trwa ładowanie paska...
21-08-2017, 04:45:37 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Regulamin Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 +   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ekwipunek dla autostopowicza - co brać?  (Przeczytany 5440 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Negaido
Opinii: (7)
Użytkownik
**

Miejsce pobytu: to tu to tam

Ignoruj
« Odpowiedz #45 : 15-03-2017, 14:22:19 »

Negaido - w jakiej sytuacji straciłeś plecak w Macedonii? W sensie gdzie byłeś rozbity, sąsiedzi itp? My zostawiliśmy busa z bagażami, na noc, na głównej ulicy przed starym miastem w Skopje (nocleg był w oddalonym hostelu). Nic nie zginęło. Z drugiej strony znajomy opowiadał (chyba właśnie o Macedonii, albo o Albanii?) że w mieście próbował ich zatrzymać obcy samochód a gość przez okno wymachiwał nożem. Kolega wtedy wyciągnął swój, trochę większy i rozstali się w zgodzie

BTW
Bałkany vs Ukraina - Bałkany chyba bezpieczniejsze i bardziej turystyczne.

To było za Skopje, jakoś niedaleko kanionu Matka, z którego wracałem. Namiot mieliśmy rozbity w parku (a może jakimś starym opuszczonym ośrodku wypoczynkowym). W każdym razie rozbijaliśmy się po ciemku, a kolejnego dnia okazało się, że 500 m dalej był kemping... Gdybym o tym wiedział to bym skorzystał, ale nie było o nim mowy ani w przewodniku ani na mapach. Po prostu zignorowałem instynkt i pewne zasady miejsca obozowania. Lepiej tego nie robić W każdym razie podczas podróży po Bałkanach spałem w różnych dziwnych miejscach. Większość ludzi jak wszędzie jest pomocna. Po prostu czasami może się trafić pech albo nie pomyślisz w pewnym momencie lub zabraknie Ci doświadczenia. No ale idąc tym tropem to by z domu należało nie wychodzić. Tak więc nie bać się podróżować i myśleć! Spoko

negaido.wordpress.com
cosinus
Opinii: (0)
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #46 : 15-03-2017, 19:16:10 »

Ruski? Jaki ruski?

Słowo "ruski" w polskim języku jest o tyle pejoratywne (w praktyce - nie w języku historyka), jak i o tyle samo nieprecyzyjne.
Zależnie od kontekstu oznacza pochodzący z Rosji, z historycznych ziem Rusi (a Ruś != Rosja) ... czy każdy wyrażający się w piśmie cyrylicą (a języki z tej grupy mogą być całkiem dalekie w brzmieniu, akcencie, narodowości  dalekie od sympatii politycznych, kościelnych itd *) )

Dla własnego komfortu bycia człowiekiem kulturalnym odróżniajmy to i owo.

*) zaciekawiła mnie historia Łemków w II RP
tomking
Opinii: (17)
Ekspert

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #47 : 15-03-2017, 19:48:25 »

Nie dziwię się. Co ta mniejszość narodowa przeżyła i ci którzy nie przeżyli...  Szok
Niegdyś łaziłem po terenach, które zamieszkiwali, a potem byłem tam gdzie tych co przeżyli wywieziono.
W poniższej książce jest o nich co nieco.

Przepraszam za offtop, ale mi się przypomniało...  Zawstydzony

Odp: Ekwipunek dla autostopowicza - co brać?
*  (20.32 KB, 180x270 - wyświetlony 43 razy.)

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
regent
Opinii: (10)
Ekspert

Miejsce pobytu: Lublin

Ignoruj
« Odpowiedz #48 : 15-03-2017, 20:53:10 »

Słowo "ruski" w polskim języku jest o tyle pejoratywne (w praktyce - nie w języku historyka), jak i o tyle samo nieprecyzyjne.
Zależnie od kontekstu oznacza pochodzący z Rosji, z historycznych ziem Rusi (a Ruś != Rosja) ... czy każdy wyrażający się w piśmie cyrylicą (a języki z tej grupy mogą być całkiem dalekie w brzmieniu, akcencie, narodowości  dalekie od sympatii politycznych, kościelnych itd *) )

Dla własnego komfortu bycia człowiekiem kulturalnym odróżniajmy to i owo.

Pisałem pracę magisterską o Łemkach więc doskonale znam dwoistość pojęcia ruski. I bez problemu rozróżniam kiedy ktoś mówi "ruski" w kontekście Rusi, Rusinów, Rusnaków, Karpatorusinów, Małorusinów itp, a kiedy "ruski" jest użyty jako popularny wśród Polaków rusycyzm pod którym kryje się język rosyjski (ale już sam język rosyjski nie rozróżnia już tych niuansów i ruski = rosyjski). Nie podejrzewam jednak autora wątku aby używał określenia ruski w tym pierwszym znaczeniu. Na początek wystarczy, że ogarnie, że mówiąc po rusku/rosyjsku to prosi się o kłopoty na, nomen omen, Rusi/Ukrainie

Ale fakt - słuszna uwaga, która tym bardziej pokazuje, że jadąc na wschód warto przyłożyć się do tematu i poza spakowaniem plecaka warto też cokolwiek poczytać o specyfice kraju.  
« Ostatnia zmiana: 15-03-2017, 23:15:19 wysłane przez regent » Zapisane

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #49 : 19-04-2017, 08:56:31 »

Odkopuję wątek bo znalazłem mapkę, której długo szukałem.
Mapka co prawda sprzed wojny, ale zasada nie używania rosyjskiego na zachodzie Ukrainy tym bardziej się umocniła.
https://zapodaj.net/images/e9786c5c71b66.jpg
Ekwipunek dla autostopowicza - co brać?

Ukraina.jpg
Odp: Ekwipunek dla autostopowicza - co brać?
* Ukraina.jpg (66.56 KB, 768x551 - wyświetlony 44 razy.)

Wszyscy, którzy napotykają w górach człowieka pracującego, popadają w swego rodzaju zakłopotanie, gdyż dostrzegają niestosowność własnego zajęcia.
katny
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Poznań

Ignoruj
« Odpowiedz #50 : 19-04-2017, 09:15:49 »

Dobre dobre...przy czym te ukośne pasy przesunąłbym aż za Czerkasy.

WS95
Opinii: (1)
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #51 : 21-04-2017, 19:03:41 »

Temat do zamknięcia, byłem na Bałkanach 11 dni i faktycznie moje pytania były durne 

Następny trip kierunek ukraina
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #52 : 21-04-2017, 20:51:19 »

Temat do zamknięcia, byłem na Bałkanach 11 dni i faktycznie moje pytania były durne  

Temat na pewno nie jest do zamknięcia, bo nie jest tylko dla ciebie  
a to, że zadawałeś pytania nawet durne świadczyło o braku doświadczenia i wiedzy. Teraz ją zdobywasz i zaczynasz sobie zdawać sprawę ze swojej niewiedzy. Tak czy siak powodzenia w dalszych podróżach

Wdhiz
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #53 : 24-04-2017, 00:50:23 »

E tam do zamknięcia. Dawaj historie. Gdzie byłeś i jak było?
regent
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #54 : 24-04-2017, 08:58:31 »

Eeee, to jak najbardziej aktualny. Ukraina i jej złożoność to temat bez dna 

WS95
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #55 : 24-04-2017, 10:17:07 »

Znacie jakiś filtr do wody co by bezpiecznie pić każdą keanówe na ukrainie, mołdawii? Ktoś mi mówił o filtrze za 150zł, ale nie wiem co too za konkretny filtr, jakiego rodzaju i gdzie go nabyć Z politowaniem
tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #56 : 24-04-2017, 10:44:49 »

Ja mogę polecić dwa SAWYER Mini SP128, który jest chyba najbardziej uniwersalnym filtrem w użyciu i LIFESTRAW jako awaryjny filtr gdy chcesz się napić z "niepewnego" źródła. Poczytaj na temat tych filtrów i ich zastosowania. Są również wątki na forum, z którymi powinieneś się zapoznać.

WS95
Użytkownik
**

Ignoruj
« Odpowiedz #57 : 24-04-2017, 12:50:44 »

Tak sie zastanawiam, bo raz jedyny zdarzyło mi się zmarznąć w chorwacji, gdzie temp w nocy była 7-8*C a mój śpiwór to komfort -7 (traveplak 4)   Co?

Musiałem rano ratować się folią NRC

Miałem na sobie bielizne MONu

Zastanawiałem się teraz kupić lżejszy śpiwór np travelpak2(ta moskietiera robi) z komfortem 2, ale mając na uwadze tą "zimną" noc z chorwacji chyba zostane przy tym ciężkim klocu co mam.

Jakie macie śpiwory na maj-wrzesień? 3 sezonowce czy 2?

Edit: fajny ten lifestraw ale wirusów nie usuwa

Co do Ukrainy to poznałem podczas podróży 1 gościa z Zaporoża i udawałem, ciężko go było zrozumieć, ale pogadaliśmy trochę. No i wypadałoby w moim przypadku przynajmniej podstawowe zwroty się nauczyć i cyrylicę, jeśli nie chce się denerwować i na migi dogadywać :-D

na Bałkanach też nie każdy po angielsku rozmawia, ale przeżyłem.
« Ostatnia zmiana: 24-04-2017, 18:49:08 wysłane przez WS95 » Zapisane
cosinus
Zaawansowany użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #58 : 13-05-2017, 20:08:23 »

Nie dziwię się. Co ta mniejszość narodowa przeżyła i ci którzy nie przeżyli...  Szok
Niegdyś łaziłem po terenach, które zamieszkiwali, a potem byłem tam gdzie tych co przeżyli wywieziono.
W poniższej książce jest o nich co nieco.

... Łemkowie : losy zaginionego narodu / Marek A. Koprowski ...

Przepraszam za offtop, ale mi się przypomniało...  Zawstydzony

dzięki za inspirację. Książkę sobie w marcu odnotowałem, znalazła się w moich rekach ... w cztery godziny przeczytana. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego po sobie, że książkę tego typu będę czytał jak sensacyjną, bez przerw aż do skończenia.
Podoba mi się.
Ewentualnych troszczących się (albo 'troszczących się') o to, czy nie jest to propaganda jednej strony, autor bardzo obiektywnie wykonał swoją robotę, dobra książka należąca trochę do działu 'historyczne', trochę do 'reportażowe', prezentuje spojrzenia, wybory życiowe, osiągnięcia, porażki wielu grup bez propagandy.

tomking
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #59 : 13-05-2017, 22:19:08 »

Miło mi bardzo 

Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 +   Do góry
  Drukuj  
Tagi: google

Skocz do: