trwa ładowanie paska...
24-09-2014, 06:24:58 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kompas wariuje  (Przeczytany 1760 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Jaeger
Opinii: (0)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Solec Kujawski

Ignoruj
« : 09-07-2013, 19:26:23 »

Przyszedł mi dziś do domu kompas na pasek do zegarka, taki japoński z Brigade QM które się pojawiają regularnie na allegro. Postanowiłem sprawdzić jego działanie i lekko mi szczęka opadła. W pokoju, na stoliku koło kompa pokazywał północ, oczywiście mniej więcej z racji na zakłócenia jakie zazwyczaj są w mieszkaniach. Zaniosłem go do sypialni i położyłem koło zegarka na stoliku... igła się przekręciła i pokazała prawie południe. Zabrałem mudmana, sięgnąłem do szafki po referencyjny wojskowy szwedzki kompas Bergstrom z lat 40-tych który generalnie jest niezawodny i... to samo. Silva którą zawsze miałem w plecaku robi dokładnie to samo. W łazience wszystkie trzy pokazują jeszcze co innego i położone na łóżku tez co innego. W sypialni nie mam żadnych urządzeń typu radio, telewizor ani nawet elektronicznego budzika a i kompasy nigdy nie leżały obok siebie i nie mogły na siebie oddziaływać. Ki diabeł? Oczywiście nie wymagam od kompasu w mieszkaniu gdzie są zakłócenia precyzji ale żeby aż takie różnice? Zwłaszcza że najlepiej działają tam gdzie się tego najmniej spodziewałem- w okolicach komputera i routera WiFi. Ktoś miał podobne "anomalie" kiedyś albo wie czym to jest spowodowane?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Gilliand
Opinii: (7)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Warszawa

Adrian

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 09-07-2013, 19:31:12 »

Ktoś miał podobne "anomalie" kiedyś albo wie czym to jest spowodowane?

Miałem. Niestety nie wiem czym są spowodowane. Sporo się czyta o silnym polu magnetycznym w miastach, ale żeby zakłócało tak mocno pracę kompasu...?
sztajmes
Ostrzezony
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 09-07-2013, 19:43:15 »

Dobry kompas wyczuje sruby i gwozdzie w stoliku czy szafce.
Mam to samo jak sprawdzam swoje kompasy na blacie kuchennym, robilem proby.
Bylem zaskoczony ze srube wylapuja.

sztajmes

Coraz czesciej sie zastanawiam, kto pilnuje tych, ktorzy pilnuja ......
Nic sie nie martw, jutro bedzie gorzej.
Gdyby historię Ziemi skompresować do jednego roku, człowiek współczesny pojawiłby się 31 grudnia o 11:58
vi3dr0
Opinii: (9)
Ekspert

Miejsce pobytu: WPN

tactical hipster

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 09-07-2013, 19:48:52 »

Zalecana minimalna odleglość o przedmiotów mogących zakłócić wskazanie, zerżnięte z instrukcji us army:

- broń, metalowe skrzynie: 0.5m
- linie telefoniczne, ogrodzenia z siatki: 10m
- auto, ciężarówka: 18m
- linie wysokiego napięcia: 55m
Jaeger
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Solec Kujawski

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 09-07-2013, 20:23:56 »

Huh, zaczynam sie zastanawiać czy dodanie gpsa do listy zakupów to już czy jeszcze nie teraz.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Buszmen
Aktywny użytkownik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 09-07-2013, 20:29:21 »

Huh, zaczynam sie zastanawiać czy dodanie gpsa do listy zakupów to już czy jeszcze nie teraz.
Na początek jakiś telefon z nawigacją wystarczy  a w domu to wiadomo ,może być jakieś zbrojenie w murze itd. ja w lesie znam takie miejsce gdzie zawsze walą pioruny , i tam kompas też pokazuje północ tam gdzie jej nie ma  Pozdrawiam.
BigMonster
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Zamosc/Lublin/UK

Kiedys KAKTUS

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 09-07-2013, 21:44:12 »

Wszystko moze ci sciagac.
Jak dostalem swojego Mudmana to chcialem porownac wbudowany kompas z silva ranger i ciagle byla odchylka 10-15 stopni. Okazalo sie ze namagnesowana igla w busoli silvy sciagala elektroniczny kompas zegarka jak polozylem jedno obok drugiego.
W sumie w bloku to jestes w jednej wielkiej klatce faradaya nie mowiac juz o tych wszystkich zrodlach zaklucen, np mikrofala potrafi zagluszyc sygnal WiFi rutera wiec pomysl ile chalasu elektromagnetycznego dziala na tak czule urzadzenie jak kompas.

If There Is Any Doubt, Then There Is No Doubt.
sztajmes
Ostrzezony
Ekspert

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 09-07-2013, 21:50:04 »

Ja bym stawial na kupienie dokladnych map topograficznych 1:10000
okolicy w promieniu kilkudziesieciu kilometrow i planow ulic okolicznych wiekszych miast
GPS masz teraz prawie w kazdym telefonie i mapy za darmo offline.
Na Androida mam Maps to Go  Maps With Me  i cala Europe .

sztajmes
« Ostatnia zmiana: 15-07-2013, 18:19:37 wysłane przez sztajmes » Zapisane

Coraz czesciej sie zastanawiam, kto pilnuje tych, ktorzy pilnuja ......
Nic sie nie martw, jutro bedzie gorzej.
Gdyby historię Ziemi skompresować do jednego roku, człowiek współczesny pojawiłby się 31 grudnia o 11:58
StaszeK
Opinii: (2)
Aktywny użytkownik

Miejsce pobytu: Kraków

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 15-07-2013, 12:52:27 »

Przyszedł mi dziś do domu kompas na pasek do zegarka, taki japoński z Brigade QM które się pojawiają regularnie na allegro. Postanowiłem sprawdzić jego działanie i lekko mi szczęka opadła. W pokoju, na stoliku koło kompa pokazywał północ, oczywiście mniej więcej z racji na zakłócenia jakie zazwyczaj są w mieszkaniach. Zaniosłem go do sypialni i położyłem koło zegarka na stoliku... igła się przekręciła i pokazała prawie południe. Zabrałem mudmana, sięgnąłem do szafki po referencyjny wojskowy szwedzki kompas Bergstrom z lat 40-tych który generalnie jest niezawodny i... to samo. Silva którą zawsze miałem w plecaku robi dokładnie to samo. W łazience wszystkie trzy pokazują jeszcze co innego i położone na łóżku tez co innego. W sypialni nie mam żadnych urządzeń typu radio, telewizor ani nawet elektronicznego budzika a i kompasy nigdy nie leżały obok siebie i nie mogły na siebie oddziaływać. Ki diabeł? Oczywiście nie wymagam od kompasu w mieszkaniu gdzie są zakłócenia precyzji ale żeby aż takie różnice? Zwłaszcza że najlepiej działają tam gdzie się tego najmniej spodziewałem- w okolicach komputera i routera WiFi. Ktoś miał podobne "anomalie" kiedyś albo wie czym to jest spowodowane?

Z opisu wynika jasno, że wszystkie kompasy działają bardzo dobrze. Gdyby nie wariowały, to wówczas byłby powód do zmartwień.
Nikt. kto dysponuje chociaż podstawową wiedzą z zakresu posługiwania się kompasem, nie będzie wyznaczał kierunku północy w żadnym budynku!!! No chyba że jest to tipi i w dodatku budowane tradycyjnie, beż żadnych metalowych (ferromagnetycznych) ustrojstw. Ba, będąc nawet na zewnątrz mieszkania (chodzi mi głównie o miasta) nigdy nie możemy być pewni, czy pod nami nie przebiegają jakieś metalowe rury, przewody, które mniej lub bardziej zaburzą wskazania igły busoli/kompasu.
Mokry
Opinii: (1)
Ekspert

Miejsce pobytu: Gdańsk

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 15-07-2013, 20:18:19 »

Zgodnie z tym co koledzy napisali, dziwne byłoby gdyby kompas nie świrował w budynku. Można sprawdzić "kalibracje" kompasu udając się do lasu/parku w miejsce gdzie łatwo możemy zorientować mapę na podstawie np. układu dróg i sprawdzić czy kompas się z tym zgadza. Ew. zbieżność z GPSem lub apkami w telefonie.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: