jestę survivalowcę, emerytury się nie boję
redtwo.m